X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kursiyerler İstiridye Mantarı Yetiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kursiyerler İstiridye Mantarı Yetiştirdi

  • Giriş Tarihi: 23.3.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 11:45
MERSİN’İN TARSUS İLÇESİNDE BELEDİYE VE HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN AÇILAN MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSUNDA SEZONUN SON HASADINDA İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİLDİ.
Kursiyerler İstiridye Mantarı Yetiştirdi

’in Tarsus ilçesinde belediye ve halk eğitim merkezi müdürlüğü tarafından açılan Mantar Yetiştiriciliği kursunda sezonun son hasadında istiridye mantarı yetiştirildi.
Tarsus Belediye tesislerinde bulunan Mantar Atölyesinde mantar yetiştiriciliği kursu vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görürken, aileler kısa yoldan gelir elde ediyorlar.
Kursa katılan vatandaşların kısa sürede meslek sahibi olduğunu belirten Belediye Başkanı Şevket Can, evlerinin bir bölümünü de mantar yetiştirebileceklerini söyledi.
Tarsus Belediyesi olarak bütün masraflarını karşılayarak bu kursu başlattıklarını belirten Başkan Can, “Tarsus’ta bir çok insanımız işsizliğin had safhaya ulaştığı bir dönemde oturduğu yerden evinin bir bölümünde ekonomisine katkı sağlayabilir” dedi.
Mantar yetiştiriciliği kursundan kültür mantarın dışında ilk kez istiridye yetiştirildiğini altını çizen Başkan Can, “Tarsus Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş birliği ile açmış olduğumuz mantar yetiştiriciliği kursunda farklı çeşit olan istiridye mantarını kursiyerlerimiz yetiştirmeyi başardılar. İstiridye çeşidin daha zahmetsiz, kağıtlama, örtüleme ve tırmıklama olmuyor. İstiridye mantarında herhangi bir kimyasal madde ve ilaç kullanılmıyor. Önemli olan ortamın hijyenik olması organik bir ürün olarak yetiştirilmesi, verimli bir mantar çeşidi olması dikkati çekti. Değerli hocamızda arkadaşlarımıza mantar yetiştiriciliği konusunda her türlü bilgiyi veriyor. Hocamız Sibel Güvençli, kursiyerlerimize mantar yetiştirme tekniklerini uygulamalı olarak öğretiyor. Kursiyerler hem meslek sahibi oluyor, hem de ekonomilerine katkı sağlıyorlar” dedi.