Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılmaz Erdoğan sinema nasıl yapılır dersi verdi

Giriş Tarihi: 7.5.2013

Mars Group bünyesindeki sinema salonlarının sahibi Muzaffer Yıldırım: Yılmaz Erdoğan, 'Kelebeğin Rüyası' filmiyle sinemada devrim yarattı. Sektöre nasıl prodüksiyon yapılır dersi vermiş oldu

Türkiye'nin en büyük sinema salonları zinciri olan Mars Entertainment Group'un Ceo'su Muzaffer Yıldırım, GÜNAYDIN'A sinema sektörü ile ilgili konuştu. "Festival filmlerine destek vermiyor" eleştirilerini de yanıtlayan Yıldırım şunları söyledi:
'Arthouse' diye tasvir edilen festival filmleri, Türkiye'de yeteri kadar salon buluyor. Bu tarz filmler daha çok; Eskişehir gibi öğrenci kentlerinde ve Beyoğlu'ndaki Fitaş gibi sinemalarda oynatılıyor.
IF Festivali, sayemizde bu sene çok önemli bir zıplama yaptı; 80 bin kişi film izledi. Geçen sene bu sayı 60 bindi, önümüzdeki sene daha da artacak. Yedisekiz şehirde gerçekleştirmek istiyoruz. IF Festivali'nin kendi ruhu ve felsefesini bozmadan onlara büyük bir lüks ve imkan yarattık.

EMEK'İN STANDARTI DÜŞÜK

Emek, eski bir sinema olduğu için standartları oldukça düşüktü. Ben, Emek'in yeni yüzüyle 1 milyona yakın sinema seyircisini Beyoğlu'na çekeceğine inanıyorum.
Yılmaz Erdoğan, son filmi 'Kelebeğin Rüyası' ile sinemada devrim yarattı. Yılmaz, bu filme 22 milyon dolar harcadı. Ben çekimler esnasında yapılan stüdyoları ziyaret ettim ve resmen aklım uçtu. Yılmaz Erdoğan, resmen 'nasıl prodüksiyon yapılır' dersi vermiş oldu.

KORSANIN BAHANESİ OLMAZ

2015'in sonunda bin sinema salonu açmayı hedefliyoruz. Türkiye'deki 45 milyon izleyici sayısını 90 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.
Korsan CD'ler ve internet üzerinden korsan yayın yapan sinema siteleri beni hem çok üzüyor, hem de çok sinirlendiriyor. Bu konuda hiçbir bahane beni ilgilendirmiyor. Ben kendi bünyemde, korsan film izleyen bir çalışanımı yakalarsam; işine son veririm. Sektörde bulunan birçok yapımcı ve yönetmen de korsan izlemek için bahaneler üretiyor. "Biz yerli film değil yabancı filmlerin korsanını izliyoruz" gibi bahane olmaz; hırsızlığın yerlisi, yabancısı olur mu?
Ben kimseye gidip "Senin filmine ortak olayım" demiyorum. "Biz bu filmi yapamıyoruz, gösterime çıkartamıyoruz" diyenlere yardım ediyorum. Benim bu noktada tek derdim; daha fazla Türk filminin vizyona girmesi.

FİTAŞ SİNEMASI YAZ AYLARINDA IŞIL IŞIL OLACAK

Mars Entertainment Group olarak önümüzdeki sene için 20 milyon dolar yatırım bedeli ayırdık. Salonlarda oynatılmasına karar verilen filmler, dört kişilik izleyici bir grup tarafından belirleniyor. Bu yatırımları, sinema sektörünü endüstri haline getirmek için yaptık. Fitaş Sineması yenilendi; yaz aylarında standartları yükseltilmiş ışıl ışıl bir sinema olacak. Sinemalarımızda film izleme kalitesi artacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılmaz Erdoğan sinema nasıl yapılır dersi verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz