X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ormanın gözcüleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ormanın gözcüleri

  • Giriş Tarihi: 30.8.2015
Ormanın gözcüleri
Ormanın gözcüleri

Bursa Karacabey'deki ormanlar, 18 yıldır Aydoğmuş çiftine emanet. Çift, Ekinli yangın gözetleme kulesinde 24 saat boyunca ormanı gözetliyor

Bursa'nın Karacabey ilçesindeki Ekinli yangın gözetleme kulesinde görev yapan Vahdettin Aydoğmuş (52) ve eşi Kevser Aydoğmuş (47), 1997 yılından bugüne Orman Bölge Müdürlüğü'nde çalışıyor. Yaşamlarını gözetleme kulesinde sürdüren Aydoğmuş çifti, çocuklarını bile kulede büyütmüş. Adeta ormanın gözü olan çift, bir duman gördükleri anda ilgili birimleri uyararak, yangının büyümeden kontrol altına alınmasını sağlıyor. Gözetleme kulesinin hem evleri hem de iş yerleri olduğunu belirten Kevser Aydoğmuş, "18 yıldır bu işi seve seve yapıyoruz. Yangın olduğu zaman ekiplere haber veriyoruz. Gündüzleri ormanı ben gözetliyorum, geceleri ise eşim nöbet tutuyor. Aynı bir şahin gibi günün 24 saati ormanı tarıyoruz" dedi.

"TATİLE GELDİĞİMİZİ SANIYORLAR"
Kızı Hamiyet'in de kendilerine yardım ettiğini anlatan Vahdettin Aydoğmuş ise, "Çocuklarımız burada büyüdü. Nisan ayından Kasım ayına kadar burada kalıyoruz. Her şeyimizi burada yetiştiriyoruz. Bahçemiz var. Ekmeğimizi bile kendimiz yapıyoruz. Herkes buraya tatile geldiğimizi düşünüyor. Ama burası hiç göründüğü gibi değil. Gözümüzü ormandan ayıramıyoruz" diye konuştu.