X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Amsterdam Sinfonietta ve Sol Gabetta'dan Türkiye prömiyeri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Amsterdam Sinfonietta ve Sol Gabetta'dan Türkiye prömiyeri

  • Giriş Tarihi: 25.6.2013 09:00

41. İstanbul Müzik Festivali üç yıldır, verdiği eser siparişleriyle çağdaş müzik repertuvarına da katkıda bulunarak çeşitli dünya ve Türkiye prömiyerlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

İstanbul Müzik Festivali'nin bu yılki eser siparişlerinden ikincisi 25 Haziran Salı akşamı Aya İrini Müzesi'nde saat 20.00'de Türkiye İş Bankası sponsorluğunda ve Hollanda Kraliyeti işbirliğiyle gerçekleştirilecek konserde seslendiriliyor.

Letonyalı besteci Peteris Vasks'ın İstanbul Müzik Festivali ile Amsterdam Sinfonietta, Amsterdam Viyolonsel Bienali ve Eduard van Beinum Vakfı ortak siparişi üzerine bestelediği viyolonsel konçertosu "Klātbūtne"nin Türkiye prömiyerini, bestecinin başka eserlerini de tüm dünyada dinleyicilere tanıtan viyolonselci Sol Gabetta, Amsterdam Sinfonietta orkestrası eşliğinde yapacak. Amsterdam Sinfonietta konserde ayrıca Erich Wolfgang Korngold'un "Yaylı Çalgılar Orkestrası İçin Senfonik Serenat"ından 3. bölümü, Ernst Bloc'un "From Jewish Life" adlı eserini ve Mozart'ın "40. Senfoni"sini seslendirecek.

Letonyalı besteci Peteris Vasks, müzik yapma amacını "Günümüzde birçok kişi inanç, sevgi ve idealler gibi değerlere sahip değil. Maneviyat kaybolmuş durumda. Amacım, eserlerimle insanların ruhunu beslemek." şeklinde özetliyor. Eserlerinde yarattığı sürükleyici ses dünyaları, çok geniş yelpazede kullandığı tını ve ses renklerinin yanı sıra folklorik öğeleri içeren müziğiyle Peteris Vasks, çağdaşları arasında çok yönlülüğüyle de öne çıkıyor. Daha önce yaylı orkestra için yazdığı sekiz eserde ve üç keman konçertosunda özgün tarzını ortaya koyan bestecinin, 25 Haziran gecesi festivalde Türkiye prömiyeri yapılacak eseri "Klātbūtne", bestecinin solo viyolonsel ve yaylı orkestra için yazdığı ilk eser olma özelliğini taşıyor. Yazdığı senfonilerle de adından söz ettiren Peteris Vasks, özellikle Gidon Kramer gibi ünlü virtüözlerin eserlerini seslendirmeye başlamasıyla geniş kitleler tarafından tanındı. 1996'da Stockholm Yeni Müzik Festivali'nin baş bestecisi pozisyonuna getirilen Peteris Vasks, 2006 yılında Britanya'da düzenlenen Presteigne Festivali ve Vale of Glamorgan Festivali'nin de yerleşik bestecisi oldu.

Tutkulu yorumları ve karizmatik kişiliğiyle klasik müzik dünyasında bir yıldız gibi parlayan Sol Gabetta'nın bugüne kadar konuk olduğu orkestralar arasında İngiliz Kraliyet Filarmoni, Münih Filarmoni, Viyana Senfoni ve St. Petersburg Senfoni bulunurken, birlikte çaldığı şefler arasında ise Slatkin, Gergiev, Järvi, Pletnev, Eschenbach ve Dutoit yer alıyor. Sol Gabetta, Verbier, Gstaad Menuhin, Schwetzingen, Rheingau Musik, Schleswig-Holstein Müzik Festivali ve Beethovenfest Bonn dahil olmak üzere dünyanın en önemli festivallerine konuk oldu. 2007'de Çaykovski ve Ginastera CD'si ile ilk ECHO Klasik Ödülü'nü kazanan Gabetta, 2009'da aynı ödülü Haydn, Hofmann ve Mozart CD'siyle aldı ve üçüncü ECHO Klasik Ödülü ise Danimarka Ulusal Senfoni Orkestrası eşliğinde Elgar'ın viyolonsel konçertosunu seslendirdiği kaydı için geldi. Grammy'ye aday gösterilen Sol Gabetta, 2010'da Gramophone Yılın Genç Sanatçısı Ödülü'nü ve 2012'de Almanya Genç Müzisyenler Yarışması'nda Würth Ödülü'nü aldı. Sol Gabetta, 2005'ten itibaren Basel Müzik Akademisi'nde ders veriyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden 22 yetenekli müzisyenden oluşan Amsterdam Sinfonietta 1988 yılında kuruldu. 2003'ten bu yana sanat direktörü Candida Thompson yönetiminde, şefi olmadan çalan topluluk, ünlü sanatçılarla işbirliği içerisinde dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde konserler veriyor. Amsterdam Sinfonietta dinleyicilerine, iyi bilinen repertuvarın yanı sıra siparişler, yeni düzenlemeler ve nadiren seslendirilen eserlerle harmanladığı yaratıcı programlar sunuyor. Yakın zamanda dünya prömiyerlerini gerçekleştirdiği sipariş eserler arasında Sofia Gubaidulina, HK Gruber, Michel van der Aa ve Pēteris Vasks'ın besteleri sayılabilir. Amsterdam Sinfonietta düzenli olarak seçkin müzisyenlerle işbirliği halinde. Toplulukla konser veren sanatçılar arasında Janine Jansen, David Fray, Jean-Guihen Queyras, Barbara Hannigan, Maxim Vengerov, Thomas Hampson, Sergey Khachatryan, Christianne Stotijn, Hakan Hardenberger, Isabelle Faust, Martin Frost, Julian Rachlin, Sol Gabetta, James Gilchrist, Natalia Gutman ve Isabelle van Keulen bulunuyor.

Konsere Doğru söyleşileri kapsamında, 25 Haziran Salı akşamı 19.00'da, Aya İrini Müzesi'nin iç avlusunda Feyzi Erçin'in moderatörlüğünde Sol Gabetta ile yakın işbirliği içinde olduğu besteci Peteris Vasks'ın müziği üzerine İngilizce bir söyleşi de yapılacak.

Konserin Biletleri Nerede?
41. İstanbul Müzik Festivali'ndeki konserlerin biletleri Biletix satış sistemi, İKSV ve Aya İrini Müzesi'nde yer alan gişeden alınabilir.

Ayrıntılı bilgi için: muzik.iksv.org

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.