X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER UNESCO Temsilcisi Kothari, Dünyanın En Büyük Yeraltı Şehrinde İncelemelerde Bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

UNESCO Temsilcisi Kothari, Dünyanın En Büyük Yeraltı Şehrinde İncelemelerde Bulundu

  • Giriş Tarihi: 23.6.2015 09:08 Güncelleme Tarihi: 23.6.2015 13:36
UNESCO TEMSİLCİSİ KOTHARİ, NEVŞEHİR'DE BULUNAN DÜNYANIN EN BÜYÜK YERALTI ŞEHRİ İLE İLGİLİ OLARAK MÜZE MÜDÜRÜ MURAT GÜLYAZ VE NEVŞEHİR BELEDİYESİ YETKİLİLERİNDEN BİLGİLER ALDI.
UNESCO Temsilcisi Kothari, Dünyanın En Büyük Yeraltı Şehrinde İncelemelerde Bulundu

UNESCO Temsilcisi Ashish Kothari, dünyanın en büyük yeraltı şehrinin bulunduğu Kalesi civarında incelemelerde bulundu. Bölgede halen sürdürülen temizlik çalışmalarına ilişkin Nevşehir Belediyesi yetkililerinden bilgiler alan Kothari, temizlik çalışmaları ile birlikte günışığına çıkartılan tarihi eserleri inceledi.
Nevşehir’deki programları kapsamında Nevşehir Müze Müdürü Murat Gülyaz’ın nezaretinde Kapadokya bölgesinde son yıllarda 3 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Göreme, Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Çavuşin, Mustafapaşa ve Ortahisar beldesindeki kültürel değerleri ziyaret ederek bilgiler alan UNESCO’nun temsilcilerinden Ashish Kothari, daha sonra temizlik çalışmaları Nevşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen dünyanın en büyük yeraltı kentinin bulunduğu alanda incelemelerde bulundu.
Yaklaşık 1 saat süre ile bölgede yürütülen çalışmalara ilişkin Nevşehir Belediyesi yetkililerinden bilgiler alan Kothari , 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan edilen bölgedeki çalışmaların tamamlanmasıyla Kapadokya turizminin önemli bir ivme kazanabileceği düşüncesinde olduğunu belirtti.