Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlülerin göz doktoru Gelibolu dramını anlattı

Giriş Tarihi: 27.4.2013

Ajda Pekkan ve Zuhal Olcay'ın göz doktoru Levent Akçay'ın; Gelibolu Savaşı'nı konu alan 'Sarı Siyah' isimli filmi 7 Haziran'da izleyici ile buluşacak

Ünlü isimlerin göz doktoru Levent Akçay'ın ilk filmi 'Sarı Siyah'ın çekimlerini tamamlandı. Akçay'ın yapımcı, yönetmen ve oyuncu olarak imza attığı film; İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin Gelibolu Savaşı'nda verdikleri mücadeleyi konu alıyor. Film, 7 Haziran'da vizyona girecek.

PEKKAN TEKLİFİ KABUl ETMEDİ

Filmi çekerken birçok aksilik yaşadığını anlatan ünlü göz doktoru, "Bu projeyi 2000 yılında hazırladım. Pek çok yapımcıyla görüştüm ancak kimse filmi çekmek istemedi. Bu yüzden kendi yapım şirketimi kurdum. Kültür Bakanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığı da hiçbir destekte bulunmadı" dedi. Filminde Anzak hemşireyi oynatmak istediği Ajda Pekkan'dan ret cevabı alınca senaryoyu değiştirmek zorunda kalan Akçay, yaşadığı talihsizliği şöyle anlattı: "Ajda Hanım, reklam filmi çekimleriyle aynı döneme denk geldiği için affını istedi. Zuhal Olcay da dizi çekimleri yüzünden teklifi kabul etmedi. Gelibolu Savaşı'nı hem Anzak, hem de Osmanlı cephesinden ele alacaktım ancak senaryonun 15 sayfalık bölümünü değiştirdim ve konuyu sadece Osmanlı cephesinden görmek zorunda kaldım." Sponsor bulamayan ve 800 bin liralık bütçeli filmi için bankadan kredi çeken Levent Akçay, evini 650 bin liraya ipotek ettirdiğini de sözlerine ekledi.

FİLMİMDE GERÇEK MERMİ VE PATLAYICI KULLANDIM
Levent Akçay, 'Sarı Siyah'ta çok az efekt kullandığını söylüyor: "Filmde dijital efekt kullanmak istemedim. Bunu duyanlar 'Efektsiz film mi olur?' diye sordular. Alfred Hitchcock yıllarca efektsiz film çekti de ne oldu? Milyonlarca insan, onun filmlerini izledi. Ben filmde gerçek patlayıcılar ve mermiler kullandım."

PARA BEKLEMİYORUM
'Sarı Siyah' filminin çekimlerini gerçekleştirmek için uzun yıllar çalıştığını anlatan Levent Akçay, "Bu film için harcadığım paranın geri dönmesini beklemiyorum" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlülerin göz doktoru Gelibolu dramını anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz