Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O kitap Arapçaya çevrilecek

Giriş Tarihi: 12.3.2016 10:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2016 10:30
O kitap Arapçaya çevrilecek

, Türkçe-Arapça yayınlar arasında köprü oldu.

Kitapseverlerin yoğun ilgisi ile devam eden , 13 Mart pazar gününe kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Fuarda, Arapça-Türkçe yayınlar arasında bir köprü kuruldu. Türk yazarlarına ait 150 eser Arapça'ya çevrilecek. Arapça' ya çevrilecek eserler arasında, 'ın Cumhurbaşkanı 'ın "karizmasını" anlattığı "Karizma Zamanları" kitabı da yer alıyor.

CNR Kitap Fuarı'nda popüler kitapları sergileyen yayınevlerinin yanı sıra sahaflar da ilgi çekti. Cemal Süreya'dan Nazım Hikmet'e birçok yazarın ilk baskı ve ıslak imzalı kitapları ile unutulmayan eski şarkıların plakları da kitapseverlere nostalji yaşattı.

CNR Holding tarafından Basın Yayın Birliği desteğiyle düzenlenen CNR Kitap Fuarı, kitapseverlerin yoğun ilgisi ile CNR EXPO Yeşilköy'de devam ediyor. Bu yıl uluslararası kimliği ile 3'üncü kez düzenlenen fuar aralarında Almanya, Meksika, Bosna Hersek, İngiltere, Arnavutluk, Arjantin, Kolombiya, Bolivya'nın da bulunduğu 19 ülkeden 104 yayınevine ev sahipliği yapıyor. Fuarda, özellikle ana dili Arapça olan 9 ülkeden 85 yayıncının oluşturduğu 'Arap Ülkeleri Yayıncıları Özel Bölümü'ne ilgi büyük oldu.

150 Türk eseri Arapça'ya çevrilecek

Türkçe-Arapça, Arapça-Türkçe çeviriler köprüsü kurulmasına zemin hazırlayan 'Arap Ülkeleri Yayıncıları Özel Bölümü' anlamlı dostlukların kazandırılmasına da zemin hazırladı. Filistin, Lübnan, Mısır, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Ürdün, Yemen ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden Arap yayıncılar CNR Kitap Fuarı'nda Türk yayıncılar ile bir araya getirilerek, görüşmeleri sağlandı. Görüşmeler sonucunda Yeditepe, İz, Nesil, Yumurcak, Timaş gibi yayınevleri Arap yayıncılarla karşılıklı anlaşmalar yaptılar. Bir çok Türk yazarın toplamda 150 eseri Arapça'ya çevrilerek, Arap okuyucularla buluşturulacak. Arapça'ya çevrilecek eserler arasında, Yasin Aktay'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "karizmasını" anlattığı "Karizma Zamanları" kitabı da yer alıyor.

CNR Kitap Fuarı, nostalji yaşattı

CNR Kitap Fuarı'nda sahaflar bölümündeki kitapçılar tarihe tanıklık eden birbirinden değerli kitaplarla dikkat çekti. Popüler kültürden uzakta kalarak yıllanmış kitapları stantlarında sergileyen sahaflar, aralarında Cemal Süreya'dan Nazım Hikmet'e, Ahmet Arif'ten Ahmet Hamdi Tanpınar'a, Orhan Hançerlioğlu'ndan Çetin Altan'a kadar birçok kitabın ilk baskısını sergiledi. Tarihi değere de sahip bu kitapların bazılarının yazarları tarafından ıslak imzalı olarak sergilenmesi değerlerini daha da anlamlı kıldı. Öğrenci ve gençlerin dışında daha seçkin kitapseverlerin ilgi gösterdiği bu çok özel kitaplar 100 liradan 3 bin liraya kadar alıcı buldu.

Sahaf Nazım Hikmet standında tarihe tanıklık eden yüzlerce kitap dikkat çekerken, Sahaf Kırkambar'da ise 30-40 yıl öncesine uzanan dergilerden, dönemin magazin mecmualarına kadar ilginç yayınlar kitapseverler tarafından ilgiyle karşılandı. CNR Kitap Fuarı'ndaki sahaflarda kitapların dışında kulaklardan hala silinmeyen eski şarkıların plakları elden ele dolaştı. Nostaljiyi arayanlar, sahaflarda yalnızca kitap ve plakları bulmadı, eski günlerini bugüne taşıdı. Adeta geçmişe yolculuk yaptı…

13 Mart tarihine kadar açık kalacak fuar, kitap dostlarını çeşitli sürprizlerle karşılayamaya devam edecek. CNR Kitap Fuarı'nda paneller, söyleşiler, çocuk etkinlikleri, dinletilerle birlikte 900'ün üzerinde kültür etkinliği düzenlenecek. 7'den 70'e tüm kitapseverleri buluşturan CNR Kitap Fuarı'nda hafta sonunda öne çıkacak etkinlikler arasında ise, Tuna Kiremitçi'nin 'İnternet Çağında Aşk' söyleşisi, 'Onur Yazarı' Prof. Dr. Semavi Eyice'nin tarih söyleşisi, Bülent Akarcalı'nın 'Sigara Kartellerinin Oyunları' yer alıyor.

Fuar açıldığı günden bu yana yüzlerce yazarı okuyucuları ile buluşturdu ve buluşturmaya da devam edecek. Hafta sonu imza günleri olan yazarlar arasında ise, Can Ataklı, Cihan Aktaş, İslam Yaşar, Koray Kamacı, Çiğdem Okumuşlar, Necati Demirci ve yayınevlerinin özel daveti ile gelecek sürpriz isimler ile birlikte 300'ün üzerinde yazar okuyucuları ile buluşacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O kitap Arapçaya çevrilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz