Türkiye'nin en iyi haber sitesi

60 kişilik orkestra yöneteceğim!

Giriş Tarihi: 25.2.2012

Yeni albümü 'Bana Sen Lazımsın'ın gelirini Dünya Engelliler Vakfı'na bağışlayacak olan sanatçı Metin Şentürk, önümüzdeki günlerde 60 kişilik Sinema Senfoni Orkestrası'na şeflik yapmaya hazırlanıyor

Metin Şentürk yeni albümü 'Bana Sen Lazımsın'ı geçtiğimiz hafta müzikseverlerle buluşturdu. Albümün gelirini Dünya Engelliler Vakfı'na bağışlayacak olan Şentürk, farkındalık yaratacak iddialı projeleri hayata geçirmeyi çok sevdiğini söyledi. Cezaevleriyle ilgili yeni bir çalışma hazırlığında olduğunu belirten ünlü sanatçı, yeni albümünü ve projelerini anlattı...
Albümlerin satılmadığından yakınıldığı dönemde sizce vakıf için yapılan bu çalışmaya insanlar duyarlı davranacak mı?
Hem Metin Şentürk'ü sevip hem de internetten şarkı indirenler bir nebze vicdana gelebilirler. Böylece vakfa bir yardımları olur. Bu albüm vicdanla ilgili olduğu için, ucundan tutarlar diye düşünüyorum.

MOTİVASYON OLUR
Albümü bazı yerlere kendiniz götürecekmişsiniz...
Türkiye'nin neresinde olursa olsun fabrikalar, şirketler ya da alışveriş merkezlerinde; işverenler, çalışanlarına jest olarak bu albümü hediye etmek isterlerse, albümleri vermeye ben kendim gideceğim. Albümleri tek tek imzalayıp dağıtacağım. Hem sosyal bir projenin ucundan tuttukları için personele motivasyon olacak, hem de vakıf istifade edecek.
Geçtiğimiz yıllarda görme engelliler hız rekorunu kırmıştınız. Yeni bir rekor denemesi yapacak mısınız?
Eğer biri bu rekoru egale ederse, tabii ki geri alacağız. Geçenlerde denediler ama kaza yaptılar. Çünkü ben zor bir çıta koydum. Yine ilkleri yapmaya devam edeceğiz. 10 Mayıs Engelliler Haftası'nda Sinema Senfoni Orkestrası'nı bir konserde yöneteceğim. 60 kişilik bir orkestranın kontrolü bende olacak.

HEP BAŞIMIZA DERT AÇIYORUZ
Bunun için çalışmalara başladınız mı?
Projeyi bana teklif ettiklerinde çok hoşuma gitti. Şef Hakan Şensoy, önümüzdeki günlerde beni şefliğe hazırlamaya başlayacak. Orkestra; 12-13 tane sinema filmi müziğini, bir tane benim şarkımı, Aşık Veysel'den bir şarkıyı ve Beethoven'ın '5. Senfoni'sini seslendirecek. Dünyada ilk defa görmeyen biri, bir senfoni orkestrasını yönetecek. Yaklaşık 70 dakikalık bir proje bu ve çok zor bir çalışma... Biz hep başımıza dert açıyoruz. (Gülüyor) Hedefleri büyütmemiz, başkalarına biraz daha keyif verecek şeyler yapmamız lazım.
Bu tarz projelere katılırken hiç tereddüt yaşamıyor musunuz?
Korkularımı önce içimde yeniyorum ve tereddüdü ortadan kaldırıyorum. Önce düşünürüm, sonra yaparım. Eğer "Yapacağım" dersem, biter! İnsanlar çok alıştı. "Metin Şentürk yapıyorsa, olur" diyorlar. Beklentileri çok büyüttük. Çok iddialı şeyleri, sadece iddialı diye yapmamak lazım. Bunu yapmak ne getirir, buna bakmak lazım. Anne-babalar engelli çocuklarını dışarı çıkartsınlar. Onlar da neler yapabilir, bunlara baksınlar istiyoruz. "Ben ölünce çocuğuma ne olacak?" korkusundan kurtulsunlar.

ARKADAŞINA GÖNDER
60 kişilik orkestra yöneteceğim!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz