Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nın şiiri Üsküdar’da

Giriş Tarihi: 11.4.2016 12:39
Dünyanın şiiri Üsküdar’da

nın 16 farklı ülkesinden toplamda 33 şairin katılımıyla II. Uluslararası Üsküdar Şiir i başladı.

'in ilk gününde Üsküdarlı şiirseverler şairleriyle bir araya geldi. 16 Nisan'a kadar sürecek olan Festival'de, Üsküdar'da farklı mekanlarda şiir dinletileri, müzikli sohbetler ve farklı etkinlikler düzenlenecek

Üsküdar Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Üsküdar Şiir Festivalibaşladı. 9 Nisan 2016, Cumartesi günü saat 20.00'de BKSM (Bağlarbaşı Kültür ve Sanat Merkezi)'de yapılan açılışta; Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Abdurrahman Demirel, Festival Başkanı Arif Ay, Festival Koordinatörü İsmail Kılıçarslan ve festivalin ilk gününde dinleti gerçekleştirecek şairler yer aldı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen Festival'in açılışında yaptığı konuşmada"Üsküdar Belediyesi olarak, dünden bugüne güzel bakış, güzel görüş, güzel duyuş ve hissedişin tezahürü olan şiirin kuşatıcı ikliminde buluşmak, şehrimizin güzelliğine, yaşanabilirliğine şiirle katkıda bulunmak istedik. Farklı coğrafyalardan davet ettiğimiz şair dostlarımızı Üsküdar'ımızın şiirleri ve şairleriyle buluşturalım istedik. Denizimizin, gökyüzümüzün, servilerimizin, morsalkımlarımızın, erguvanlarımızın, ıhlamurlarımızın; yalılarımızın, saraylarımızın, konaklarımızın… Bir dünya güzeli olan Üsküdar'ımızın şiirini, "İyi ki şiir var" diyerek dünyayla paylaşmak istedik. İlkini başarıyla gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali'ni, şairin ve şiirin aziz şehri, şiir şehir Üsküdar'ı yaşamak, yaşatmak ve paylaşmak için düzenledik. Şimdi de ikincisini aynı heyecanla sizlere takdim etmenin gururunu yaşıyoruz.'' dedi.

Üsküdar kıtaları bir araya şiirle getirdi

9 Nisan'da yapılan Şiir Festivali'nin açılış akşamında Ürdünlü şair Hisham Bustani müzikli bir şiir dinletisi düzenledi. Hisham Bustani'nin ardından; Ammar Rajab Tabbab – Suriye, Nucûm el-Gânim – Birleşik Arap Emirlikleri, Luljeta Lleshanaku – Arnavutluk, Nick Laird – Kuzey İrlanda, Csepregi János – Macaristan ve 'den Mustafa Muharrem, Cevdet Karal, Hayriye Ünal, Baki Ayhan T., Eren Safi, Sıddık Ertaş ve Mustafa Ruhi Şirin'in şiir dinletileriyle program devam etti.

II. Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali'ne Türkiye'den 17, diğer ülkelerden 16 şair katılıyor. Festival boyunca toplamda 16 farklı ülkeden 33 şair Üsküdarlı şiirseverlerle buluşacak. Türkiye'yle birlikte festivalde yer alan ülkeler: Arjantin, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Arnavutluk, Ürdün, Kuzey İrlanda, ABD, Fas, Güney Afrika, İzlanda, Makedonya, Macaristan, İngiltere ve Jamaika.

Festival programı farklı mekanlarda müzikle birleşerek devam edecek

16 Nisan'a kadar sürecek olan festival boyunca dünya şairleri, Üsküdar'ın değişik mekanlarında şiirseverle buluşacak. Şairler hem dünya şiirlerinden seçkileri ve kendi şiirlerini dinleyiciyle paylaşacak hem de müzik eşliğinde sohbetler düzenlenecek.

Festival'in devamında 10 Nisan Pazar günü saat 16.00'da Üsküdar'da sanat ve fikir mekânı olarak anılan Nevmekan'da, saat 20.00'de de Validebağ Korusu'nda şiir okuması yapılacak.

11 Nisan'da saat 10.00'da Medeniyet Üniversitesi'nde, saat 13.00'te Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nde, saat 18.00'de Kuzguncuk Bostanı'nda dünya şairleri tarafından şiir okuması yapılacak. Aynı günün akşamı saat 20.00'de Festival Başkanı Arif Ay BKSM Avrasya Salonu'nda şiir okuması yapacak. Akşamın devamında Ali Görken Userin moderatörlüğünde Prof. Dr. Turan Karataş, Adem Turan ve Ahmet Edip Başaran'ın katılımıyla sohbet düzenlenecek.

12 Nisan'da saat 10.00'da Tenzile Erdoğan İmam Hatip Lisesi'nde, saat 14.00'te 29 Mayıs Üniversitesi'nde, saat 17.00'de Çengelköy Çınaraltı Çay Bahçesi'nde şiir okuması yapılacak. Aynı günün akşamı saat 20.00'de Genç Şairler Atölyesi BKSM Avrasya Salonu'nda yapılacak.

13 Nisan'da saat 10.00'da Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi'nde, 14.00'te Haydarpaşa Lisesi'nde okuma yapılacak. Aynı günün akşamı saat 19.30'da Beylerbeyi İskelesi'nde 'Serdar Tuncer'le Müzikli Türk Şiiri Tarihi' programı gerçekleştirilecek. Programda Türk Şiir tarihinden söz edilecek ve müzik eşliğinde şiir okuması yapılacak.

14 Nisan'da saat 10.00'de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde, saat 14.00'te Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde, 18.00'de Hacı Selim Ağa Kütüphanesi önünde ve 20.00'de BKSM Avrasya Salonu'nda şiir okuması yapılacak.

15 Nisan'da saat 10.00'da Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde, saat 14.00'te Biltek Koleji'nde, 17.00'de Üsküdar Fikir Sanat Merkezi, 20.00'de 'Bi Şiir Ateşle' ismiyle yapılacak programda BKSM Avrasya Salonu'nda şiir okuması yapılacak.

16 Nisan Cumartesi Festival'in son günü BKSM Boğaziçi Salonu'nda saat 20.00'de yapılacak kapanışta Türkiye'den ve dünyadan şairler şiir okuması yapacak. Etkinlik kapsamında festivalin ağır toplarından Jamaikalı Mutabaruka, Güney Afrika'nın en önemli performans şairlerinden Lebo Mashile, mizah ve ironiyi güçlü bir şekilde kullanan ve ses şiir performanslarıyla da bilinen İzlandalı Eirikur Örn Norddahl, İngiltere'nin en önemli genç şairlerinden T.S. Eliot ödüllü Jen Hadfield, Türk edebiyatına katkıları küçümsenmeyecek Nazım Hikmet Şiir Ödüllü Amerikan şair Mel Kenne, Arap edebiyatının en önemli temsilcilerinden ve 21 şiir kitabı bulunan Faslı Mohammed Bennis, Suriyeli muhalif şair Mahmoud Eltawil, Arjantin'den yazar, şair, çevirmen Jona Burghardt, Türkçe şiirler yazan Alman şair-fotoğrafçı Achim Wagner ve Makedonya'nın en etkili genç şairlerinden biri olan Gjoko Zdraveski okumalar yapacak.

Üsküdar Şiir Ödülleri'nin takdim edildiği kapanış töreninin ardından Dilek Türkan konseri ile Festival'e nokta konacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın şiiri Üsküdar’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz