X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Site İnşaatından Tarih Fışkırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Site İnşaatından Tarih Fışkırdı

  • Giriş Tarihi: 18.6.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 18.6.2015 13:28
OSMANİYE’NİN KADİRLİ İLÇESİNDE BİR İNŞAAT FİRMASINCA SİTE YAPILACAK ALANDA OSMANİYE MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ'NCE YAPILAN ARKEOLOJİK SONDAJ ÇALIŞMASINDA ROMA VE BİZANS DÖNEMİNE AİT OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN TARİHİ BULUNTULAR ORTAYA ÇIKARILDI.
Site İnşaatından Tarih Fışkırdı

’nin Kadirli ilçesinde bir inşaat firmasınca site yapılacak alanda Osmaniye Müze Müdürlüğü’nce yapılan arkeolojik sondaj çalışmasında Roma ve Bizans dönemine ait olduğu düşünülen tarihi buluntular ortaya çıkarıldı.
3. derecede arkeolojik sit alanı olan Bağ Mahallesi’nde bir inşaat firmasınca site inşaatına başlanmak üzere inşaat ruhsatı için Osmaniye Müze Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuldu. Osmaniye Müze Müdürlüğü arkeologları gözetiminde yapılan sondaj çalışmasında Roma dönemine ait çok sayıda işlemeli sütun, yer altı şebekesine ait pişmiş topraktan borular ve sur duvarları ortaya çıktı. Bazı eserler Kadirli ilçesinde bulunan Tarihi Alacami’nin bahçesine kaldırıldı. Mahalle sakinlerinin inşaat alanında ’geceleri de kazı yapılıyor tarihi eserler kaçırılıyor’ iddiası üzerine polis kazı alanında geceleri güvenlik tedbiri alıyor.
Osmaniye Müze Müdürü Arkeolog Nalan Yastı yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar titiz bir çalışma yürüttük. Sondaj çalışmamız devam ediyor. Çalışmamız bitince Adana Tarihi Eserleri Koruma Kuruluna rapor sunacağız” şeklinde konuştu