X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bu film İslam dünyasını ayağa kaldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bu film İslam dünyasını ayağa kaldırdı

  • Giriş Tarihi: 3.12.2014 16:02 Güncelleme Tarihi: 3.12.2014 16:28
Bu film İslam dünyasını ayağa kaldırdı
Bu film İslam dünyasını ayağa kaldırdı

İslam dünyasını ayağa kaldıran adım bu kez İran'dan geldi. İranlı yönetmen Mecid Mecidi, Hz. Muhammed’in sesli ve görüntülü olarak temsil edileceği bir film çekti. Sert tepkilerle karşılaşan filmle ilgili Lübnan Müftüsü Muhammed Ali El Cuzu “Bu adım İran’ın İslam’dan önce benimsediği putperestlik günlerine geri dönüştür” dedi.

Söz konusu filmin İran'ın başkenti Tahran'da Şubat 2015 'de yapılacak Şafak sinema Festivali'nde gösterime gireceği belirtildi. Yapımında son aşamaya gelinen filmin bölgedeki Şii- Sünni gerilimini daha da artırmasından endişe ediliyor.

Film Hz. Muhammed'in çocukluğunu anlatıyor. Film, İslam dünyasında Fil olayı olarak bilinen (Ebrehe'nin Kabe'yi yıkmaya çalıştığı yıl) ile Hz. Muhammed'in doğumuyla başlıyor. Filmde ayrıca, Hz. Muhammed'in çocukluğunda önemli yer tutan, annesi Amine, süt annesi Halime, dedesi Abdülmuttalib'e geniş yer veriliyor.

HZ. MUHAMMED İLK KEZ SESLİ VE GÖRÜNTÜLÜ TEMSİL EDİLECEK

Hz. Muhammed'in görüntülü ve sesli bir şekilde temsil edileceği film bu alanda ilk olma özelliği taşıyor. Gösterime girmesinin ardından İslam dünyasında ve özellikle Sünni dünyada büyük tepki çekeceği ifade ediliyor.

Lübnan Müftüsü Cuzu, Hz. Muhammed'in sesli ve görüntülü bir şekilde filmde temsil edilmesinin dinen günah olduğunu belirterek,"Peygamber Efendimizin Müslümanlar nezdindeki önem ve saygınlığından dolayı böyle bir girişim caiz değildir. Çünkü hiç kimse Hz. Muhammed'in kişiliğini yansıtamaz ve onun rolünü oynayamaz" diye konuştu.

Tahran yönetiminin ülkedeki film endüstrisi üzerinde ciddi bir kontrol sistemi bulunuyor. Onay almayan filmlerin çekilmesine izin verilmiyor. Şia mezhebini doktrinlerin öne çıkaran filmlere milyonlarca dolar katkı sağlandığı biliniyor.

Suudi arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün gibi bir çok İslam ülkesinde Peygamberlerin filmlerde canlandırılmasının günah olduğu konusunda fetvalar bulunuyor.

Kaynak: Milliyet

kalan karakter 1000

erkan erkan

terbiyesizlik yapmayın ...kimin haddine Efendimiz temsil etmek!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2014 18:23
mehmet kaplan mehmet kaplan

yapsın bakalım bu dünyanın burası varsa birde öbür tarafı var bırakın ne hali varsa görsün.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2014 18:19
erd2 erd2

O film kahramanınin
resimleri çoğaltılir bir sonraki nesle heykelleride hazirlarlar,nasilki hristiyanlar,heykelden medet umuyo hayali bile kötü

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2014 18:15
ahmet cakir ahmet cakir

allahu teale onu ozel yaratmistir benzeri olmayani temsil cok buyuk gunagtir cumku o ozeldir kisiligide ozeldir onu hickimse temsil edemez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2014 18:13
alp er tunga alp er tunga

İslamın en büyük düşmanlarından biride iranlılar dır. en büyük zararı bu sahabe efendilerimizi saymayan sevmeyen Peygamber efendimizi saymayan sevmeyen persliler vermiştir vermeyede devam ediyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2014 18:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.