Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uluslararası Öğrenciler Akademisi açılış töreni yapıldı

Giriş Tarihi: 9.4.2016 18:45 Güncelleme Tarihi: 9.4.2016 19:16
Uluslararası Öğrenciler Akademisi açılış töreni  yapıldı

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı himayesinde Anadolu Yazarlar Birliği tarafından ikincisi düzenlenen "Uluslararası Öğrenciler Akademisi" programı törenle başladı.

Üsküdar'da gerçekleşen törende açıklama yapan Anadolu Yazarlar Birliği Başkanı Yusuf Tosun şöyle konuştu:

"Geçen yılki çalışmamız başarılı bir çalışma oldu ve öğrencilerimiz sertifika aldı. Ayrıca kendi dillerinden çevirdikleri ürünleri iki sayı halinde çıkardığımız Her Boydan dergisinde yayımladık. Bu program bu yıl deyim yerindeyse ikiz doğurdu ve bu sene iki programı daha beraberinde getirdi. 'Çeviri Atölyesi'ne, 'Dil ve Edebiyat Atölyesi', 'Kültür ve Medeniyet Seminerleri' eklendi. Bu sene Yazarlar Birliği de 'Dil ve Edebiyat Atölyesi' bölümünde bize destek veriyor, kendilerine teşekkür ediyoruz."Yusuf Tosun, yurtdışından 'ye okumak için gelen öğrencilerin sadece dil öğrenmek için gelmediğini, aynı zamanda Türk kültürü, medeniyeti ve edebiyatını da öğrenmek istediklerini vurguladı.

Tosun, "Yabancı ülkelerden gelen genç arkadaşlarımızın ülkelerine döndüklerinde bizden bir şeyler götürmeleri gerekiyor. Bu düşünceyle hareket ettiğiniz projemizi destekleyen Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığına da bize bu imkânı tanıdıkları için teşekkür ediyoruz." dedi. Ayrıca, Üsküdar Belediyesinin de kendilerine destek verdiğini dile getiren Yusuf Tosun, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'e teşekkür etti.Türkmen de projenin yabancı öğrenciler için önemine dikkati çekerek, "'nin değişik illerinde öğrenim gören ve bu çalışmaya katılan öğrencilerin başarılarının devamını diliyorum. Onların bu ülkede görecekleri eğitim ya da bilgi birikimi inşallah ümit ederim, sadece aile çevreleri için değil, bulundukları, doğup büyüdükleri ülkelerinde onların da kaderlerinde ciddi değişikliklere yol açar." ifadelerini kullandı.

Anadolu Yazarlar Birliği Genel Sekreteri ve Çeviri Atölyesi Kooedinatörü Hüseyin Karaca ise bu sene 65 ülkeden 230 öğrencinin projeye kayıt yaptırdığını ifade ederek, "Bu sene neredeyse Birleşmiş Milletler seviyesinde çeşitlilik ifade ediyor öğrenci profilimiz. Böyle geniş bir dil coğrafyasında büyük bir kültürel etkileşim gerçekleşiyor. Geçen yıl sadece çeviri atölyesi idi, bu sene çeşitliliğimiz arttı. Dolayısıyla verimlilik de artacak. Çalışma sadece öğrencilerimizin bizim kültürümüze aktarımlarını değil, projenin asıl hedefi bizim eserlerimizi farklı dillere kazandırmak. Uzun vadede inşallah bunu başarabileceğimizi düşünüyoruz." diye konuştu.Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı da Türkiye'nin her zaman mazlum milletlerin duası olduğunu, bundan sonra da olmaya devam edeceğini dile getirdi.

Etkinlikte, çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler, dinleyicilere kendi dillerinde şiirler okurken, etkinlik sonunda katılımcılara geçen yılki Çeviri Atölyesi'nde eğitim alan öğrencilerin kendi dillerinden Türkçeye aktardıkları çalışmaların yer aldığı "Her Boydan" dergisi armağan edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uluslararası Öğrenciler Akademisi açılış töreni yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz