Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu filmde çok kültürlü kişiler için espriler var

Giriş Tarihi: 23.1.2013

Ünlü komedyen Şahan Gökbakar, 'Celal ile Ceren'i analiz etti: Bu film ilişkiler üzerine kurulu, insani bir komedi. İçinde tuvalet mizahı da var, kültür seviyesi yüksek insanlara hitap eden espriler de...

Sinemada 'Recep İvedik' serisiyle milyonlarca kişiye ulaşan komedyen Şahan Gökbakar, bu ay yeni filmi 'Celal ile Ceren'le izleyici karşısına çıktı. Ezgi Mola ile başrolünü oynadığı filmde; bir çiftin ayrılık sürecini komik bir dille anlatan Gökbakar, Sinema dergisinden Ebru Çeliktuğ ile Engin Ertan'a yeni filmini anlattı:

SEYİRCİ 'BENİM ŞOVUMU' İSTİYOR
Aslında 'Celal ile Ceren'e tam anlamıyla romantik komedi diyemeyiz, biz 'aşk komedisi' olarak tanımlamayı tercih ediyoruz. Romantik komedilerde duygusallık ön plandadır. Bizim anlattığımız da aslında bir çiftin hikayesi ama önce 'Celal'in 'Ceren'den kurtulma, sonra da ona geri dönme çabasını izliyoruz.
Televizyonda yaptığım şovlardan bu yana kullandığım espriler, hep benim de güldüğüm şeyler oldu. Mizahın benden çıkması, durumu ister istemez 'benim şovum'a dönüştürüyor. Sanırım seyircinin benden beklediği şey de bu.
Filmde karakterlerin sınıfsal özellikleri üzerine bir mizah yok. Fakat hem 'Celal', hem de 'Ceren' orta sınıftan karakterler. Aylık gelirleri çok yüksek değil yani... Benzer yerlerden geliyorlar, ikisi de üniversite mezunu. Film için, hepimizin ilişkilerinde yaşadığı şeyler üzerine kurulu, insani bir komedi diyebiliriz.
Dünyada tuvalet mizahı diye bir şey var. Bu tarz mizahı Hollywood da kullanıyor ve kimse şikayet etmiyor. Bizde ise "Böyle şeyler hiç hoş değil!" gibi yorumlar geliyor. Tuvalet mizahını seviyorum ve filmlerimde kullanıyorum. Fakat mizah dünyam bununla sınırlı değil. 'Celal ile Ceren'de, tuvalet mizahının yanında çok naif espriler de var. Kültür seviyesi yüksek insanlara hitap eden espriler de...
TV8'de yaptığım 'Zoka' tutunca, kanal kendi şovumu yapmamı teklif etti ve 'Dikkat Şahan Çıkabilir' başladı. Program, üniversite gençliğinden çok iyi tepkiler aldı. Ancak bu popülariteden sonra yaptığım programlar uzun soluklu olmadı.

"İZLEYİCİ SENİ SEVMİYOR" DEDİLER
Kanal yöneticileri "Senin programların izlenmiyor, insanlar seni sevmiyor" diyordu. "Madem TV seyircisi beni sevmiyor, ben de sinemayı denerim" dedim. 'Recep İvedik' üç günde 800 bine ulaşınca, benim için fırtına bitti ve güneş açtı.

EZGİ MOLA EN İDEAL İSİMDİ
Ben filmlerimde ünlü oyuncularla çalışmaktan kaçınıyorum ve yeni yüzleri tercih ediyorum. Aslında 'Ceren' rolü için de başta tanınmamış isimler düşünmüştük. Fakat filmde 'Ceren'in kendi şovunu yaptığı sahnelerin altından kalkacak bir isme ihtiyacımız vardı. Ne kadar yetenekli olduğunu bildiğim Ezgi Mola bunun için ideal isimdi.

ATA'YA VE CEM'E ÇOK GÜLÜYORUM
Türkiye'den Şafak'a (Sezer), Ata'ya (Demirer) ve Cem'e (Yılmaz) gülüyorum... Yurt dışından ise Sacha Baron Cohen beni çok güldürüyor. Benim yaptığım komedi; Cohen'in seyirciyi rahatsız etmek üzerine kurulu olan komedi tarzına benziyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bu filmde çok kültürlü kişiler için espriler var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz