X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Araç satacaklar HGS borçlarına dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Araç satacaklar HGS borçlarına dikkat!

  • Giriş Tarihi: 15.5.2013 15:03 Güncelleme Tarihi: 15.5.2013 15:37

HGS kullanan sürücülerin yeni sorusu "Araç satarken HGS hesabını ne yapacağız ve borçlar ne olacak?" oldu. Şikayetvar'ın haberine göre; HGS'ler her araçta kullanılamayınca aracını satanlar yeni araç satın aldıklarında tekrar etiket almak ve bakiye yüklemek zorunda kaldı. Sürücülerin HGS borç sürprizi yaşamaması için eski aracıyla ilgili HGS borç sorgulamasını da yapmayı unutmamalı.

Hızlı Geçiş Sistemi'nin (HGS) yaygınlaşmasıyla birlikte en çok merak edilen konulardan birisi araç satıldığında HGS'nin ne olacağı? KGS'nin sağladığı her araçta kullanılabilme imkanı HGS'lerde yok. Araç satanların HGS aboneliğini iptal ettirmeleri gerekiyor. Kayıtlarda araç sahibinin eski aracı ve plakası kayıtlı olduğu için eski etiketinize ait aboneliğini iptal ettirip, üyeliğini de yeni aracına aktarıp sisteme yeni araç bilgilerinizi işletmeli. Yeni aracınıza yeni etiket almak ve bakiye yükletmek zorundasınız. Eski hesabınızdaki bakiyeler de yeni kartınıza aktarılacaktır. Eğer iptal ettirmez ve borç sorgulaması yapmaz iseniz çok büyük borçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Aracınızı sattıktan sonra borç tebligatları gelirse hiç şaşırmayın. Aracını satan birçok sürücü PTT ve bankalar ile sorunlar yaşıyor. İşte bu sorunlardan şikayetlere yansıyanlar şöyle:

Sürücüler Kızgın

"Bankadan aracıma HGS aldım. HGS'yi alırken aracımı 10–15 gün içinde satacağımı dolayısıyla yeni aracıma kalan kontörü aktarma yapıp yapamayacağımı sorduğumda banka çalışanı bunun mümkün olabileceğini söyledi. Bankada hesabım olmasına rağmen kredi kartından ödeme yapılmasını ve fiyatının da 30 TL olduğunu belirttiler. Kredi kartından ödeme yaptım. HGS ile toplamda 2 defa geçiş yaptım. Kredi kartıma borcum olan 30TL'yi yatırmak istediğimde borucumun 60 TL olduğunu gördüm ve Ayrıca yeni aracıma kalan bakiyelerin aktarılmayacağı belirtiliyor."

"Her Araçta Kullanılabilme İmkanı HGS'lerde Yok"

"Postaneye gidip araç değişikliği yaptığınızı söylüyorsunuz. Onlar da size yeni HGS vereceklerini eski HGS'nin içindekileri de oraya aktaracağınızı söylüyor. Yeni HGS alırken doldurduğunuz formu bir de bakiye aktarım formunu dolduruyorsunuz. Size yeni HGS etiketi veriliyor ve eskisinin içindekiler yeniye aktarılmış oluyor. Fakat yeni HGS verdikleri için 35 TL tekrar vermek durumunda kalıyorsunuz. 35 TL+eski bakiye şeklinde yolunuza devam ediyorsunuz."

Aracınızı Satarken İptal Ettirin ve Borcunuzu Sorgulayın

"Bankadan almış olduğum HGS'mi aracımı satmış olduğumdan dolayı iptal ettirmek için günlerdir bu şekilde uğraşıyorum ve sattığım aracın plakasına belki de köprü ve otoyol geçişleri yansıtılıyor. Bu zaman, sinir ve maddi kaybı nasıl karşılamayı düşünüyorlar merak ediyorum. En kısa zamanda kendilerini ilgisizliklerinden dolayı yasal mercilere şikayet edeceğim."

"Yüzlerce Sürücü Mağdur Olmuş"


"Yaklaşık 1 ay önce bankadan HGS tanımlattım bugün arabamı sattım. Bankaya giderek aracı sattığımı artık HGS ye ihtiyacım olmadığını iptal edilip içerisinde bulunan 30 TL'nin iadesini talep ettim. Maalesef ne HGS iptal edilebiliyor ne de param iade ediliyor. Sistemlerinde iptal veya para iadesi diye bir işlemin olmadığı söylendi. Benim gibi yüzlerce mağdur olduğu söylendi.Resmen benim parama el koydular."

Kaynak:www.sikayetvar.com

kalan karakter 1000

SADIK ÇELİK SADIK ÇELİK

satın aldıgım aracın benden önceki sahibi döneminden hgs cezaları var. bu borcların durumu ne olacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır2
cevapla 29.09.2013 16:46
cengizzz cengizzz

kendı adınıza hgs alabılırsınız,hgs kişiye çıkıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 22.06.2013 16:13
mtk mtk

hgs kişiye değil ruhsat no'ya çıkıyor yanlış bilgilendirmeyin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.05.2014 16:35
SADIK ÇELİK SADIK ÇELİK

satın aldıgım aracımın benden önceki sahibi döneminden kalan hgs cezaları var. bu borclar ne olacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır0
cevapla 29.09.2013 16:45
önder önder

ben aracı yeni aldım adamın hgs borçları var onlar ne olacak ben kendim hgs alabilecekmiyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır9
cevapla 20.05.2013 00:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.