X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erken emeklilik müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Erken emeklilik müjdesi

  • Giriş Tarihi: 18.11.2014 15:03 Güncelleme Tarihi: 13.1.2015 11:31
Erken emeklilik müjdesi

Prim günlerini doldurduğu halde, yaş haddini doldurmadığı için emekliliği hak etmeyen milyonlarca emekliye müjde geldi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik prim gününü doldurduğu halde yaşını bekleyenlere daha düşük bir maaşla hemen emeklilik hakkı getirileceğini açıkladı.

Emeklilikte yaşa takılanlar seslerini her platformdan duyurmaya çalışarak emeklilik taleplerini dile getiriyorlardı. Bu seslere kulak veren hükümet yaş engeli nedeniyle emekli olamayanlarla ilgili yeni bir çözüm olanı hazırlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 1999 yılından önce işe başlayarak, prim gün sayısını dolduğu halde kanunda öngörülen yaşı doldurmadığı için emekli olamayanlara yönelik çalışma başlattı.

Emeklilik koşulları 1999 yılında çıkarılan bir yasa ile değiştirilmişti. Yasa ile 1999 yılından sonra işe girecek olanlar için, daha önce kadınlarda 38 olan emeklilik yaşı 58'e, erkeklerde 43 olan emeklilik yaşı da 60'a çıkarıldı. SSK'ya tabi çalışanların emekliliği için gereken gün sayısı 7000'e çıkarıldı. Bu tarihten önce işe girenler için 1976 yılına kadar geriye dönük olarak 'Kademeli Yaş ve Gün Şartı' getirildi. 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008'den itibaren işe girenler için ise 65 yaş şartı getirildi. Bu durumda kademeli yaş uygulamasında prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olamayan milyonlarca kişi mağdur oldu.

Bu mağdurların oluşturduğu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile kendisine mektup yazan, 'emeklilikte yaşa takılanlar' bir araya gelip sıkıntılarını Bakan Çelik'e anlattı. Çelik bürokratlara çalışma yapma talimatı vererek konuyu inceleyeceğini söyledi.: "1999 yılında 10 yıl çalışıp, '10 yıl sonra ben emekli olacağım' diye bekleyen vatandaşa diyelim ki 4 yıllık ilave bir süre geldi. Vatandaşlarımız, 'bizim prim ve gün sayımız doldu' diyor. Vatandaşımız, 'Biz oyun oynarken kural değişti, bizim ne günahımız var' diyor. Tabii ki bakıldığında haklı, tabi ki kamu düzenleme yapabilir. Ne yapılabilir, dünyadaki örnekleri nedir? Bir haksızlık tabi var. Bu kişiler kısmî emeklilik çerçevesinde değerlendirilebilir veya uzatılan süre dikkate alınarak maaş bağlanırken ona göre maaş bağlanılabilir. Tüm bu hesapları dikkate alarak, geleceğe dönük projeksiyonlar yaparak sistemi tahrip etmeden bir çözüm arıyoruz." Çözüm için 'yaş beklemeden biraz düşük maaşla emeklilik' olması halinde ilk etapta 500 bin kişi emekli olabilir.

İşte üzerinde çalışılan sistem

Yaş şartına takılıp emekli olamayanlara, maaşlarında belli oranda kesinti yapılarak emeklilik hakkı sunulacak. Kesinti tutarı henüz netleşmedi. Ancak, örnek olarak, 1000 lira emekli maaşı alması gereken bir kişi, yaşı beklemeden emekli olmayı tercih ederse, 750 lira maaşa bağlanabilecek.

İLİŞKİLİ HABERLER

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

ögrencile verilecek olan kredi burs çok uzatılmadımı 31 aralığa kadar başvuru tarihi bir haftada hallolacak şey ay sonuna kadar uzatıldı birazda öyle sallarız diyemi düşünüyoröğrenciler her gün bu haberlere bakmaktan sıkıldı verilecekse verilir yok biz biraz daha kar edelim diyemi düşünülüyor bu kadar ögrenciyi sıkıntıda bırakmak kimseye kar getirmez bir an önce ödenmesini istiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 09.01.2015 16:14
serdar serdar

kendilerine geldi mi iki yılda süper emeklilik vatandaşa geldi mi kaynak yok oh ne ala o zaman sizde süper emekliliği kaldırın madem bu kadar adalet lisiniz dünyanın hangi meclisinde var iki yıl vekillik yap ömür boyu maaş al

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır0
cevapla 07.01.2015 00:20
ali sorkun ali sorkun

pazarlık yok .olmamalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır1
cevapla 22.12.2014 23:37
erhan  yıldız erhan yıldız

niye bize erken emekli muğamelesi yapılıyor o zamanki şartlara göre biz zaten hak ettik emeklilği kısmı emekli maaşından %5 kesinti %5 ile tefeci bile çalışmıyor faktoringler bile % 2 faiz işletiyor bankalar bile en babası %2.5 bunlar tefecinin tefecilğini yapıyr galiba vatandaşın hakkına el uzatıyor bunlar torba yasa bahane kendilerine çuvalla para topluyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet39
hayır0
cevapla 22.12.2014 20:08
mesut mesut

hiç konuşmamızın anlamıyok yapılan şey devletin işine geliyorsa devam eder onlar özel sektörde asgari ücret çalışmadılarki bunu mualefet bile agzına almıyor o senin ve benim sorunum bize gelesiye beslenecek çok adam var

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır0
cevapla 22.12.2014 19:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.