5 günlük hava durumu
8 Ocak 2010 Cuma
İLİŞKİLİ HABERLER
Cemal Süreya'nın anısını Papirüs dergisi yaşatıyor
Toplumcu şiirin gür sesi

Cemal Süreya'nın anısını Papirüs dergisi yaşatıyor

Edebiyatseverler Cemal Süreya'yı 20. ölüm yıldönümünde etkinliklerle anmaya hazırlanırken, şairin çıkardığı edebiyat dergisi Papirüs'ün tıpkıbasımları da okuyucuyla buluşuyor

Her ölüm erken ölümdür, biliyorum tanrım / Ama ayrıca aldığın bu hayat, fena değildir... / Üstü kalsın..." diye yazmıştı ölümünden kısa bir süre önce şair Cemal Süreya. 9 Ocak 1990'da vefat eden şair, yarın, ölümünün 20. yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılacak. Türkiye Yazarlar Sendikası saat 18.00'de İstanbul Kadıköy'deki Öteki Kültür Merkezi'nde toplantı düzenleyecek; Şiir Tiyatrosu Oyuncuları da bir gösteri sahneleyecek. Bir başka etkinlik, Cemal Süreya'yı Anma ve Şiir Ödülleri Töreni ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Aziz Köklü Salonu'nunda gerçekleşecek. Şair ve yazar Engin Turgut'un 'Caz ve Kadın' adını verdiği ve ölümünün 20. yılında Cemal Süreya'ya adadığı sergisi ise bugün Ankara'da Batıbirlik Sanat Galerisi'nde açılıyor.

47 SAYILIK SERÜVEN

Ancak tüm bu etkinlikler arasında biri ön plana çıkıyor: Şairin çıkardığı efsane edebiyat dergisi Papirüs ilk sayısından son sayısına kadar okuyucuyla buluşuyor!

"Bir dergidir benim yaşamım, bu yüzden ben ölmem batarım" diyen Süreya, dergiyi Türk edebiyatını yaşatmak amacıyla çıkarmış. 47 sayı yayımlanan ve pek çok önemli ismin yazdığı dergi, Artshop Yayıncılık tarafından tıpkıbasım olarak yayımlanmaya başladı bile. Derginin, Haziran 1966'da yayımlanan ilk tıpkıbasım sayısı aralıkta piyasaya çıktı. Dergi, ayda iki sayı olarak yayımlanacak.

Papirüs'ün tıpkıbasımlarını, Artshop Yayıncılık'ın sahibi ve genel yayın yönetmeni Vedat Akdamar ile daha önce Papirüs Şiirleri Antolojisi'ni (1966-1981) hazırlamış olan, Cemal Süreya'nın eşi Zühal Tekkanat birlikte hazırlamış. Özel arşivindeki Papirüs dergilerini yayınevine teslim eden Tekkanat, "Cemal Süreya'dan miras kalanlar, genç okurlarla buluşsun istedik. Önemli olan buydu" diyor. Vedat Akdamar ise "Papirüs, Cemal Süreya'nın yarattığı efsane dergiydi. Şiirin, edebiyatın nabzı uzunca bir dönem bu dergide atmıştır. Süreya da hayatının büyük bir kısmını bu dergi için harcamıştır, madden ve manen. Dergilerdeki yazılara ve imzalara baktığımızda yakın dönem Türk şiiri ve edebiyatı bir film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçer" sözleriyle derginin önemini vurguluyor.

Akdamar, Papirüs'ü bu yıl yeniden hayata geçirmeyi planladıklarını söylüyor: "Eski Papirüs dergilerinin değeri ve anlamı çok fazla olduğu için tıpkıbasımlarını okurla buluşturmak istedik. Bu dergilere tüm edebiyat meraklılarının ulaşmaya hakkı olmalı. Ama bu yıl Papirüs'ü yeni bir dergi olarak da yayına hazırlayacağız" diyor.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kitap - Edebiyat Haberleri

Diğer Kitap - Edebiyat Haberleri

2009 bu kitapları okuyarak geçti
Raflardakiler
Yeni yıla gülerek girin, bütün yıl gülün!
Şehrinizden gurur duyuyor musunuz?
Başka dilde konuşan bir roman: KUZEY
Cahide Birgül'ün anısına: Bir romanla yaşanan ikili delilik...
Bir teneke peynirden milyonlarca dolara...
Karadeniz'in uyanışı
Çok satanlar
Hayatı bütün pınarlarından içen adam
En keyifli yeni yıl armağanı: Oyunlu kitaplar
'Masumiyet Müzesi' İngiliz basınında
Amerikalılara iktidarlarının sınırlarını Türkiye öğretti!
2009’da neler oldu?
Minik hakikat drajeleri
Nobel'li Grass'ın polis kayıtları kitap oluyor
Dünya tarihi cebe girdi
Edebiyat çizgi romanla tanıştı
Avrupa Edebiyatı Antakya'da
ESKADER ödüllerini alanlar belli oldu
Çok satanlar
Yazar Le Guin, Google'a direniyor
Mehmet Akif'in hayatı kitap oldu
'Velev ki Ciddiyim' yok satıyor
Birçok öykünün içinden geçiyoruz
Pamuk'a büyük övgü
Cogito’dan Darwin özel sayısı
Kötülüğün Sıradanlığı nihayet Türkçede
Sınırları zorlayan bir kitap: Milat
Filistin'in dramına çizgi romanla tanıklık
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol