X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Davutoğlu'nun yeni kitabı raflarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Davutoğlu'nun yeni kitabı raflarda

  • Giriş Tarihi: 1.3.2013 17:37

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Başdanışmanı olmadan önce 2002 yılından itibaren henüz akademisyenken yaptığı konuşma ve verdiği mülakatları bir kitapta topladı.

Alanında bir başyapıt haline gelen Stratejik Derinlik kitabını 2001'de yazan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bu kez 'Teoriden Pratiğe Türk Dış Politikası Üzerine Konuşmalar' kitabıyla okur karşısına çıktı. 'Bir siyaset yapımcı olarak tarihin şekillenme süreci içinde bulunurken, bir taraftan da tarih yazımına katkıda bulunan Davutoğlu, teoriyle birlikte pratiği de eserine katıyor. İnsanlık tarihini şekillendiren birçok medeniyet birikiminden harmanlanan tarihi ve çok boyutlu eşsiz coğrafyasıyla Türkiye'nin tarihî akışın seyrini belirleyebilecek ülkelerin başında geldiğini vurgulayan Davutoğlu'nun kitapta yer verdiği metinler, 2002-2009 yılları arasında, Türkiye'nin bu potansiyelini gerçekleştirmek amacıyla yürütülen çalışmaları içeriyor.

Davutoğlu, kitapla ilgili olarak şunları söylüyor:

"İnsanlık tarihini şekillendiren birçok medeniyet birikiminden harmanlanan tarihi ve çok boyutlu eşsiz coğrafyasıyla Türkiye, tarihî akışın seyrini belirleyebilecek ülkelerin başında gelmektedir.

Kitabı oluşturan metinler, 2002-2009 yılları arasında, Türkiye'nin, bu potansiyelini gerçekleştirmek amacıyla yürütülen gayret ve çalışmaların bir hasılasıdır. Özelliği ve özgünlüğü, tarih akarken ve süreç işlerken konuşulmuş ve yazıya dökülmüş olmalarıdır. Bir siyaset yapımcı olarak tarihin şekillenme süreci içinde bulunurken, bir taraftan da tarih yazımına katkıda bulunmaya çalışmanın doğurabileceği sonuçların farkındayım. Ancak tarihin bu derece hızlı aktığı dönemlerde yaşanan olaylar çok kısa sürede tarih haline dönüşür ve an ile tarihi ayırt etmek gittikçe zorlaşır. Olayları içinden yaşamama rağmen, ben dahi bu metinleri yeniden okuduğumda, üzerlerinden çok uzun yıllar geçmiş hissine kapıldım. Ümit ederim ki, bu metinler tarihî süreçlerin daha doğru anlaşılmasına katkıda bulunur."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.