Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halk dizilere ağlamayı çok seviyor

Giriş Tarihi: 14.1.2013

Usta oyuncu Şebnem Dilligil, Türk halkının dizilerle yaşadığını söylüyor: Beni 'Karadayı'nın gerçek annesi sanıyorlar; 'Seninle çok ağlıyoruz' diyorlar. İzleyici, dizilere ağlamayı çok seviyor

Usta oyuncu Şebnem Dilligil; atv'nin sevilen dizisi 'Karadayı'da Kenan İmirzalıoğlu'nun annesi 'Safiye' rolüyle ekrana geliyor. 'Çok başarılı ve çalışkan bir oyuncu' olarak nitelendirdiği İmirzalıoğlu ile anne-oğulu oynamaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Dilligil, GÜNAYDIN'ın sorularını yanıtladı.
30 yıldır tiyatrocusunuz. Ankara Devlet Tiyatrosu'ndan İstanbul'a gelişiniz nasıl oldu?
Yedi yıl önce 'Şöhret' dizisi için İstanbul'a gelmiştim. İstanbul; Ankaralılar için ürkütücü bir yerdir ama ben çok sevdim İstanbul'u. Bu şehirde müthiş bir adrenalin; inişli çıkışlı bir yaşam var. Bu da bir oyuncuya heyecan veren bir şey. 'Şöhret' dizisi iki sezon sürdü, ardından İstanbul Devlet Tiyatrosu'na tayin oldum. Ailece İstanbul'a yerleştik. Şimdi Devlet Tiyatrosu'nda 'Yağmur Dururken' oyununda oynuyorum. 'Karadayı'nın çekimleri de devam ediyor.

DÖNEM DİZİSİ ÇEKMEK ZOR
'Karadayı'nın çekimleri nasıl gidiyor? Gayet güzel; sorunsuz ve stressiz bir şekilde çalışıyoruz sette. Dönem dizisi olması bizi biraz zorluyor çünkü bu tür yapımlar çok ayrı bir özen gerektiriyor.
Dizide fedakar bir anne olarak izliyoruz sizi. Rolünüze nasıl hazırlandınız?
Ben 1960 doğumluyum; o nedenle 70'li yılları iyi biliyorum. Kendi annem de benim için çok güzel bir örnek. Ben de 70'lerde Ankara Kız Lisesi'nde okuyordum; saçlarım örgülüydü... Fedakar ve çocuklarını seven bir anne olmak benim zaten bildiğim bir şey. Gerçek yaşamda da anneyim. Sette bazen kendi evimizi görür gibi oluyorum. Anneannemin radyosunu, sobalı evleri hatırlıyorum. O dönemin kadınları, bu döneme göre daha saygılıydı. Komşuluklar daha güzeldi. Anneler şimdiki gibi çocuklarına gereğinden fazla sorumluluk yüklemiyordu.

SETTE GÖZLERİMİZ DOLUYOR
Bunlar, izleyicinin de özlemini çektiği kavramlar olsa gerek...
Mutlaka öyle; sette oyuncu olarak bizim bile gözlerimiz doluyor. Bunları yaşamış biri olarak çok duygulanıyorum. Mesela; eskiden baba eve gelince, kızı onun terliğini verirdi. Yeni nesil bunu bilmiyor. Aile ve komşuluk bağları daha sıkıydı. Dizide geçmişe dair şeyleri göstermek çok hoş.
İzleyicilerin tepkileri nasıl?
Çok güzel, izleyici çok beğeniyor diziyi. Türk halkının dizilerle yaşadığını düşünüyorum; beni dizideki 'Karadayı'nın gerçek annesi sanıyorlar. "Biz seninle çok ağlıyoruz, sen bizim annemizsin" diyorlar. Türk halkı dizi izleyip ağlamayı çok seviyor; bunu bu rolle anladım.
Devlet Tiyatrosu'ndan emekli olmayı düşünüyor musunuz?
Devlet Tiyatrosu çok saygın bir kurum ve 33 yılım orada geçti. Devlet Tiyatrosu'nda turneler oluyor, bir yandan dizi de var. Ben bu koşturmacayı kaldıracak yaşta değilim. Tatsızlık olmadan ayrılıp işime özel tiyatrolarda devam edebilirim...

KENAN GERÇEKTEN İYİ BİR EVLAT
Kenan İmirzalıoğlu'nu nasıl buluyorsunuz?
Kenan; çok çalışkan, çok disiplinli ve zeki. Bu işi dert edinmiş biri. Ayrıca sette de çok sevgi dolu, korumacı, çok saygılı ve sıcak bir insan. 24 saat çalışsa da yorulmuyor. Çok esprili olması da setteki enerjiyi ayakta tutuyor. Gerçek hayatında da çok iyi bir evlat. Ben onu bakışlarındaki sıcaklıktan anlıyorum. Çok duygu alışverişim olan bir oyuncu.
'Karadayı' ile daha tanınan bir oyuncu olmak sizi etkiledi mi?
Tiyatroda tanınmak pek mümkün değil ama diziler farklı tabii. Herkesin evinde televizyon var. Sokakta tanınmak çok mutluluk verici. Ben böyle çok mutluyum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk dizilere ağlamayı çok seviyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz