Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oyuncuyum diyen şarkı söylemeyi bilmeli

Giriş Tarihi: 18.6.2013

'Seksenler' isimli dizinin aynı isimli albümünde imzası bulunan Burcu Güven ve aranjör Aydın Sarman konuştu. Sarman, 'Dizinin oyuncuları çok iyi yorumcular... Zaten 'oyuncuyum' diyen, şarkı söylemeyi de bilmeli" diyor

TRT ekranlarında yayınlanan 'Seksenler' dizisinin aynı isimli albümü, geçtiğimiz ay dinleyicilerle buluştu. Dizinin yapımcılığını üstlenen Birol Güven'in eşi Burcu Güven'in hazırladığı albüme; dizi oyuncuları da destek verdi. 80'li yılların en sevilen şarkılarının bir arada olduğu albümün aranjörlüğünü 'Susmuş' karakterini canlandıran Aydın Sarman üstlendi. Burcu Güven ve Aydın Sarman albümün hazırlık aşamasını anlattı...

DİZİDE BAŞROL ŞARKILARIN!

Bu albümü dizinin gördüğü ilgiden sonra mı çıkarmaya karar verdiniz?
BURCU GÜVEN:
'Seksenler', her yaştan insan tarafından izleniyor. Ayrıca bu dizide müziklerin çok önemli bir yeri var. Yani dizide başrol şarkıların diyebiliriz. Diziyi izleyenler tarafından böyle bir talep geldi. Biz de dizide kullandığımız parçalar arasından seçim yaparak 19 parçalık bir albüm yapmaya karar verdik.
Dizide kullanılan müzikleri siz mi belirliyorsunuz?
B.G.:
Aydın Sarman ile birlikte karar veriyoruz. Senaryo grubu ve Birol Güven ile karar verdiğimiz şarkılar da oluyor.
Oyuncuların albümde yer alması fikri nasıl oluştu?
B.G.:
Bunu yaparken farklı bir şey olsun istedik. Zaten orijinallerini söyleyen çok kıymetli isimler var. Bunu özgün bir şey yapmak için oyunculara okutmaya karar verdik. Bir çoğunun müzikal alt yapısı var.
Sizi en şaşırtan kim oldu?
AYDIN SARMAN:
Ses tonunun güzelliğiyle İlker Ayrık...
B.G.: Evet, İlker Ayrık, Selami Şahin'in 'Alıştım Sana Bir Tanem' adlı şarkısını okudu. İlker, tatlı ve hoş bir yorumla söyleyerek bizi gerçekten çok şaşırttı.

İLKER'İN SESİ İYİ
Kimin hangi şarkıyı söyleyeceğine nasıl belirlediniz?
B.G.:
İkinci sezonumuz ve oyuncuları tanıyoruz. Biraz da müzisyenliğin getirdiği öngörü var. Hangi şarkı, hangi arkadaşımızın ses rengine gider diye düşündük ve ekibi öyle oluşturduk.
A.S.: 'Seksenler', dünyanın en yetenekli ekibine sahip bence. Herkes çok başarılı... Ben aranjörüm. Bu işin en keyifli kısmı; herkesin parçayı çaldığı kısımdır. Sonra solist gelir, her şey kabusa döner. Çünkü şarkıyı okutmak zordur ama 'Seksenler' ekibindeki oyuncular, aynı zamanda çok iyi yorumcular... Zaten 'Oyuncuyum' diyorsanız, şarkı söylemeyi de bilmelisiniz.
B.G.: Oyuncular anlamında da şanslıyız. Serhat Kılıç, İlker Ayrık iyi şarkıcı... Ayşe Tolga çok düzgün okuyor. Böyle bir çalışmada onların da müzikal yanını ortaya çıkardık.

KİMSE KİMSENİN NOTASINA AS PAHA BİÇEMEZ!
Şarkıları seçerken sahipleriyle sıkıntı yaşadığınız oldu mu?
A.S.: Bizim en büyük sıkıntımız telif... Şarkısını verirken "Onur duyarız" deyip, hiçbir maddi karşılık beklemeyenler de oldu. Maddi beklenti yüzünden vermek istemeyenler de... Aslında önemli olan eserlerin yaşatılması...
B.G.: Keşke her istediğimiz şarkıyı kullanabilseydik ama bu mümkün olmuyor. Doğru şarkıyı seçtikten sonra bir de şarkının kullanılırlık durumuna bakmanız lazım. O engeli de aşmanız gerekiyor. Bir telif yasası var. Şarkıların bedellerini belli bir oranda ödüyoruz.
Peki telifi neye göre belirliyorsunuz?
A.S.: Kimse kimsenin notasına paha biçemez. Bunun değerini biz belirleyemeyiz.
B.G.: Eser sahiplerinden suistimale uğrayanlan olmuş. Bu nedenle yoğurdu üfleyerek yiyorlar ama aynı zamanda 'Ne kadar para koparsak kardır' diye bakanlar da var. Ben kendi projemiz için şunu söyleyebilirim ki, biz albümde yer verdiğimiz eserleri saygıyla kullanmaya dikkat ettik.

EN SERT ELEŞTİRİYİ ÇOCUKLAR YAPIYOR
Çocuklarınız da 'Seksenler' dizisini takip ediyor mu?
B.G
.: Bütün işlerimizi takip ediyorlar. Zaten projelerin içinde de oldukları için her konuda fikirleri var. Genelde de en sert eleştirileri onlar yapıyor. Oğlum ve kızım konservatuvarda okuyor. Bu dizinin müziklerini seviyor ve güzel olduğunu söylüyorlar.
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyuncuyum diyen şarkı söylemeyi bilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz