Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güzellik çevrenize geçirdiğiniz histir

Giriş Tarihi: 5.5.2013

Uzun süredir estetik ve güzellik sektörüne danışmanlık veren Şah Yaycı; 'Yaşının İyisi Ol' adıyla çıkardığı kitabında, sağlıklı ve güzel yaşlanmanın yollarını anlatıyor. Yaycı, asıl güzelliğin; insanın çevresine geçirdiği duygu ve enerji olduğunu söylüyor

'Estetik ve güzellik dünyasının maestrosu' olarak tanınan Şah Yaycı; sağlıklı ve güzel yaşlanabilmemiz için 'Yaşının İyisi Ol' isimli bir kitap yazdı. İnsanlarda doğru ve sağlıklı bir estetik bilinci yaratmayı hedefleyen Yaycı; kafalarını güzelliğe takanlara da "Siz yaşınızın iyisi olun, başka bir şeye bakmayın" diyor...

Hiç kimsenin yaşının iyisi olmayı başaramadığını gördüğünüz için mi bu kitabı yazdınız?
Ben uzun zamandır, medikal estetik ve güzellik sektörüne danışmanlık veriyorum. Bana ulaşamayan kişilere de, e-posta yoluyla kişisel danışmanlık yapıyorum. Çünkü insanların estetik zayiatlarına uğramasını istemiyorum. Hep söylüyorum; sureti bozulanın bütün kimyası da, hayata bakış açısı da bozuluyor.

Peki sizce, herkesin ulaşmaya çalıştığı güzellik nedir?
Bence güzellik; insanın yaşının iyisi olmasıdır. Estetik ve güzellik konusuna takıntılı olan danışanlarıma da, "Sen yaşının iyisi ol, başka bir şeye bakma" diyorum. Yaşının iyisi olmak, gerçek güzellik kavramıdır. Çünkü güzellik; insanın etrafına geçirdiği histir, duygudur.

TEK TARAFINIZ ÜZERİNDE UYUMAYIN

Sizce güzelleşeyim derken estetik hataların kurbanı olanlar çok mu?
Doğru estetik ve güzellik bilincinde olmayan, estetik hatalar yapan o kadar çok insan var ki... Alım gücü var, imkanları var ama doğru estetik ve güzellik bilinci olmadığı için bir dolu hata yapıyor. O kesim için kitapta; doğru estetik ve güzellik bilincini yazdım. Ayrıca beşer yıllık dilimler içinde, her yaşta bizi nelerin beklediğini, nasıl önlemler alınması, neler yapılması gerektiğini anlattım.

Uyuma ve çiğneme şeklimiz gibi çok basit şeylerin sonucu üzücü olabiliyor, değil mi?
Öyle tabii. Mesela dünyanın en zengin adamlarından Dubaili El Maktum'un yüzünde; yanlış ve tek taraflı uyuduğu için asimetri var. Sağ tarafında doku kaybı oluşmuş. Aslında yaşının iyisi olmak ve doğru estetik ile güzellik bilinci için çok paraya gerek yok; bunu bilen insan daha iyi yaşlanır.

HAZİNE GENÇLERDE

Diğer pratik önerileriniz neler?
Sürekli sağına yatıyorsan; sağ tarafında dolaşım daha az olduğu için, doku erimesi daha fazla oluyor. Onun için özellikle çiftlerin yatakta iki yılda bir yerlerini değiştirmesi gerekir. Yüzüstü pozisyonda genelde hep belli bir yöne yatılır. Bu da doku kaybına yol açar; yönünüzü sık sık değiştirmeniz lazım. Ağzımızın sol tarafında diş kaybı varsa, sürekli sağ tarafımızla çiğneriz; bu sefer sağ tarafımızda deformasyon olur. Bu tür deformasyonlar daha zor toparlanabiliyor.

Sizi en çok rahatsız eden kesim de 'küçük kadınlar', değil mi?
Evet, genç kızların estetik merakları en büyük sorunum. Genç kızlar, ne yazık ki Amerikalı Kardashian kardeşleri kendilerine örnek alıyor. Boyalı saçlar, postişler, röfleler... Genç kızlar çok abartıya kaçıyor. Aslında dünyanın en pahalı, en kıymetli, satın alınamaz hazinesine sahipler: Elastikiyet, kolojen ve hyalüronik asit. Bunlar o kadar önemli şeyler ki; pırlantadan bile daha pahalılar ve en çok gençlerde var. Gençler; sizde bunlar varken, keyfini çıkarın. Cildiniz ışıldasın, parlasın; bunları örtmeye ne gerek var? Cildi ışıldayan bir gencin her sabah yüzüne iki kat pudra sürmesini anlamıyorum, anlayabileceğimi de sanmıyorum.

JENNIFER LOPEZ OLMAK ACI ÇEKMEK DEMEK
Çevre ve medya insanlara güzelliği fazlasıyla empoze ediyor gibi; sizce de öyle değil mi?
Aslında empoze edilen güzellik kavramı; sağlıklı yaşamla ilgili. Mesela dünya starları günün üç-beş saati spor yapıyor, beslenmelerine dikkat ediyorlar. Kendimize örnek aldığımız o starlar; formlarını korumak için ciddi anlamda acı çekiyorlar. Bizde ise bütün gün oturayım, yiyeyim, içeyim ama hem zayıf, hem de güzel olayım; böyle bir şey yok. Güzel olman için; yaşının iyisi olman, onun için de kendine emek vermen lazım. Bir insan günde en az 20 dakika, yarım saat yürümüyorsa; oturarak zaten yaşının iyisi ve güzeli olamaz. Bir kere vücudundaki bütün enerji kanalları tıkanır, dolaşım yetmez, doğru nefes alamaz. Kendine Anjelina Jolie'yi örnek alıyor; gidip saçlarını onun gibi kestiriyor, dudaklarını dolguyla şişiriyor. Ama kadın çok ciddi disiplin ve plan içinde; onu ne yapacağız? Poposu hafif büyük olan herkes de kendini Jennifer Lopez sanıyor. Jennifer Lopez günde altı saat disiplinli bir şekilde dans ediyor ve spor yapıyor. Kadın altı saat acı çekiyor. Saçını onun gibi toplamak, aynı ten rengine sahip olmak ya da dişlerini onun gibi yaptırmak; Jennifer Lopez gibi olmak değildir.

HAYATIN İÇİNDE OLMAK ŞART
50'li yaş grubunda; genç görünme takıntısı arttı...
Anneanne, babaanne olma yaşına gelmiş; hâlâ 20'lik genç kız havasında olmayı hayal edenler var. Bu psikolojik bir sorun tabii ki... Belki yaşlanmayı kabul edemiyor. Hep dediğim gibi; her yaşın iyisi ve güzeli vardır. Betûl Mardin mesela; bana göre çok asil ve güzel bir kadın, yaşının da çok iyisi. Dimdik ayakta, işinin, gücünün başında, hâlâ üretebilen bir kadın. Kendine ait bir tarzı var bir kere. İnsanların biraz da buradan bakmaya ihtiyacı var.

Betül Mardin'in dışında Türkiye'de yaşının iyisi olan kimler var?
Ciddi bir rahatsızlık geçirmiş ama yaşının iyisi olmayı başarabilen insanlardan biri, Filiz Akın mesela. 20-30 yaş arasında Merve Boluğur var. 30-40 arasında Pınar Altuğ; iyi yaş alan birisi. Beslenmesine, sporuna çok dikkat ediyor. Siren Ertan, Gül Gölge de öyle... Ayşe Kucuroğlu; beş çocuğuna rağmen iyi yaş alan birisi. Yaşamın içinde bilfiil olup da yaşının iyisi olan kadınlar çok kıymetli. Yaşının iyisi olan insan hayatın içinde olmalıdır. Biricik Suden de 50'li yaşlarında ama taş gibi çünkü sporunu yapıyor, çok doğal yaşıyor, çok dinamik.

ESTETİK EFSANELERİ
Şah Yaycı, danışmanlık yaptığı süre içinde; dramatik estetik efsaneleriyle karşılaştığını söylüyor. İşte Yaycı'nın karşılaştığı tuhaflıklar:
Saçları salıp boyun derisini, kelebek tokalarla ensede toplamak.
Sünnet derilerini toplayarak yüze uygulatmak.
Koli bandıyla popoyu sarmak ve üzerine çorap giymek.
Cildi diz üzerinden, koli bandı ile üst bacağa ve hatta karına sararak yarım saatliğine de olsa mini etek giymek.
Makyöze göz makyajı yaptırıp iki, hatta üç gün bu makyajla dolaşmak.
Her sabah beşer dakika arayla; dört günde, dört kere amuda kalkmak.
Genişlediği düşünülen burna, geceleri mandal takarak yatmak.

İYİ YAŞ ALMANIN PÜF NOKTALARI
Yaz mevsimlerinde kesinlikle güneşten korunun.
Antioksidan görevi gören meyveyi, meyve kurularını, sebzeyi ve sebze sularını bol miktarda tüketin.
Son kullanma tarihi yakın olan tüm kozmetik ürünleri çöpe atın.
Toksik bir madde olan alkolü olabildiğince az kullanın.
Sigaradan uzak durun.
Tek taraflı çiğnemeyin.
Aynı yönde uyumayın.
Dans edin.
Müzik dinleyin.
Bol bol kahkaha atın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güzellik çevrenize geçirdiğiniz histir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz