Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahu Aysal uzay dersinde

Giriş Tarihi: 18.3.2013

Uzaya çıkacak ilk Türk olan Ahu Aysal; bu kez Fransa'da yer çekimsiz alanda uçuş eğitimi aldı!

2014 yılında Karayipler'deki hava üssünden kalkacak bir roketle uzaya çıkacak olan Ahu Aysal, eğitim programlarının sonuncusunu Fransa'nın Bordeaux şehrinde gerçekleştirdi.
Aysal; Zero G Flight Eğitim Uçuşu için Merignac Eğitim Alanı'nda, Air Zero G takımı ile iki saat uçtu.
Zero G Force eğitim uçuşu; yerçekiminin merkezkaç etkisine girilmesi, yüksek G seviyelerinin aşılması ve bunlara hazırlanılması için tasarlanmış bir eğitim.

KIZLARI VE TORUNLARINI YANINDAN AYIRMADI
Bu eğitim, özel olarak donatılmış Airbus A 300 uçağında yerçekimsiz ortamın yaratıldığı parabolik uçuşlardan oluşuyor.
Aysal işte bu son eğitimde; 25 bin fitte özel manevralar yaparak, 20-30 saniye süreyle sıfır yer çekimi duygusunu tatmış.
Uzaya çıkacak ilk Türk olmak için 95 bin dolar yatırıp ön kayıt yaptıran Aysal; Zero G Flight Eğitim Uçuşu'nu, elinde kızları ve torunlarının birlikte çekilmiş fotoğrafıyla gerçekleştirmiş.
Artık uzaya çıkmak için hazır olan ve önceki gün İstanbul'a dönen Ahu Hanım ile konuştum. "Müthiş bir deneyim yaşadım. Bu kadar yorucu olduğunu ancak yaşayarak anladım. Bütün ağırlığınızın ortadan kalkması ve havalanmanız acayip bir his. Mide bulantısı yaşıyorsunuz.
Ancak ağırlık olmadan yaşamanın verdiği hazzın yanında bunlar hiçbir şey.
20'şer saniyelik olan bu hissi tam 16 defa yaşatıyorlar" diyen Ahu Hanım'ın heyecanı, sesinden belli oluyordu. Dilerim sağ salim uzaya gider ve gelir...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahu Aysal uzay dersinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz