X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Özgecan Cesedinin Yakıldığı Yerde Anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Özgecan Cesedinin Yakıldığı Yerde Anıldı

  • Giriş Tarihi: 22.2.2015 19:38
MERSİN’İN TARSUS İLÇESİNE BAĞLI ÇAMALAN KÖYÜ CİN DERESİ MEVKİİNDE ÖLDÜRÜLDÜKTEN SONRA YAKILAN ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİ ÖZGECAN ASLAN, CESEDİNİN YAKILDIĞI YERDE DUALAR VE FİDAN DİKİLEREK ANILDI.
Özgecan Cesedinin Yakıldığı Yerde Anıldı

’in Tarsus ilçesine bağlı Çamalan köyü Cin Deresi mevkiinde öldürüldükten sonra yakılan Çağ Üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan, cesedinin yakıldığı yerde dualar ve fidan dikilerek anıldı.
Çamalan Köyü Muhtarlığı tarafından 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın öldürülerek yakıldığı Cin Deresi mevkiinde düzenlenen fidan dikme ve anma etkinliğine, sivil toplum kuruluşları, Çağ Üniversitesi’nden arkadaşları ile Adana, Mersin ve Tarsus’tan kalabalık bir topluluk katıldı. Anma etkinliği Alevi dedelerinin duaları ve saygı duruşuyla başladı. Ellerinde Özgecan’ın fotoğrafları ve pankartlarla cinayetin zanlıları aleyhine sloganlar atan öfkeli kalabalık, zanlıların idam edilmesini istedi. Ellerindeki gül ve karanfilleri Özgecan’ın yakılmış cesedinin bulunduğu yere bırakan katılımcılar, dua ettiler.
Çamalan Köyü Muhtarı Ahmet Talipoğlu yaptığı konuşmada, zanlıların Çamalanlı olmadığını belirterek, “Burada Özgecan kızımızın katledildiği yer olduğu için toplandık. Bunu herkes bilmelidir ki, bu cinayeti işleyen canilerin köyümüzle hiçbir ilgisi yoktur. Bizler Özgecan’ımızı Çamalan köylüsü olarak bağrımıza bastık ve sahiplendik. Bu olayın burada olması hepimizi çok derinden üzmüştür. Acımız ikiye katlanmıştır. Umarım bu tür acılar hiçbir yerde bir daha yaşanmaz” dedi.
Çamalan köyü adına konuşan Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz’un eşi Aysel Demir Kılavuz ise, “Bugün yüreğimizin parçalandığı ve dallarımızın kopartıldığı bir yerdeyiz. Daha önce de binlerce kadının vahşi katiller tarafından hunharca katledildiği gibi bu kez de Özgecan’ımız katledildi. Kadın cinayetleri aynı zamanda politiktir de. Modern zamanların ortasındaki kadının yerinin ne olduğuna baktığımızda Orta Çağ’dan farksız koşullarda olduğumuzu görmemek mümkün mü? Sorunun hukuksal boyutunun ise tam bir facia olduğunu vurgulamaya gerek yok. Mevcut yasalar kadını değil, tam tersine katilleri ve tecavüzcüleri korumaktadır. Bu hukuksuzluğu önceki iktidarlar da değiştirmedi, mevcut iktidar da değiştirmeyecektir. Evet kadınız, yani sevgiliyiz, eşiz, yarız, anneyiz, seveniz, sevileniz. Ayağımızın altına cennet verilirken, köle pazarlarında bedeni satılanız. Savaşlarda en değerli ganimetiz. Düşmana en büyük acıyı vermenin aracı olarak topluca ırzına geçileniz. Savaş vahşetinin en büyük açlıkla yutup yok ettiği cinsiz” diye konuştu.
Kılavuz, Çamalan köyünün ağırlıklı olarak Aleviler’den oluştuğunu, insana, hayvana, doğaya, canlı ve cansız tüm varlıkların yaşam haklarının olduğunu savunan bir düşünceye inananlar olarak Özgecan’ın yaşam hakkını alan katilleri kınayıp, lanetlediklerini söyledi.
Etkinliğe katılan vatandaşlar, ayrıca Cin Deresi adının Can Deresi olarak değiştirilmesini talep ettiler. Konuşmaların ardından 30 adet servi fidanı dikilerek, Özgecan adına orman oluşturuldu.