X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Rolling Stones olmadan dünya tamamlanmazdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Rolling Stones olmadan dünya tamamlanmazdı

  • Giriş Tarihi: 11.2.2013

Rock müziğin efsanevi grubu Rolling Stones'un kurucu üyelerinden Keith Richards, "Rolling Stones olmasa, dünya tamamlanamazdı" diyor

Hikaye; 1962 yılında, 18 yaşındaki iki yakın arkadaşın; Mick Jagger ve Keith Richards'ın bir araya gelmesiyle başladı. Bu iki arkadaş birlikte, 'Little Boy Blue and the Blue Boys' adında, kesinlikle umut vâdetmeyen bir grup kurmuştu. İkili daha sonra Brian Jones, Ian Stewart, Bill Wyman ve Charlie Watts ile bir grup kurdu ve Jones; gruba Rolling Stones adını verdi. 1963; Rolling Stones için bir metamorfoz yılıydı. O yıla, idealist bir blues müzik grubu olarak başladılar; yılı, uyuşturucu ve özgürlük kokan şarkılarla tamamladılar. Ve ondan sonra gelen yıllarda Rolling Stones efsanesi büyüyerek devam etti. Müzik akımları, trendler değişse de; grubun yeri hep farklı oldu. Rolling Stones'un kuruluşunun 50'nci yılında, grubun en ünlü üyeleri Mick Jagger ve Keith Richards; Esquire dergisi için bir araya geldi. İkili; Rolling Stones'un geçmişini, bugününü ve yarınını anlattı...

Sizce Rolling Stones'un bu kadar uzun süredir var olmasının nedeni ne?
KEITH RICHARDS:
Çünkü biz, gerçekten iyiyiz ve yaptığımız işi, gerçekten severek yapıyoruz. Her şeyden önce, bu işi kendimiz için yapıyoruz. Elbette ki yaptığımız işler karşılığında para kazanıyoruz ama grubun itici gücü, kesinlikle para değil. Açıkçası benim yapabileceğim çok şey var; evde oturabilirim, resim yapabilirim, hatta belki bir şeyler karalayabilirim. Fakat asıl istediğim şeyin hep; Charlie Watts, Mick ve Ronnie ile birlikte müzik yapmak olduğunu fark ediyorum. Bu, anlatılamaz bir his. Gerçekten de bu grubu; bir çift mikrofon ve birkaç enstrüman ile birlikte bir odaya koyduğunuzda, ortaya hep tuhaf bir şey çıkıyor.

SİNİRLİYİM!

Hepiniz bir odada çalışırken, ortaya böyle bir enerji çıkmasının nedeni ne?
K.R.:
Bence bunun nedeni; sahip olduğumuz enerjide gizli. Beş yıl birbirimizden uzak kaldık. Çünkü ben; sinirli, yerinde duramayan bir adamdım. Bu nedenle, ayrı kaldığımız dönemde yeni şarkımız 'Doom and Gloom' üzerinde çalıştık. Açıkçası başta, bu şarkının isminin biraz tuhaf olduğunu düşündüm. Fakat Rolling Stones'un üyeleri, her zaman düzene ve normal diye kabul edilen şeylere karşıdır. O nedenle Mick, bu isimde ısrar etti de ortaya harika bir müzik ve oldukça eğlenceli bir şarkı çıktı. İşte, Rolling Stones üyelerinin bir araya geldiklerinde birbirleriyle kimyasının tutması ve ortaya çıkardığı enerji böyle bir şey.

Sizce grup ilk çıktığı zamanlarda neyi temsil ediyordu, şimdi neyi temsil ediyor?
MICK JAGGER:
İlk başladığımızda, salı günleri üniversite öğrencilerine çalan bir blues grubuyduk. Dolayısıyla, yeni ve eğlenceli bir tarzı temsil ediyorduk. Fakat daha sonra, popüler oldukça; tamamen bambaşka bir hâl aldık. Uçarı gençlerin idolü olduk. Ardından ise, yeniden bir üniversite grubuna dönüştük. Şu bir gerçek ki; herkes, farklı insanlara farklı şeyler ifade eder.

DÜŞMANLIK VARDI
Siz 'Let's Spend The Night Together' gibi olay yaratan şarkılar yaptıkça, toplumdaki bazı fikirler değişti. Rolling Stones, bu fikirlerin değişmesinde ne ölçüde rol oynadı?
M.J.:
Bence Rolling Stones; popüler müziğe karşı dürüst yaklaşanlar arasında hep ön sıralarda yer aldı. O zamanlar yaygın olan eğlenceli müziklerdense, insanların düşündüklerini yansıtan müzikler yaptı. Fakat o günlerde, Rolling Stones'a karşı çok fazla düşmanlık vardı. Bu, henüz 20'li yaşlarındaki bir grup genç için zor bir şey. O dönem bize neden o kadar tepki vardı ve neden o kadar yaygara koptu; yorumlamak imkansız. Oysa artık, insanlar, bizim yaptığımız tarzda işler yapıyor ve kimse bir şey demiyor.

Rolling Stones'un yenilgiye uğradığını düşündüğünüz oldu mu?
M.J.:
Sanırım hayır. Bu bir futbol takımı değil ki!
K.R.: Hiç yenilgiye uğramadık; fakat benim kendime gelmemi sağlayan bazı olaylar yaşandı.

Eğer bugün 20 yaşındaki halinize bir öğüt vermek isteseniz ona ne söylerdiniz?
M.J.:
Ona, "Böyle devam et, her şey çok güzel olacak. Daima var olacaksın; kafanı takma" derdim.
K.R.: Ben, "Bunu bir daha yapma!" derdim.

BELKİ DE YERİNE GETİRİLMİŞ DİLEKLERİZ
Şimdinin gençleri, sizlerle yeni tanışıyor. Sizce Rolling Stones'a nasıl bir anlam yüklüyorlardır?
K.R.: Yaşamın özünde ne vardır? Aldığınız nefes ve yediğiniz yemek... Arkasından ise Rolling Stones gelir. Bence dünya, Rolling Stones olmadan tamamlanamazdı.

50 yıldır sizi izleyenlerin gözünde grubun nasıl bir yeri var?
K.R.: İnsanlar, bizi olmak istedikleri şeylerin yerine koyuyor. Biz, belki de onların yerine getirilememiş dilekleriyiz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.