Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zagor babasını kaybetti

Giriş Tarihi: 4.4.2016
Zagor babasını kaybetti

’de de yıllarca sevilerek okunan çizgi roman kahramanı Zagor’un İtalyan yaratıcısı ve çizeri Gallieno Ferri, 87 yaşında Cenova’da hayatını kaybetti

Ünlü çizgi roman kahramanı Zagor'un İtalyan yaratıcısı, karikatürist-çizer Gallieno Ferri 87 yaşında hayatını kaybetti. Sergio Bonelli ille birlikte 1961'de "Zagor, Baltalı İlah" ismi altında yarattığı karakteri dünya çapında ünlü olan Ferri'nin doğduğu Cenova'da cumartesi günü hayata gözlerini yumduğu bildirildi. Ölüm haberi ünlü çizerin resmi internet sitesinden duyurulurken, ölüm nedeni açıklanmadı. Hayatının son 50 yılını çizerek ve tasarlayarak geçiren ünlü karikatürist, dönemin ünlü yayıncısı De Leo tarafından genç bir yetenek olarak keşfedilmişti. İlk ünlü çizimleri "Vahşi Batı" karakterleri "Yeşil Hayalet" ve "Kırmızı Tüy" Fransa'da başarılı bir şekilde sattıktan sonra "Jolly" ve "Capitan Walter" karakterlerini kaleme alan Ferri, daha sonra Bonelli ile birlikte onu zirveye taşıyan Zagor'u yarattı. İkilinin maceradan maceraya koşan Zagor karakteri, dünyanın en ünlü çizgi karakterleri arasına yerleşti. Ferri 1975'te başka bir efsane Mister NO'nun ilk sayısını ve 115 sayının kapağını çizdi. Ayrıca Swing diye bilinen Comandante Mark'ın 9 ve 10 numaralı özel sayılarının da kapaklarını çizdi.

TÜRKİYE'YE DE GELDİ
İtalyan basını, 2010'da 'ye gelerek hayranlarıyla buluşan Ferri'nin hayatının son günlerine kadar dünyayı gezip hayranlarıyla buluştuğunu ve imza günlerine katıldığını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zagor babasını kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz