Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinemaya FETÖ ayarı

Giriş Tarihi: 19.11.2016
Sinemaya FETÖ ayarı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2017’de sinemada dağıtacağı 60 milyon liralık desteğe başvuracak şirket ve kişilerin FETÖ ile bağlantıları olup olmadığını araştıracak

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ait 101 yayınevi, müzik ve film yapım şirketinin kapatılmasının ardından, örgütün sanat ve kültürel yayın maskesi arkasında faaliyette bulunmasının önüne geçmek için yeni bir adım daha atılıyor: Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın uzun ve kısa metraj film, belgesel, animasyon film, senaryo yazımı ve tiyatro desteklerine 2017'de başvuracak şirket ve kişilerin, FETÖ ile bağlantıları olup olmadığı araştırılacak. 2016'da film projelerine 28.5 milyon lira; sinema alanında 32'si yurtdışında olmak üzere toplam 104 etkinliğe de 17.5 milyon TL destek verildi. Bakanlık verdiği bu desteklerin hangi firma ve kişilere gittiğinin tespiti için geriye dönük soruşturma yapacak. Bakanlık önümüzdeki yıl yapacağı desteklemeler için de FETÖ kriteri uygulayacak. FETÖ ile bağı olduğu gerekçesiyle kapatılan şirketlerde çalışan kişilerin yeni işletmeler kurduğu ihbarı üzerine şirketler ve sahiplikleri ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutularak, FETÖ ile herhangi bir bağlarının olup olmadığına bakılacak. 2017'de beyazperdeye 60 milyon liralık destek verilmesi planlanıyor. Bakanlık, 2016-2017 sezonunda destek miktarını 5 milyon liraya çıkardığı özel tiyatrolarla ilgili de aynı süreci işletecek.

15 TEMMUZ'U ANLATANA DESTEK VAR
Bakanlık FETÖ'nün hain darbe girişimini tüm dünyaya anlatacak nitelikli filmlere de destek verecek. Cannes, Berlin, Venedik ve Busan gibi önemli uluslararası festivallerde ödül alabilecek nitelikte filmler hazırlanmasına katkı verilerek tüm dünyanın dikkatini darbe girişimine bir kez daha çekmek amaçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinemaya FETÖ ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz