X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tüfenkci: “Koalisyonlarda Güçlü İktidarların Olması Mümkün Değil”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tüfenkci: “Koalisyonlarda Güçlü İktidarların Olması Mümkün Değil”

  • Giriş Tarihi: 23.7.2015 15:28 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 17:05

AK Parti Milletvekili Av. Bülent Tüfenkci, koalisyon dönemlerinde güçlü iktidarların olmasının mümkün olmayacağını söyledi.
Ankara’da AK Parti ve CHP arasında koalisyon pazarlığı devam ederken, siyasilerinde bir numaralı gündemi koalisyon. Malatya’da seçim sonrası teşekkür ziyaretleri kapsamında AK Parti Yeşilyurt İlçe Teşkilatı’nı ziyaret eden AK Parti Malatya Milletvekili Av. Bülent Tüfenkci’nin de gündeminde koalisyon görüşmeleri vardı.
Önlerinde çok zorlu bir sürecin bulunduğunu vurgulayan Tüfenkci, 7 Haziran seçimleri sonrası ortaya çıkan tabloda hiçbir partinin tek başına iktidara gelemediğini hatırlattı. Güçlü iktidarlar ve istikrarlı hükümetlerin yürürlükteki parlamenter sistemle ortaya çıkmasının mümkün olmayacağını ifade eden Tüfenkci, “Çünkü 1980 darbesinden sonra ortaya çıkan bu Anayasa’da parlamenter sistemin iki parti ile en fazla üç parti ile yürümesi ön görülüyor. Ancak bu sistemde 4’üncü bir partinin yüzde 11’in üzerinde bir oy ile meclise girmesi durumunda isterseniz siz yüzde 45 oy alın tek başına iktidar olmanız mümkün değil” dedi.
Konuşmasında HDP’yi eleştiren Tüfenkci, “CHP’yi parlatan güçler, CHP ile MHP’yi birleştiren güçler daha sonra parlamenter sistemin bu zaafını hatırlayarak HDP’yi parlatıp dördüncü parti olarak meclise göndermenin hesabını yaptılar” diye konuştu.
Seçimden önce HDP’nin bir proje olduğunu savunduklarını hatırlatan Tüfenkci, “Bu proje bu AK Parti’yi iktidardan düşürmek ve ülkeyi koalisyonlara teslim etme projesidir. Koalisyonlar olduğunda güçlü iktidarların olması mümkün değil. Koalisyonlar olduğunda unutulmaya yüz tutmuş bir takım güçlerin yeniden sahneye çıktığına şaşmamamız lazım. Özellikle medya bunun bir ayağı yine TÜSİAD gibi sermaye grupları da bunun bir ayağıdır” şeklinde konuştu.
Yeşilyurt AK Parti İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya da, ziyaretinden dolayı Tüfenkci’ye teşekkür ederek, seçimlerde ekip ruhu içerisinde yaptıkları çalışma sonucunda Malatya’da başarılı bir sonuç elde ettiklerini söyledi.