Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyaca Ünlü Siyaset Bilimci Chantal Mouffe Serdivan'da

Giriş Tarihi: 18.5.2016 16:23
Dünyaca Ünlü Siyaset Bilimci Chantal Mouffe Serdivan'da

2012 yılından bu yana, Sakarya'nın Serdivan ilçesinde gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası pek çok etkinliğiyle tanınan Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi, geleneksel hale getirdiği Uluslararası Fikir Sanat Konferanslarının 3. sünü düzenlemeye hazırlanıyor.

Ekim 2015'de ünlü filozof Simon Critchley'i ağırlayan Akademi, Mart 2016'da The Muslim Enstitute'nin başkanı Pakistan asıllı düşünür Ziyaüddin Serdar'ı misafir etmişti. 21 Mayıs 2016'da ise dünyaca ünlü siyaset bilimci Chantal Mouffe, "Çok Kutuplu Bir Demokrasi Tasavvuru" başlıklı konuşması ile Serdivan'da olacak.

Chantal Mouffe 21 Mayıs 2016 Saat 16.00'da Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi'nde

Akademi yetkililerinden yapılan lamaya göre: "Anadolu'nun Akademisi" sloganı ve motivasyonu ile 3 yılı aşkın zamandır pek çok faaliyet gerçekleştiriyoruz. Yıl içerisinde güz ve bahar dönemlerinde bir çok seminer ve dersler yapıyoruz. 20'ye yakın farklı branşta açtığımız derslerimizi bine yakın öğrenci takip ediyor ve mülakatla seçtiğimiz öğrenciler derslerin çoğunu, çeşitli üniversitelerden gelen, alanında yetkin hocalarla gerçekleştiriyor. Derslerin yanısıra, 7/24 açık kütüphanemizde 10 bine yakın akademik kitap araştırmacıların hizmetinde. Alternatif konserler, galalar, sergiler ve daha pek çok nitelikli akademik organizasyon gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu benzeri etkinliklerimizin en önemlilerinden Uluslararası Konferanslarımızın 3. sü 21 Mayıs 2016 tarihinde saat 16.00'da akademi binamızda olacak. Kuramsal çalışmalarıyla sosyal bilimlere ciddi katkıları olan asıllı düşünür Chantal Mouffe "Çok Kutuplu Bir Demokrasi Tasavvuru" başlıklı konuşmasını yapacak. İlgili herkesi bekleriz."

Chantal Mouffe Kimdir?

1943'te 'da doğan ünlü siyaset bilimci, Loucain Katolik Üniversitesi ve Essex Üniversitesi'nde eğitim gördü. Westminster Üniversitesi'nde politika teorisi profesörüdür. Kitapları pekçok dile çevrilmiş olan düşünür, demokrasi, hegemonya, işçi sınıfı, toplumsal hareketler, feminizm gibi konuları çalışmaktadır. The Return of the Political (Verso, 1993) ve The Democratic Paradox (Verso, 2002) adlı çalışmaları en bilinen kitaplarıdır ve "Radikal Demokrasi" kavramı ile düşüncelerini kavramsallaştırmıştır.

İnsan psikolojisindeki saldırgan içgüdüye işaret eden Mouffe, insan ilişkilerinde antogonizmin (çatışma) potansiyel olarak varolduğunu, ancak bu potansiyelin varlığını kabul ederek insanların birlikte yaşamasının mümkün olduğunu söylüyor. Türkçe'deki bazı kitapları şöyle: Siyasetin Dönüşü (Epos Yayınları), Yapıbozum ve Pragmatizm (Sarmal Yayınları), Siyasal Üzerine (İletişim Yayınları),

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaca Ünlü Siyaset Bilimci Chantal Mouffe Serdivan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz