Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türksoy Nevruz Coşkusunu Amerika’ya taşıyor

Giriş Tarihi: 24.3.2016 14:25 Güncelleme Tarihi: 24.3.2016 14:35
Türksoy Nevruz Coşkusunu  Amerika’ya taşıyor

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY' un geleneksel etkinlerinden olan Nevruz Bayramı Kutlamaları bu yıl, İstanbul, Ankara başta olmak üzere Türkiye'de ve Amerika Birleşik Devletleri'nin New York ve Washington DC şehirlerinde, 15 farklı ülkeden 200'e yakın sanatçının katılımı ile gerçekleştirilecek dev gösterilerle kutlanıyor.

TÜRKSOY'un bu yıl yapacağı Nevruz etkinliklerinin ilk durağı İstanbul ve Ankara oldu. Türk Dünyasının dört bir yanından gelen ekip çok özel performanslarla Nevruz'un milletlerarası karşılıklı anlayış, hoşgörü ve barışın sembolü olan ana temasını sahneye taşıdı.

TÜRKSOY, Baharın Renklerini ABD'ye Taşıyor

TÜRKSOY'un yaptığı çalışmalarla daha önce pek çok farklı ülkede düzenlenen Nevruz bayramı, her geçen yıl büyüyerek daha geniş kitlelere ulaşıyor. Nevruz geleneğinin coşkusu, bu yıl Türk dünyasının yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York ve Washington DC şehirlerinde de Baharı yaşatacak.

TÜRKSOY; Nevruz Bayramının uluslararası kültürel dostluk köprüsünü 28 Mart'ta Amerika'da Birleşmiş Milletler Binasına, ardından 01 Nisan'da Washington DC'nin ünlü gösteri merkezi Warner Theatre'a taşıyacak.

Bu yılki Nevruz gösterileri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan'ın Bağımsızlığının 25. yılına ithaf edildi.

Bu yıl TÜRKSOY, yapılacak Nevruz etkinliklerini üye ülkeleri olan Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, ve Türkmenistan'ın bağımsızlığının 25. yılına ithaf ederek, Nevruz'un özgürlük ve barış temasının önemine dikkat çekiyor.

"Türk Dünyasının Kültür Köprüsü" TÜRKSOY hakkında

Türk dünyasının UNESCO'su olan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), kurulduğu 1993 yılından bugüne 20 yılı aşkın süredir, Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için çalışmaktadır.

Teşkilat Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye cumhuriyeti kültür bakanları tarafından imzalanan anlaşmayla kurulmuş, çalışmalarını Türk dili konuşan ülkeler devlet başkanlarının himayelerinde yürüterek, takdirlerini kazanmıştır.

Ressamlar buluşması, opera günleri, edebiyat kongreleri gibi geleneksel faaliyetleriyle TÜRKSOY, Türk dünyası bilim adamı ve sanatçılarının bilgi ve deneyim alışverişlerine imkan sağlamaktadır.

Türk dünyasının ortak geleneği olan Nevruz, TÜRKSOY'un çalışmaları sayesinde bütün insanlığa mal edilmiştir. 2010 yılında UNESCO Genel Merkezi'nde, 2011 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda gerçekleştirilen tarihi kutlamalar sonrasında TÜRKSOY bugüne dek üye ülkelerin dışında Almanya, Avusturya ve İngiltere'de baharın gelişi Nevruz'u coşkuyla kutlamıştır.

Her yıl farklı ülkelerden yüzlerce sanatçının katılımıyla, tiyatrodan sinemaya, müzikten plastik sanatlara çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festivaller sayesinde ortak Türk kültürünün paydaşları birbirlerini daha yakından tanımaktadır.

TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevini 29 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Kazakistan Eski Kültür Bakanı Düsen Kaseinov yürütmektedir. Teşkilatta ayrıca üye ülkelerin Kültür Bakanlıkları tarafından tayin edilen temsilciler görev yapmaktadır.

Türk Konseyi, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Mirası Vakfı, TÜRKSOY'un koordinasyon içerisinde çalıştığı kardeş örgütlerdir. TÜRKSOY ayrıca aynı ilke ve amaçları paylaştığı, UNESCO, ISESCO ve Bağımsız Devletler Topluluğu İnsani İşbirliği Vakfı gibi uluslararası örgütlerle yürüttüğü projelerde işbirlikleri gerçekleştirmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türksoy Nevruz Coşkusunu Amerika’ya taşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz