5 günlük hava durumu
6 Eylül 2012 Perşembe

"Body Worlds" sergisi yarın Ankara'da

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 06.09.2012  16:44
    Güncelleme : 06.09.2012  17:16

Öldükten sonra bedenlerini bağışlayanların kadavra ve organlarının yer aldığı ''Orjinal Vücut Dünyası Sergisi'' (Body Worlds) yarın Başkentlilerle buluşacak.

Öldükten sonra bedenlerini bağışlayanların kadavra ve organlarının yer aldığı ''Orjinal Vücut Dünyası Sergisi'' (Body Worlds) yarın Başkentlilerle buluşacak.

Kentpark Alışveriş Merkezi'ndeki serginin Türkiye temsilcisi Thepartners şirketi kurucusu Fırat Kasapoğlu, düzenlenen basın toplantısında, daha önce İstanbul'da açılan serginin büyük ilgi gördüğünü, aynı ilgiyi Ankara'da da görmeyi ümit ettiklerini söyledi.

SERGİDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Serginin ziyaretçilerde olumlu etkiler bıraktığını ifade eden Kasapoğlu, ''Burayı gezdikten sonra sigarayı bırakanlar, beslenme alışkanlıklarını değiştirenler oldu'' dedi.

Kasapoğlu, bir soru üzerine, 9 ay boyunca ziyaret edilen İstanbul'daki serginin, Müslüman ülkeler içinde ilk olduğunu belirterek, bağışçılarla ilgili herhangi bilgi yer almadığına da dikkati çekti.


ZİYARETÇİLERİN DAVRANIŞ BİÇİMLERİ DEĞİŞİYOR


Serginin yaratıcısı anatomist Gunther von Hagens'in eşi ve kreatif tasarımcısı Angelina Whalley de, 1995'den bu yana dünyanın çeşitli ülkelerinde açılan sergiyi 35 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Ziyaretçilerin, kendi vücutlarıyla yüzleştiklerini ve artık bedenlerini sıradan bir şey olarak görmediklerini belirten Whalley, şunları kaydetti:

''Yapılan bir ankete göre ziyaretçilerin büyük çoğunluğunun daha sağlıklı bir yaşam sürdürme kararı alarak davranış biçimlerini değiştirdiği görüldü. Ziyaretçilerin yüzde 9'u daha az sigara içtiklerini veya bıraktıklarını, yüzde 33'ü daha sağlıklı beslendiklerini, yüzde 25'i ise daha fazla spor yaptıklarını dile getirdi.''

Serginin, insanlara, vücutlarının son derece kırılgan ve savunmasız, aynı zamanda da dayanıklı ve bağışlayıcı olduğunu gösterdiğini anlatan Whalley, Ankara'daki serginin ''Yaşam Döngüsü'' teması üzerine kurulduğunu, ceninin ana rahmine düşmesinden yaşlılığa kadar tüm yaşam sürecinin göz önüne serildiğini belirtti.

Whalley, ''Vücudumuzun kaderi bizim ellerimizdedir ve ne kadar özen gösterirsek o kadar çok yararlanabiliriz'' diye konuştu.

Bir soru üzerine Whalley, sergiyi gezdikten sonra çok sayıda kişinin vücudunu bağışladığını belirterek, ''13 bin bağışçımız var. İnternet üzerinden e-posta ile bağışta bulunulabiliyor. Merkezimiz Almanya'da olduğu için çoğu Almanya'dan. ABD'den de bin 300 kadar bağış oldu. Bugüne kadar Türkiye'den ve diğer Müslüman ülkelerden bağış olmadı'' şeklinde konuştu.

Whalley, başka bir soruya karşılık da ilk başlarda bazı tepkiler aldıklarını, ancak ziyaret eden kişi sayısı arttıkça eleştirilerin azaldığını ifade ederek, sergiyle ilgili tereddütleri olanların ziyaret sonrası kendilerine teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Serginin destekçilerinden Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de, yaşam döngüsüyle ilgili mesajların verildiği sergiden üniversite öğrencilerinin de yararlanacağını söyledi.

4 ay süreyle açık kalması planlanan sergiyi yetişkinler 25, 6-18 yaş arasındakiler 19, öğrencilerle 65 yaş üstündekiler 21 liraya gezebilecek.


PLASTİNASYON NEDİR?


Vücuttan çıkarılan sıvı ve yağların yerine likit plastik konularak kadavraların sertleştirilmesini ve bozulmasını önleyen yönteme ''Plastinasyon'' adı veriliyor.

Gunther von Hagens tarafından geliştirilen yöntemle korunan kadavralar tıp eğitiminde de kullanılıyor.

kalan karakter 460

esra çakmak esra çakmak

harika bir düzenleme

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 06.03.2013 19:20
misafir misafir

çok güzel bir sergi umarım herkes beğenir

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 27.10.2012 16:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sergi Haberleri

Amatör ressam kasabayı meşhur etti!
Topkapı Sarayı'ndaki tuvaletler yenilendi!
İstek üzerine yeniden
Bakan Günay'dan 'Harem' müjdesi!
Troya'nın altınları yeniden Türkiye'de!
Türk sanat piyasası 300 milyon dolara yaklaştı
Türk çağdaş sanatı Güney Kore'de
Afrodisias kazılarında sürpriz var!
Dorsay'dan Sultan sergisi
20. yüzyılın dâhileri Bursa'da
Türkiye'ye 'kral' tanıtım
Herkese bir manço takısı
Google'da aranan eser daha pahalı
Rembrandt'ın eseri kayboldu!
Ünlü karikatürcüyü kaybettik
Akgün'ün gözünden 15 edebiyatçı
Bağımlılık yapar!
80'lik teyze restorasyon yapınca!
Bu müze böcek dolu!
Zeugma'dan haber var!
Elindeki tarihi eserleri satmaya çalışırken yakalandı!
Ramazan'da Mevlana Müzesi'ne ziyaretçi akını
Bakan Günay'dan yeni eser müjdesi
Serginin tarihi uzatıldı!
Üç boyutlu eserler
Pera'nın bu yılki konuğu Dokuz Eylül!
Müzeler darphane gibi!
Antik kentte, 2 bin yıllık balıkçı mezarı bulundu!
Sır perdesini kaldırdı
Dünyada bir eşi yok!
Hırsızlığa karşı özel çipli tablolar!
Kayıp tabloların 48'i MİT’te çıktı
Mevlana Müzesi'ndeki 4 kapının sırrı
Günay'dan Devlet'te soygun açıklaması!
Tarabalar: Bir Ayancık Sergisi
Ünlü kalpler Astoria'da
Asırlık tabloyu 'Köşk' onaracak
Türkiye'de kitap pazarı hızla büyüyor
Ah o eski Beyoğlu!
'Aphrodisias çığlığı'
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol