Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kelebeklerin peşinde bir ömür

Giriş Tarihi: 5.6.2016 11:54 Güncelleme Tarihi: 5.6.2016 12:02
Kelebeklerin peşinde bir ömür

Dünyanın '' olarak tanıdığı Dr. hayatı boyunca kelebeklerin peşinden koşmuş ve şu sıralar, yıllar önce keşfettiği bir kelebeğin ayrı bir tür olduğunu dünyasının doğrulamasının mutluluğunu yaşıyor...

Kelebekleri izlemeye bir ömür harcamış

Göğsünde çocuk kalbi taşıyan bir 'koca adam' . Çocukluğunun geçtiği Bursa'nın yeşilliğinde gözlerini kaptırdığı kelebekleri izleye izleye bir ömür harcamış. Şu anda dünyanın tanıdığı ''ımız.Kelebeklere dair her şeyi 'Kelebek Adam'a soruyor çocuklar

'ın ovasında, Karadeniz'in yaylalarında, 'nin vadilerinde, Torosların eteğinde hangi kelebekler uçar, hangi renklerin dansı vardır, bir Oktay Onaran bilir onu. Doğanın sessiz şiiri, yeryüzünün ince sevinci, baharın tatlı müjdesi kelebeklerin adını, rengini, ömrünü 'kelebek adam'a soruyor çocuklar. Sadece Türkiye'deki kelebeklerin değil, Madagaskar'ın, Singapur'un, Sibirya'nın, Güney Afrika'nın, Avusturya'nın, Afganistan'ın, Brezilya'nın, Şili'nin 'uçarı çiçekleri'nin güzellik nöbetini tutuyor. Bahar mevsimi yüzünü gösterdiğinde, özel tasarımlı karavanına atlayıp toz kanatlı güzelliklerin ardına düşüyor.''Dünyanın sorunu: Yeterince kelebek görememek''

Dünyanın sorununu yeterince kelebek görememek diye tanımlıyor. Kelebekleri yeterince görmedikleri için, dünya liderlerinin barışı sevemediğini düşünüyor. "İçimizdeki çocuğun çırpınışı" diye duyumsuyor kelebekleri. "Kelebeklerin tarafını tutan, güzelliğin tarafını tutar. Kelebek güzelliğine tanık olan, yüreğini ümidin avuçlarına koyar…"

Onaran, kelebek peşinde koşarken, bir de Tıp Fakültesi bitirmiş. Hekim kimliğinin yanında tutuyor 'kelebek uzmanı' oluşunu. "Çağın ilgisizlik derdine deva olabilir kelebekler. Eşyayı insandan daha sevimli ve ilgiye değer bulan kitlesel otizmin tedavisi olabilir kelebek sevdası… Sessiz çırpınışları, çiçek çiçek dolaşmaları, rüzgârla kucaklaşmaları bilebilse keşke insanlar…"

''Her çocuk kelebek uçurmalı''

, okul öncesi eğitimde, her çocuğun en az kelebek uçurması gerektiğini düşünüyor. Dokunsan dağılacak bir güzelliğe karşı duyarlı olmalı çocuklar. "Çünkü kelebekler dünyanın şimdiki halinin minyatürü… Çevre bilinci ancak kelebeklerin kırılganlığı gösterilerek aşılanabilir…"

Oktay Onaran, ayrıca, Aşkın Kanatları kitabının eş-yazarı… Divan Edebiyatının ateşe âşık pervaneler sembolünden ilham alarak, meslektaşı Dr. Senai Demirci ile "aşkın kanatları" diye tanımladıkları kelebekler üzerinden hayat dersleri anlatıyor.

Bugünlerde ayrı bir sevinci daha var Oktay Onaran'ın… Yıllar önce, Erzincan'da keşfettiği bir kelebeğin ayrı bir tür olduğuna dair iddiası dünyasınca doğrulandı. Artık gökyüzünde uçuşan kelebeklerden binlercesi Onaran'ın adını taşıyor. "Parnassius apollo onarani..."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kelebeklerin peşinde bir ömür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz