X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hilal Kaplan: "O saray Erdoğan’ın tapulu malı değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hilal Kaplan: "O saray Erdoğan’ın tapulu malı değil"

  • Giriş Tarihi: 8.12.2014 15:46 Güncelleme Tarihi: 8.12.2014 16:11
Hilal Kaplan: "O saray Erdoğan’ın tapulu malı değil"
Hilal Kaplan: O saray Erdoğan’ın tapulu malı değil

Yeni Şafak yazarı Hilal Kaplan bugünkü yazısında son haftaların tartışma konusu olan Cumhurbaşkanlığı sarayı meselesini yazdı.

Yurtdışındaki devlet başkanları saraylarından örnekler veren Kaplan, yıllardır ortalama Türkiye vatandaşının oturduğu evlerde oturan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ankara'daki ev sahibinden bir alıntı ile yazısını bitirdi.

İşte Hilal Kaplan'ın bugünkü yazısından bazı başlıklar

WESTMİNİSTER SARAYI'NIN RESTORASYON MALİYETİ 2,5 MİLYAR DOLAR

Westminister Sarayı, Lordlar Kamarası ve Avam Kamarası'nı içinde barındıran, İngiliz Parlamento'nun yer aldığı, büyük kısmı 19. Yüzyıl'da yapılmış olan tarihî bir bina. Bu görkemli saray, İngiliz parlamenter sisteminin ve devletinin en büyük sembollerinden.
İşte bu yapının yakın bir zamanda restorasyondan geçmesi planlanıyor. BBC'de konuyla ilgili çıkan habere göre, restorasyon maliyeti en başta 2,5 milyar dolar (5 milyar 650 milyon Türk Lirası) olarak planlanmış olsa da son rakamlar, esas maliyetin ikiye katlanarak 4 milyar 700 milyon doları (10 milyar 622 milyon Türk Lirası) bulacağını gösteriyor. Yani İngilizler, tarihî meclis binalarını, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyetinin sekiz katına restore edecekler. Bunun üzerine kimse İngiliz hükümetini hırs dolu olmakla, lüks düşkünlüğüyle suçlamıyor, otoriterlikle diktatörlük arasında salınan saçma ithamlarda bulunmuyor. Neden? Çünkü orası İngiltere, burası Türkiye.

ERDOĞAN'IN TAPULU MALI DEĞİL


Kurulduğundan beri ilk kez, devlet kadrolarını aynı mekânda biraraya getiren bir yerleşkeye, devletin gücünü temsil eden bir binaya, tüm istihbarat kadrolarıyla sivil hükümetin beraberce karar alacağı dinlemelere kapalı özel güvenlikli odalara, yabancı misafirlerin ağırlanacağı derli toplu bir yapıya Türk devletinin neden ihtiyacı olsun ki, değil mi?

Erdoğan'ın, bir kez daha seçildiği takdirde en fazla 10 yıl, o da sadece bir bölümünü kullanacağı Cumhurbaşkanlığı Sarayı etrafında bu kadar gürültü çıkarılmasının, sanki Erdoğan'ın tapulu malıymış gibi yansıtılmasının sebebi ne peki? Çünkü Erdoğan'ın yıpratılması, hayatları boyunca bir kez bile adil seçimlere girmeden on yıllarca ülke yöneten Arap diktatörlerine/ krallarına benzetilmesi için müthiş bir manipülasyon fırsatının kaçırılmaması lazım.

HALA MERDİVEN ALTLARINDA BASIN TOPLANTISI MI YAPILACAK?


Üstelik bu bina Türkiye'nin Selçuklu-Osmanlı tarihiyle de kucaklaşmasını temsil ediyor. Türkiye içe kapanmacı, bölgeye sırtını dönen, tarihî bağlarına kayıtsız bir ülke olarak kalsaydı, 'one minute'ten bu yana eskiden olduğu gibi düşük profilli bir dış politika izleseydi, bir kaşık suda bu fırtına koparılır mıydı sanıyorsunuz? Bazılarının hâlâ Ecevit-Bahçeli-Yılmaz dönemindeki gibi ülkeyi yönetenlerin merdiven altında basın toplantısı yaptığı, yabancı misafirleri sokak ortasında karşıladığı bir devlet olarak kalmamızı istediği açık değil mi?

EV SAHİBİ ERDOĞAN'I ANLATIYOR


"Recep Tayyip Erdoğan saltanat, lüks özlemi olmayan biri. 20 yıldır siyasetin zirvesinde olmasına karşın hep Türkiye toplumunun yüzde 90-95'nin yaşadığı ortamlarda yaşadı. Keçiören'deki ev memur, işçi, esnafın oturduğu bir evdi. Erdoğan, bunu bütün hayatı boyunca halkın içinde olarak, halkla beraber yaşamış ve orada iğreti durmayan bir yapıya sahiptir. Erdoğan'ın orayı kullanma istek ve arzusu olduğuna inanmıyorum. Orası devletin pozisyon ve gücünü hissettirmesi açısından önemi vardır. Ben Erdoğan'ın gönlünde orada oturmak, yaşamak özlemi olduğuna inanmam. Öyle bir hayat tarzı da yok. Bu söylenenleri, laf olsun, sırf Erdoğan düşmanlığı bağlamında değerlendirmek lazım. Aleyhine konuşulsun, söylensin ne olursa olsun düşüncesiz altı boş ifadelerdir."

Ben demiyorum, Erdoğan'ın Ankara'da on yıl boyunca kiracısı olduğu, ev sahibi Faruk Koca diyor. Başka sözüm yok.


kalan karakter 1000

yok yok

Tayyip Erdogana Hersey yakisir...Cekemeyenler Catlasin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır5
cevapla 09.12.2014 13:21
ahmet boyacı ahmet boyacı

ingiltere de kişi başına düşen milli gelir seviyesi ile Türkiyenin durumu aynımıdır sayın rte açıkladığı rakamlar hemen ilgilileri tarafından yalanlanıyor,bu makamda oturan kişinin söylediği sözlere rakamlara dikkat etmesi gerektiğini düşünüyoruz.toplum kültürlüsünden cahiline kadar bu saraya tepkili,ödenen rakamların yandaş müteahit firmaları zenginleştirmek amacıyla yapıldığını düşünüyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır12
cevapla 08.12.2014 22:58
isimsiz isimsiz

Sayın Hilal KAplan, diyelim ki haklısınız. Sizde şuna bir cevap verin. Bu bina ne için yapılmaya başlandı Başbakanlık binası değil mi? Çünkü o zaman Erdoğan Başbakandı. Sonra C.Başkanı olunca binada C.Başkanlığı binası oldu. Başbakanlık binası olsaydı evet bakanlıklar vs. bin oda gerekliydi ve o şekilde yapıldı. Görüntü şu Bu binanın adı ve görevi bir kişinin makamına göre değişti.

Aynı Görüşte misiniz?
evet48
hayır54
cevapla 08.12.2014 16:43
eyüp sipahi eyüp sipahi

bu akıl fukarası kendisini siyasetçi sanan muhalefet müsfetteleri görüntüsünü verme yarışında olan kişiliksiz azınlık sahibinin sesi topluluk sahiplerinin megafonunu midelerinden çıkartmadıkları sürece bu tip çatlak sesler herzaman oldu ve olacak cumhuriyetin ilk yıllarında her konuştukları kanun üstünde idi o zaman işgalci babalarının kucağında prens idiler ve yine kendilerini birilerinin kucağında prens görme hevesinde olmalarının devamı olmaktan öteye gidemezler gidemiyecekler asaleti ve damarında taşıdığı kanı gereği doğuştan sultanlar artık işi ele aldı ne olursa olsun bizler saraylara layık nesilleriz ingiliz hırsızlık sömürgecilik düzen leri bozup bulandırdığı sularda nemalanan millet öyle sarayda oturuyorsa osmanlı nın soyu daha iyilerine layıktır

Aynı Görüşte misiniz?
evet53
hayır37
cevapla 08.12.2014 16:16
Cengis Cengis

Orayi artik dinlemek pek okadar kolay degil. birileri cok fena rahatsız oluyor. Cumhurbaskanıma yakişir. Devlet guclü, biz güclu gorunuyoruz. İnsallah diğer aksaklıklarıda giderir. Hala yolsuzluklar var sayin cumhurbaskanım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır14
cevapla 08.12.2014 22:35
isimsiz isimsiz

o saray lazım dı yabancı ülkelerden gelen misafirlere yeterince rezil olduk bırakın rahat bi karşılıyalım gelenleri yeter artık bellemişsiniz çankaya yı köhnemiş zihinliler

Aynı Görüşte misiniz?
evet38
hayır24
cevapla 08.12.2014 18:08
timsah timsah

Osmanlinin soyu su anda Fransa da ve durumu da gayet iyi. Hic merak etme osmanlinin soyunu. Sen once ac karnini doyur. Ha maddi durumun iyiyse, aclara yardim et. Osmanlinin torununun durumu cok iyi maasallah. Saray konusu bence de cok abartildi ama biri soylesin, cumhurbaskanligi koskunde neden 1000 oda var arkadas? Dinimiz her zaman israftan bahsetmiyor mu? Bizden olan yapsin mubahtir diye bir mantik var mi? mesele bu

Aynı Görüşte misiniz?
evet33
hayır39
cevapla 08.12.2014 17:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.