Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ya 9 yeni müze geliyor

Giriş Tarihi: 26.4.2016 13:46
Antalya'ya 9 yeni müze geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında kentte 9 yeni müze açılacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yerli ve yabancı turistleri ağırlayan 'da yeni müzelerle cazibe merkezleri artırılacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi "Kent Müzesi, Türk ve İslam Medeniyetleri Müzesi, Nekropol Müzesi, Evrenseki Yörük Müzesi, Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Doğa Temalı Eğlence ", Kültür ve Turizm Bakanlığı ise Etnografya Müzesi ve Mevlevihane'yi Antalya'ya kazandıracak.

Ayrıca Antalya Müzesi yenilenecek.Belediyeye ait bazı binalar, Kapalı Spor Salonu ile yıkımına başlanan Atatürk Stadyumu alanı, Bülent Ecevit Kültür Merkezi ve Karaalioğlu Parkı, "Antalya Kent Müzesi" alanını oluşturacak. Antalya Ulu Cami Külliyesi içinde yer alacak "Türk İslam Medeniyetleri Müzesi"nde ise Türk ve İslam medeniyetlerine ait eserler ile bilimsel çalışmalar modern sergicilik anlayışı ile sunulacak.

Projede 450 kişilik konferans salonu ve İslam sanatları atölyeleri de bulunacak. Türk ve İslam Eserleri Müzesi, 3 bin metrekarelik kapalı sergi alanına sahip olacak.Kent merkezinde "Doğu Garajı" olarak bilinen bölgede ortaya çıkan ve Hellenistik ve Roma dönemlerinde kullanıldığı anlaşılan Nekropol alanında bilimsel kazı çalışmaları tamamlandı.

Antalya'nın tarihi açısından oldukça önemli olan Nekropol alanı ziyaretçilerin gezebileceği bir biçimde koruma altına alınarak "Nekropol Müzesi"ne dönüştürülecek. Manavgat-Evrenseki'de açılması planlanan "Yörük Müzesi" ile de Antalya'nın önemli kültürel değerlerinden olan Yörük kültürü, tanıtılacak.

Kepez-Santral Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında planlanan Doğa Tarihi Müzesinde, bölgeye özgü türler öncelikli olmak üzere, fauna ve flora örnekleri sergilenecek. Bu müzenin hemen yanına açılacak Doğa Temalı Eğlence Merkezi ile de dijital teknolojinin aktif olarak kullanıldığı bir merkez oluşturulacak.

Antalya Uluslararası Film Festivali ve Antalya'nın sinema şehri olması vizyonundan yola çıkılarak, büyük ve görkemli bir Sinema Müzesi hayata geçirilecek. Bu müzede afişler, dekorlar, sinema ekipmanları gibi objelerin sergileneceği klasik sergi bölümü, interaktif bölümler, video gösterimleri gibi içerikler olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'ya 9 yeni müze geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz