X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekli Sandığı'na tabi olanın yetim maaşı kesilmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emekli Sandığı'na tabi olanın yetim maaşı kesilmez

  • Giriş Tarihi: 9.6.2013

Son "Torba Yasa" ile değişen bazı kanunlar çoğu insanın kafasını karıştırmış. Hızlı değişen mevzuatlar arasında bunalan Alev Tangur gibi okuyucularımız da soruyor: Yüzde 46 işitme kaybım var. Engelli milli sporcuyum, Kıbrıs gazi çocuğuyum. Şuan yüksek lisansım devam ediyor. 1194 yılından buyana babamdan yetim maaşı alıyorum. Geçtiğimiz ay ÖMSS'den Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne kadrolu olarak atandım. İşe başlamam nedeniyle yetim aylığım kesilecek mi? Beni aydınlatabilirseniz çok mutlu olurum.
Alev Hanım. 5510 sayılı Kanun'un 5. maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı'nın 18.11.2008 tarihli ve 2008/96 sayılı Genelgesi'nin "Ölüm Sigortası" başlıklı bölümünün "F.b.2" madde numaralı alt bentlerinyle 2008/96 sayılı Genelge hükümleri doğrultusunda işe başlayanlar yetim maaşını kestirmek zorunda. Ancak, yetim aylığı alan çocuklar bütün sigorta kollarına (iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası kolları ile malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kolları) birden çalışmaya başladıklarında aylıkları kesilir. Ancak yasa hükümlerine baktığımızda (genelge, önerge, yönetmelik vs. önemi yok) yetim aylığı alan çocuklar, çalışmaya başladıklarında aylıklarının kesilmesine gerek olmadığını görüyoruz. Hem engelli, hem de memur olmanızdan dolayı yetim maaşınızı kestirmenize gerek yok.

Yüzde 45 engelliye 4.680 gün
İşitme engelliyim ve rapor oranım da % 52. Sigorta girişim ise 16.04.2001. Emeklilik sürem nedir? İsmail Kahraman n Değerli okurum. sizin gibi % 52 ikinci derece sakatların emeklilik süresi 17 yıl 8 ay, 3 bin 920 gün. Şu an 4 bin 230 prim gününüz bulunuyor. Boşluğunuz yoksa 5 yıl 8 ayı sonra vergi endirim belgeniz olmak şartıyla emekli olursunuz.
Yüzde 48 özürlüyüm. Vergi indirimim var. Abaca ne zaman emekli olurum? Harun Çelik - Harun Bey, sigorta başlanğıç tarihinizi belirtmemişsiniz. Sorunuzu 2003- 2008 yıllarını baz alarak cevaplıyorum. Emeklilik süreniz 18 yıl, 4 bin 860 gün.

Yıpranma farklı sosyal haklar farklıdır
Biz gazetecilerin yıpranma hakkı geri verildi. Ancak, yıpranmadan yararlanabilmek için sarı basın kartı sahibi olmak şartı getirildi. Emekli olduğumuzda alacağımız kıdem tazminatı 212'den oluyordu. Personel müdürlüğüne sorduğumuzda "Yeni yasa gereği kıdeminiz 4857 sayılı yasa üzerinden olacak" cevabını aldık. Kafamız karıştı. Konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler. İlhan Çeper
İlhan Bey. Kime gazeteci deneceğinin tanımı 5953 sayılı (halk arasında 212 diye geçer) Basın-İş Kanunu'ndan yararlanacağının tespiti, gazeteci ile işveren arasındaki hizmet sözleşmesinde belli edilir. Sözleşme 5953 sayılı Kanun'a göre yapılmışsa kıdem, ihbar, yıllık izin vs gibi çalışma yaşamından gelen haklar da 5953'e göre verilir. Sözleşme eski adıyla 1475 yeni adıyla 4857'ye göre yapılmışsa çalışan hakları bu yasayla belirlenir. İşin yıpranma kısmına gelince bakacağınız kanun 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'dur. Eski 506 sayılı Kanun'a göre gazetecinin yıpranma alması için sarı basın kartı olmasına gerek yoktu ama yenisinde (5510'da) sarı basın kartı olmayan gazetecilere yıpranma hakkı verilmedi. Bu sebeple sarı basın kartı ayrı, sarı basın kartı olana yıpranma ayrı ve çalışma mevzuatından doğan kıdem-ihbar-yıllık izin hakları ayrı ayrı konulardır. Yeni kanuna göre sarı basın kartı olmayan gazeteci yıpranmadan faydalanamaz ama 5953 (212) gereğince her türlü gazeteci haklarını kullanır. Özetle hak kaybınız olmaz. Kıdem tazmınatınız 212'ye göre hesaplanır.

Engelli ve Engelsiz sigartalılar. SG K hakk ında bilmediĞİNİZ HER ŞEYİ sorun yanıtlayalım.

cemalettin.gursoy@sabah.com.tr SMS: CG yaz 4122'ye gönder. (1.60 TL) MH: 0216 531 73 73 Adres: Barbaros Bulvarı Cam Han No: 153 Beşiktaş-İSTANBUL

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.