Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şarkı söylemeyi bilmeyen çok ünlü var...

Giriş Tarihi: 18.6.2013

Beddua' isimli bir single çıkaran sanatçı Kıraç; müzik piyasasını eleştirdi: Albüm çıkarıp çok para kazanan isimler var ama müzisyen ve şarkıcı yok. Şarkı söylemeyi bilmeyen insanlar; çok ünlü ve değerliymiş gibi itibar görüyor

Kıraç; bir yıl aradan sonra 'Beddua' isimli single'ı ile hayranlarıyla buluştu. İki yılda bir albüm çıkardığını söyleyen ünlü sanatçı, albüme ismini veren şarkıyı bir arkadaşının yaşadıklarından etkilenerek yazdığını söylüyor. Kıraç; yeni albümünü ve müzik piyasasındaki son gelişmeleri değerlendirdi.
Yeni single'ınızın ismi neden 'Beddua'?
Aysun adlı bir arkadaşımın başından geçen öykü beni etkilemişti; ben de onu şarkı haline getirdim. Adı da 'Beddua' oldu. Bu arada 'single' yabancı bir kelime olduğu için sevmiyorum. Onun yerine 'tekli' demeyi tercih ederim. Ben, prensip olarak iki yılda bir albüm çıkarmayı tercih ediyorum. 'Derinlikler' isimli albümüm geçen yıl çıkmıştı ama insanlar bir yıl sonra yeni şarkılar duymayı bekliyor. Ben de bu şarkıyla hayranlarımın karşısına çıkmak istedim.

ŞARKILARI SAHİPLENİRİM
Kendi şarkılarınızın yanı sıra başka sanatçıların eserlerini de yorumluyorsunuz ve şarkılar size aitmiş gibi duruyor. Şarkıları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Bir şarkı bana ait olmasa da, kendim yapmış gibi hissetmeliyim. Açıkcası bir şarkıyı söylediğim andan itibaren o benim şarkımdır. Mesela 'Kan ve Gül' öyle bir şarkı... İskender Doğan 1970'li yıllarda o parçayı okuduğunda olay olmuştu. 'Kan ve Gül'ü kendi şarkımmış gibi söylüyorum ve aşırı derecede sahipleniyorum. Kısacası eğer hissediyorsam; hangi şarkıyı söylersem söyleyeyim, kendi şarkımmış gibi hissettiririm.
Bir müzisyen olarak müzik dünyasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Son 30 yıldır, özellikle 1980'den sonra ülkemizin kültürel anlamda gerilediğini düşünüyorum. Yaşanan siyasi olaylar tabii ki bizi etkiliyor; bunlardan dolayı da estetik ve kültürel anlamda geri kaldığımızı düşünüyorum. Tamamen Amerika'da yapılanların taklit edildiği bir ülke haline geldik. Her şey para ve popülerite endeksli; o ışıltılı dünya çok önemliymiş gibi hissettiriliyor. Kendimize özgü hiçbir şey yapmıyoruz.

VİCDAN AZABI ÇEKİYORUM

Peki sanatçılar için neler söylersiniz?
Piyasada albüm çıkarıp çok para kazanan isimler var ama müzisyen ve şarkıcı yok. Şarkı söylemeyi bilmeyen insanlar; çok ünlü ve çok değerliymiş gibi itibar görüyor. Maalesef halkın müzik kulağı da gelişmediği için kapı gıcırtısını müzik sanmaya başladı. Bu doğaldır; etrafınızda sadece tavuk gıdaklaması duyarsanız, zamanla iyi bir müzik olduğunu düşünürsünüz. Halk da neyi dinleyeceğini bilmiyor. Müziğin insan beynini geliştirici bir şey olduğunu unuttu.
Magazin haberleri hakkındaki düşünceleriniz nedir?
Olması gerekiyor ama böyle mi olması gerek; bilmiyorum. Biz sanatçılar daima ciddi ve hayati konularla gündeme gelelim demiyorum ama boş ve anlamsız görüntülerle halkın karşısına çıkmamalıyız. Magazin programlarına çıkmasam da insanlar müziğimi dinliyor.
Özeleştiri yapar mısınız?
Ben, kendimi daima eleştiririm. Yaptığım hatalardan dolayı vicdan azabı çekiyorum; bunları kendime ya da başkasına itiraf etmekten çekinmem. Başka sanatçılar böyle konuşamazlar.

Babalık hayatınıza neler kattı?
Çocuklarıma her baktığımda Allah'ın mucizesini görüyorum. Çocuk sahibi olmak beni çok olumlu etkiledi; hayata neşe ile bakmamı sağladı. Ççocuklarımdan inanılmaz enerji alıyorum. Bu bana yaşam sevinci veriyor.
Bir baba olarak tedirgin misiniz?
Korkuyor musunuz? Korkuyorum, üzülüyorum, utanç duyuyorum. Bu yüzden içimi müthiş bir ümitsizlik ve huzursuzluk kaplıyor. Böyle durumlarda bana sadece şarkı söylemek kalıyor...

BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR BİR ADAMIM
Bir sanatçı olarak politikaya girmeyi düşünüyor musunuz?
Politika o kadar sıkıntılı bir şey ki... Sanatçı olarak herhangi bir partinin içerisine girsem, partinin genel başkanıyla ters düşerim. Genel başkanımı eleştiririm Türkiye'de böyle bir şey yok ki. Benim öyle bir yerde yerim olabilir mi? Ben bağımsızım, özgür bir adamım. İnanmadığım bir şeye imza atamam.
Sözlerini esirgemeden söyleyen sanatçı olarak 15 yılın ardından durulduğunuzu, olgunlaştığınızı hissediyor musunuz?
Ülkemde huzur ve düzen hakim olduğunda ben de mutlu oluyorum. Belki insanalara çok ütopik gelecek ama dünyanın bir köşesinde yaşanan güzel bir olay beni çok sevindiriyor. İnsanlarla paylaşabildiğim ölçüde, sevgiyi, aşkı, güzellikleri paylaşmak istiyorum. Yaşanan kötü olayları görünce de, dünyayı şeytanların yönettiğini düşünüp Allah'a sığınıyorum. Ancak o zaman huzur bulabiliyorum. Dünya korkunç bir yer ve ben bu yaşananlara çok yabancıyım. Her gün bu kadar vahşetin, kötü olayların olmasına bir türlü inanamıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şarkı söylemeyi bilmeyen çok ünlü var...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz