X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Aya İrini'den 'Kral Lear' geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Aya İrini'den 'Kral Lear' geçti

  • Giriş Tarihi: 27.4.2013 11:58

Türkiye’ye ilk kez gelen Globe Tiyatrosu, 25 Nisan tarihinde Aya İrini’de “Kral Lear” oyununu sahneledi.

Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, İngiltere'nin en köklü tiyatrolarından olan Globe Tiyatrosu'na ev sahipliği yaptı. Festivalin 15. yılına özel olarak Türkiye'ye ilk kez gelen Globe Tiyatrosu, 25 Nisan tarihinde Aya İrini'de "Kral Lear" oyununu sahneledi.

İSTANBUL'DAN KRAL LEAR GEÇTİ

Kraliyet vazifesinden yorgun düşen yaşlı Kral Lear'ın, krallığını üç kızı arasında adaletsiz bir şekilde paylaştırmasının trajik sonuçlarını anlatan oyun, tiyatro severlerden yoğun ilgi gördü. Oyun, 26 Nisan'da Aya İrini'deki ikinci gösteriminin ardından, 28-29 Nisan'da Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi'nde Adanalılarla buluşacak.

William Shakespeare'in en önemli tragedyalarından Kral Lear, Shakespeare oyunlarını başarıyla yöneten Bill Buckhurst imzasıyla sahneye taşınıyor. Kraliçe Elizabeth döneminin dekoruyla zengin bir görsellik sunan oyunda, Kral Lear'i İngiliz aktör Joseph Marcell canlandırıyor. İktidar ve güç paylaşımının neden olduğu ihanet ve entrikalarla örülü oyun, Ortaçağ'dan günümüz insanının güç ve iktidar tutkusuna gönderme yapıyor.

Ünlü İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare'in kurucuları arasında yer aldığı Globe Tiyatrosu, dünyada çalışmalarını ve sahnesini Shakespeare oyunlarına adamış tek tiyatro topluluğu olarak dikkat çekiyor. 1599'dan bu yana, 400 yılı aşkın sürede İngiltere'de ve dünyanın birçok yerinde perdelerini açan Globe Tiyatrosu, Adana Tiyatro Festivali kapsamında Türkiye'de ilk kez sahne alıyor.

ADANA TİYATRO FESTİVALİ 15. YILINI SHAKESPEARE İLE KUTLUYOR
Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nin 15'inci yılına, dünyaca ünlü İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare'in oyunları damgasını vurdu. Festivalde Globe Tiyatrosu'nun yanı sıra Gürcistan Kote Marjanishvili Devlet Dram Tiyatrosu "Beğendiğiniz Gibi" ve Antalya Devlet Tiyatrosu "Othello" oyunlarıyla sahne aldı. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde başlayan festival, Türkiye'den 16, yurt dışından 7 topluluğun sergilediği 23 farklı oyuna ev sahipliği yapıyor. Festival, 30 Nisan'da Hollandalı Close Act grubunun "İstila" adlı sokak gösterisi ile sona erecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.