Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İznik Gümüşü'nün nesli tükeniyor!

Giriş Tarihi: 8.9.2013

İznik Gölü'nde balıkçılığın belkemiği olan Gümüş balıkları, önceki yıllara göre 100 bin tonun üzerinde azaldı. Stokla ihale alan kooperatif zarar ettiğini açıkladı

İznik Gölü'ndeki balık sayısı ve popülasyondaki düşüş balıkçıları kaygılandırıyor. iznik Gölü'nün avlak sahası sözleşmesi 15 Ağustos'ta yenilendi. Önceki yıllarda 360 ton Gümüş balığı stokuyla ihaleyi alan Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi, kotasını dolduramayıp tutamadığı balığın parasını ödemek zorunda kalınca, bu yıl 250 ton Gümüş balığı stoğuyla sözleşme imzaladı. Kooperatif Başkanı Zelkif Bektaş, Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi'nin İznik Gölü'ndeki Gümüş balığı avcılığından son 3 yıldır zarar ettiğini söyleyerek, "Gölde Gümüş balığı avlayamadık. 3 yılda toplam 390 ton balık tutabildik. Tutmadığımız 560 ton balığın parasını da ödemiş olduk. Toplam 50 bin lira zarar ettik" dedi.

12 AY AVLANABİLİYOR

15 Ağustos'ta imzalanan sözleşmeden sonra bu sezonun ilk taksitini ödediklerini ifade eden Bektaş, İznik Gölü'nde Gümüş balığının 12 ay boyunca avlanabildiğine dikkat çekti. Bektaş, hava şartları uygun olmadığı için uzun zamandır Gümüş balığı avlayamadıklarını söylerken, "Hava şartları el verirse bu sezon ekim ve nisan aylarında Gümüş balığı avlamayı hedefliyoruz. Bir dahaki sözleşme mevsimine kadar 250 tonluk stok miktarının tamamını avlamak istiyoruz" dedi.

BALIK ÇEŞİDİ AZALIYOR

Bektaş, İznik Gölü'nde her geçen gün balık çeşidi ve miktarının azaldığına dikkat çekerek, "10 yıl evvel Orhangazi Kooperatifi olarak 750 ton Gümüş balığı avlayabiliyorduk. Şimdi 250 ton bile avlayamıyoruz. 10 yıl önce Gümüş balığı, sarı sazan, yayın, kızılkanat, akbalık, tikence, kerevit ve İsrail sazanı başta olmak üzere yaklaşık 15 çeşit balık vardı. Şimdi ise İsrail sazanı ve Gümüş balığından sonra çok az miktarda sarı sazan ve yayın var. Tablo bizi endişelendiriyor" dedi.

POPÜLASLON AZALIYOR

İznik Gölü'ndeki balık popülasyonu, sadece Gümüş balığıyla sınırlı değil. Aynı zamanda diğer balık türlerinde de azalma olması kaygı veriyor. Balık sayısındaki düşüşe paralel, popülasyondaki azalma en çok balıkçıları endişelendiriyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
İznik Gümüşü'nün nesli tükeniyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz