Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sokrates'in dilinden albüm

Giriş Tarihi: 24.2.2016 13:56 Güncelleme Tarihi: 24.2.2016 14:06
Sokrates'in dilinden albüm

Türkiye'de bir ilk... Rumca Albüm: Romeika...

Antik Yunanda Sokrates'in konuştuğu Karadeniz Rumcası ile yapılan albüm müzik raflarında yerini aldı. Romeika isimli albüm Rumca ve Yunanca şarkılardan oluşmaktadır. Albümün kayıtları Türkiye ve Yunanistan da gerçekleşti.

Karadeniz Müziğinin dışında eski bir İzmir Türküsü olan ' Tzivaeri' de dinleyenleri büyüleyecek.

Söylediği şarkılarla Yunanistan ve Türkiye'de kalabalık bir dinleyici kitlesine ulaşan apolas Lermi'nin yeni albümü Romeika, Yunanistan'da ve Türkiye'de müzik raflarındaki yerini aldı. Bir yıllık çalışma sonunda müzikseverlerle buluşan Romeika, Karadeniz Rumcasının yöredeki adıdır ve Roma Dili anlamına gelmektedir. Karadeniz Müziğinde çok fazla Rumca çalışma yapılmadığını söyleyen sanatçı apolas Lermi; albümdeki 13 şarkının tamamının Rumca olduğunu söyledi. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Karadeniz Rumcası'nı arşivlere kazandırmak istediğini kaydeden sanatçı apolas Lermi, 'Piyasa kaygısı gözetmeden yaptığımız bu albüm yeni çıktı. Albüm kapağında Türkçe, İngilizce, Yunanca açıklamalar mevcuttur. Bu albüm bazı açılardan bir ilktir. Amacım, Karadeniz Rumcasını genç kuşaklarla tanıştırmak ve Türkiye'nin kültürel zenginliklerine katkı sunmaktır' dedi

Romeika 'nın kayıtları Türkiye ve Yunanistan'da yapıldı. Albümde Yunanistan da yaşayan Karadeniz kökenli sanatçı Pela Nikolaidou ile de bir düet bulunmaktadır. Romeika , apolas Lermi'nin önceki albümlerine kıyasla daha sade düzenleme anlayışıyla kaydedilmişitir. Şarkılar, Romeika 'nın şivesel farklılıkları dikkate alınarak kaydedilmiştir. Albüm kapağında Muzaffer Oruçoğlu'nun çizmiş olduğu 13 resim bulunmaktadır.
Sokrates'in Konuştuğu Dil: Karadeniz Rumcası

Lermi, günümüzdeki Karadeniz Rumcası'nın Antik Yunan'da Sokrates'in konuştuğu Yunanca'ya çok yakın olduğunu belirterek şöyle konuştu: 'Bugün Karadeniz de konuşulan Rumca Antik Yunan da Sokrates'in de konuştuğu dildir. Bundan ötürü çok önemlidir. Koruma altına alınmalıdır. Karadeniz'in dışında , geçmişte Anadolu'nun birçok yerinde Rumlar yaşıyordu. Bu albümde Karadeniz Müziği'nin dışında eski İzmir Türküsü olan 'Tzivaeri' ve bir Kars türküsü olan 'Oneiro' dinleyicilerin kulağına hoş gelecek. Biz albümde onları da unutmadık. Ayrıca, Rumca sözlük hazırlığı içerisinde bulunan Vahit Tursun bu albümde kendi yazdığı bir şiiri seslendirmektedir.'

apolas Lermi yeni albümün tanıtımı için Yunanistan ve Türkiye'de bir dizi konser ve etkinliklerde bulunacak. Atina , Selanik, İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon'da konserlere hazırlanan Lermi, Türkiye ve Avrupa ülkelerindeki müzik hayatına devam ediyor.

APOLAS LERMİ KİMDİR?

Lermi , Trabzon - Tonya doğumludur, orada büyüdü. Müzik hayatı liseli yıllarda başladı; üniversite ve sonrasında yoğunlaştı. 2001 yılından itibaren müziğin içinde yer aldı değişik projelere katkı sunmanın yan ısıra bizzat içinde bulundu. Türkiye ve Avrupa 'da bir çok organizasyona imza attı. Lermi, Türkiye'de Karadeniz Müziği ile ilk tanınan sanatçıdır. 2011 'de Kalandar, 2014'de Santa isimli albüm çıkardı. Geleneksel Karadeniz Müziği'nin ve Karadeniz Rumcası'nın tanımasında önemli katkıları olmuştur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokrates'in dilinden albüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz