Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkes bu 4 terapiye koşuyor

Giriş Tarihi: 11.6.2013

Bilinçaltında kilitli kalmış sorunları çözmeyi amaçlayan terapiler, modern insanın yardımına koşuyor. En gözde dört yöntemi, uygulayıcıları anlattı...

THE JOURNEY
HİPNOZLA YOLCULUK
İngiliz kökenli The Journey yani Yolculuk yöntemini uygulayan Selda Soytürk Akyılmaz; "Geçmişte yaşanmış olaylar bilinçaltımıza kodlanıyor ve biz farkına varmadan bizi bir gölge gibi takip ediyor" diyor. Bu yöntem; hayatta tekrar eden sıkıntılardan kurtulmayı hedefliyor. Yarı hipnoz halinde çocukluğa dönülüyor ve akla gelmeyecek detaylar bulup çıkarılıyor. Seanslarda önce sorunun kaynağına gidilerek, kişi bu olaylarla yüzleştiriliyor. Bu sorunla bağlantılı tüm olumsuz düşünceler temizleniyor. Geçmişteki bağların yerini pozitif duygular alıyor.

İÇGÜDÜSEL RESİM ÇALIŞMASI
DUYGULAR KAĞIDA DÖKÜLÜYOR
Shine Art Studios'tan Esra Göçek, içgüdüsel resim çalışmaları ile 'bir ben var benden içeri' dediğiniz tarafınızı boyalarla kağıda döktürüyor. Bu yöntem; tüm korkularınızı, yetersiz gördüğünüz taraflarınızı, yaratıcılığınızı ve kaybettiğiniz gücünüzü ortaya çıkarmayı hedefliyor. Boyalarla uygulanan terapi, üç saat sürüyor. Katılımcılar, meditasyon ile dış dünyadan bir süreliğine izole olmaya çalışıyor. Ardından boyalarla içlerinden geleni çizmeye başlıyor. Bu; sadece kağıda fırça darbeleri yapmak da olabilir, çarpı işareti çizmek veya bir deniz resmi yapmak da… Burada amaç; zihni başlangıç noktasına döndürebilmek...

TOMATİS YÖNTEMİ
HAMİLELERE ÖNERİLİYOR
Fransız doktor Alfred Tomatis tarafından geliştirilen Tomatis metodu ile; hamile kadınlar, çocuklar ve yetişkinler ses frekanslarıyla tüm bilinçaltı sorunlarından kurtuluyor. Anael Aile Merkezi'nden pedagog Iris Steinfeld, tüm dünyada uygulanan bu yöntemin, bir bireyin karakterinin şekillenmesinde büyük etki yarattığını söylüyor.

MOZART DİNLETİLİYOR
Tomatis; özellikle hamile kadınlara öneriliyor. Bu yöntemde ses frekansları ile bir test uygulanıyor. Ardından anne karnında ve çocuklukta karşılaştığınız duygusal sorunlar ve kişisel özellikleriniz ortaya çıkıyor. İlk kürde; 15 gün boyunca size klasik müzik dinletiliyor. Uygulamada Mozart'ın müziği kullanılıyor. Çünkü bebeğin anne karnındaki kalp atış ritmi ile Mozart'ın ritmi aynı.

ÇEKİRDEK İNANÇ ÇALIŞMASI
OLUMSUZLUKLARI BULMAK İÇİN 0-11 YAŞA DÖNÜŞ
Psikoloji alanında yüksek lisans yapmış Abdullah Canıtez ve Atakan Sönmez ile psikolog Özlem Şahin'in birlikte yürüttüğü çekirdek inanç çalışması; telefonla veya internetten yazışarak uygulanıyor. Çalışmanın amacı; bilinçaltımızda 0-11yaş aralığında oluşan olumsuz inanç kalıplarını bulmak ve kişiye özel hazırlanan subliminal mesaj CD'leri ile bu kalıpları olumlu olanlarla değiştirmek. Bu yöntemle; farklı tipteki kişilerin bilinçaltında yer etmiş olumsuz etkilerden arınmaya çalışılıyor. Annesine bağımlı olanlar, girdikleri her ortama liderlik etmek isteyenler, büyümekten korkanlar, kaderci ve mağdurlar gibi farklı karakterler, mercek altına alınıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes bu 4 terapiye koşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz