Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye galası yapıldı

Giriş Tarihi: 16.3.2016 09:23 Güncelleme Tarihi: 16.3.2016 09:27
Türkiye galası yapıldı

Yapımcılığını Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin üstlendiği "" belgeselinin Türkiye galası, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında yapıldı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül, "Dünyada bir mağduriyet sıralaması yapılsa herhalde dünyanın en mağdur milletlerinden birisiyiz ama bir o kadar da en yüce gönüllü milletlerinden birisiyiz" dedi.

Yapımcılığını Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ) üstlendiği "" belgeselinin Türkiye galası, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında yapıldı.

Galada konuşan Bülbül, Türkiye'nin binlerce Ahıskalıya vatandaşlık verdiğini aktararak Cumhurbaşkanı 'ın da girişimiyle 600 Ahıska Türkü'nün Türkiye'ye yerleştirildiğini söyledi.

Başkanlık olarak Ahıskalıları desteklediklerini söyleyen Bülbül, şöyle konuştu:

"Dünyada bir mağduriyet sıralaması yapılsa herhalde dünyanın en mağdur milletlerinden birisiyiz ama bir o kadar da en yüce gönüllü milletlerinden birisiyiz çünkü kendi mağduriyetlerinin hesabını yapmayan bir milletiz. Kendi mağduriyetleri üzerine nefret ve ötekileştirme yapmayan bir milletiz. Gerek Kırım'da gerek Ahıska'da gerekse Çanakkale'de yaşananları gelecek nesillere anlatmamız gerekir ki böylece çoçuklarımız kimliklerini unutmasınlar."

"Türkiye, kutlu yürüyüşle yüksek ideallere ulaşacaktır"

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı da Ankara'daki terör saldırısını lanetleyerek "Terör, Türkiye'nin kutlu yürüyüş gündemini asla değiştiremeyecektir. Türkiye, kutlu yürüyüşle yüksek ideallere ulaşacaktır" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından "Ahıskalı Türkler" belgeseli, gösterime sunuldu.

Belgesel, 1921 Moskova ve Kars antlaşmalarıyla Sovyetler Birliği'nin sınırları içinde kalan Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Ahıska şehri ve bölgesinde yaşayan 86 bin Türk'ün, 14 Kasım 1944 gece yarısı Josef Stalin'in emriyle yük vagonlarıyla Orta Asya'ya sürgüne gönderilmesini konu alıyor.

"Ahıskalı Türkler" belgeselinde, Kırgızistan'ın Bişkek şehrinde yaşayan Ahıskalı Türklerden 89 yaşındaki Mert Ali Aliyev'in 19 yaşındayken sürüldüğü Ahıska'yı ve köyünü sürgünden 70 yıl sonra 2014'te ilk defa görmeye gitmesi anlatılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye galası yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz