Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saçınızı yenilemenin 3 pratik yolu

Giriş Tarihi: 15.10.2009

Sonbahardan kışa girerken kendinizi değiştirmek için çok fazla çaba harcamanıza gerek yok! Aynanın karşısına geçip, "Acaba ne yapsam?" diye kara kara düşünmek yerine, saç stilistlerinin InStyle dergisine anlattığı üç basit öneriye kulak verin. Topuz, kakül ya da farklı saç ayrımı ile tipinizi yenileyin...

Topuz yaptırın
Romantik ve zarif bir görünüm elde etmek için, saçı mümkün olduğu kadar ensenize yakın toplayın...
Nasıl yapılır?
1. Adım: MM Bahçecik Kuaför'den Gökhan Oktav, bu topuz için önce saça hacim veren bir ürün uyguladı. Tutamlara ayırdığı saçta, kalın bir maşayla doğal dalgalar yarattı.
2. Adım: Gökhan Oktav, saçın diplerine ince dişli bir tarakla krepe yaptıktan sonra saçı yandan ayırarak atkuyruğu yaptı. Saçın önünü biraz gevşek bırakarak burgu yaptı.
3. Adım: Kuyruğu da tutamlara ayırarak her tutamı kendi etrafında doladı ve firketelerle ensede tutturdu. Saçı sabitlemek için yine tutucu bir sprey uyguladı.

Sihirli kaküller
Ünlülerin çok sık tercih ettiği kaküllü kesimler, üç farklı modeliyle hem görünüşünüzü anında farklılaştırıyor, hem de kolayca uygulanıyor.

Klasik tarz
(Hafif katlı, kaş hizasında)

Kasıtlı olarak bozuk kesilen bu kaküller tam kaş hizasındadır ve saç çizgisinin en fazla dört parmak gerisinden başlar. Yoksa çok ağır görünebilirler. Bu kesimi yaparken hafif katlar yaratmak için makasın dikey tutulması gerekir. Böylece uçlar dümdüz değil de uzunlu kısalı görünür.

Moda kesim
(Küt ve kaşların biraz altında)

Geniş bir alnı kapatmak için ideal olan bu kaküller, kaş çizgisinin dört parmak gerisinden başlar. Süper modellerin bu kakülü çok sevmelerinin nedeni ise bu modelin kusursuz yüzler için tasarlanmış olmasıdır.

Bohem hava
(Kaş hizasından yanaklara doğru kademeli kesilmiş)

Bu kaküller, göz hizasında başlayıp kulaklara kadar incelerek devam eder. Yüzün çevresini yumuşatmak için hafif içe doğru kıvrılmalıdır. Çok da kalın görünmemeleri gerektiğinden bu kesimi yaptırırken, kuaförünüzden saç çizgisinden iki parmak geriden başlamasını isteyin.

Ayırma şeklini değiştirin
Kuaföre gitmeden farklı bir tarz oluşturmak mı istiyorsunuz? Sadece saçınızı ayırma şeklinizi değiştirmeniz yeterli!

Bohem görüntü için ortadan
Ortadan ayrılmış saçlar bohem bir görünümü akıllara getiriyor olsa da çok hoş görünebilirler. Bu modeli düzgün bir şekilde yapmak için, işe nemli saçlarla başlayın çünkü saç ıslakken daha kolay şekle girer ve bıraktığınız gibi kurur. Saçınızı geriye doğru tarayın ve burnunuzun ortasını baz alarak ayırın. Bazen tam ortadan ayırmak herkese yakışmayabilir. Ayrımı bir santim sağa ya da sola kaydırarak dengeleyin...

Yandan herkese yakışır
Yandan ayrılmış saçlar hemen herkese yakışır çünkü bu model, saçın ağırlığını hafifçe kırmak için iyi bir yöntemdir. Sağ taraftaki saçınız daha zayıfsa, dengeli bir görünüm için ayrımı soldan yapın. Eğer saçınız kalın telliyse, saçı tam yandan değil de biraz çapraz olacak şekilde ayırın. Kaşınızın kavisinden başlayarak aksi yöne doğru ilerleyerek ayırın.

Kenardan modern durur
Bu dramatik görünüm, toplu saçları modernleştiriyor. Saçınızı kaşın kavisiyle şakağınız arasından başlayarak ayırın. Ne kadar kenardan ayırırsanız o kadar dramatik görünecektir. Eğer saçlarınız kalın telliyse dikkatli olun, çünkü bu abartılı durabilir. 'Sex and The City'nin yıldızı Sarah Jessica Parker, bu modeli sık sık uyguluyor...

Ünlüler bu modele bayılıyor
Natalie Portman
Katıldığı bir gecede topuzunu biraz dağınık ve oldukça sade kullanmayı tercih etmiş...

Diane Kruger
'Inglorious Bastards' filminin Cannes'daki galasında bu topuzla çok zarif bir görüntü oluşturdu...

Taylor Swift
2009 Country Müzik Ödülleri gecesinde topuzunu dalgalarla süslemiş. Nostaljik bir havaya bürünmüş.

Ayırırken sorun olursa...
Alnınızdaki saç çizgisi V şeklindeyse:
Saçınızı ortadan ayırmak, V şeklinin doğal simetrisini ortaya çıkaracağından size yakışacaktır. Saç çizginiz biraz daha düşük olduğu için, geriye doğru dört parmak ayırmak yerine sadece iki parmak ayırın. Saçın geri kalanının serbestçe düşmesine izin verin. Böylece tepeden hacim sağlayacak ve V şeklinin dikkat çekmesini önleyeceksiniz.

İstediğiniz yönde ayrılmayan asi saçlarınız varsa:
Bazı saç telleri diğerlerinin aksi yöne doğru büyürler, bu sebeple onları doğal ayrımlarına bırakın. Saçı kendi düşüşüne göre şekillendirmek daha doğal ve zahmetsiz bir ayrım oluşturur. Çok yapılı görünmeden sabitleştirmek için hafif bir saç pomadı uygulayabilirsiniz.

Kendiniz kesin
1. İnce dişli bir tarak ve küt uçlu bir makas alın. Sivri uçlarla rahatça kesebilirsiniz.
2. Saçınızın tamamen kuru olduğundan emin olun. Nemliyken kestiğinizde, kakülleriniz kuruyup kısalacağından dengesiz görüneceklerdir.
3. Biraz saç spreyi sıkın. Bu, saçı kontrol etmenizi sağlayacak ve tarağın kaymasını önleyecektir.
4. Kakülü içerden, tarağın dişleri dışarıya bakacak şekilde tarayın. Tarak göz bebeğinizin hizasına ya da kaşlarınızın dış kısımlarına geldiğinde durun.
5. Ortadan başlayarak kenarlara doğru ilerleyip, tarağın alt kısmında kalan saçı, makasın ucunu 45 derecelik bir açıyla yukarı doğru tutarak kesin. Kendinize güvenemiyorsanız kuaföre gidin!

Gece için atkuyruğu
Drew Barrymore'un atkuyruğunu yapmak için:
* Saç köklerine bir iki santim kalınlığında krepe yapın ve geriye doğru tarayın.
* Lastik bir tokayla kaş hizasında topladığınız saçı hafif esnek şekilde tutturun.
* Kuyruğu bir maşa yardımıyla içe doğru kıvırın.

Botoks kadar etkili!
Hem iğneden uzak durup, hem de kırışıklıkları saklamak mümkün mü? Uzun kaküller, hem alındaki ve göz çevresindeki kırışıklıkları örter, hem de yüze daha genç bir görünün verir. Sharon Stone'a bir bakın!
ARKADAŞINA GÖNDER
Saçınızı yenilemenin 3 pratik yolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz