Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'da doğdu, Almanya'da büyüdü, Şangay'da tasarlıyor

Giriş Tarihi: 11.7.2010

Mimar Genco Berk tarafından tasarlanan lüks puro kutusu, yabancı dergi ve web sitelerinin sayfalarına girdi. "Puro içmek dünyevi bir malzemeyle uhrevi bir deneyim," diyen Berk'i Şangay'da bulduk

Genco Berk tarafından 2008'de tasarlanan ve bir yıl kadar sonra 3.000 avrodan satışına başlanan DeLight isimli, belirli sayıda üretilen lüks puro kutusu, yıl başından bu yana yabancı basın ve web sitelerinde adından epey söz ettiriyor. Ben de bunun üzerine Berk'e internet vasıtasıyla ulaştım ve bilgisayar ortamında görüştüm. Zira Berk uzunca bir süredir Şangay'da yaşıyor.

- Biraz karışık görünüyor. Çin'de yaşıyorsunuz, Türkiye doğumlu, Almanya'da büyümüş bir Avusturyalı olduğunuzu söylüyorsunuz.
- Aslında, günümüz dünyasında kulağa geldiği kadar karışık bir durum değil. İstanbul'da doğdum, Almanya'da büyüdüm. İstanbul'a liseyi bitirmek için döndüm. Mimarlık eğitimimi Amerika ve Türkiye'de tamamladım. 1990-2004 arasında Viyana'da yaşadım ve çalıştım. - Türkiye ile hâlâ bağınız var mı? - Babam (ressam ve iç mimar Abdurrahman Öztoprak) ve bazı akrabalarım Türkiye'de yaşıyor.

SATIŞINI SADECE BEN YAPIYORUM
- Tüm bu şehirlerin üzerinizde ve tabii mesleğinizde nasıl etkileri oldu?
- Genç yaşta birbirinden farklı bu şehirlerde yaşamış olmak kadar iki sanatçı tarafından büyütülmüş olmamın da mesleğimde etkisi olduğunu söylemek isterim. Bu sebeple aslında biraz da, yerinde duramayan biri oldum. Sürekli isteklerimi karşılayacak bir yer arayışı içindeyim. Şangay bu anlamda tek bir şehir gibi değil benim için. İçinde biraz Hong Kong, biraz New York ya da Londra etkileri taşıyor.

- Çin'de yaşamaya nasıl karar verdiniz?
- Çin'e ilk 1995'te, Almanya televizyonunda hakkında bir belgesel seyredince gelmeye karar verdim. O sırada Viyana'da yaşıyordum ama Avrupa'nın sunduğu imkânlardan da tatmin değildim. Dinamizmi ve olanakları sebebiyle Çin'in benim için doğru yer olduğunu düşündüm.

- Kaç yıldır Şangay'dasınız?
- 2004'ten bu yana Şangay'da yaşıyorum.

- Çalışmalarınızı da buradan mı sürdürüyorsunuz?
- Öğrencilik yıllarımda İstanbul'da çalıştım. Bugünlerde işlerim daha çok Beijing, Şangay ve Japonya'da.

- Mimarsınız ancak ben sizi tasarladığınız ürünle tanıdım.
- 20 yıldır profesyonel mimarım ama iç mimarlık deneyimim daha da eskilere gidiyor. Almanya'dan İstanbul'a dönen ve iç mimar olan babama yardım etmeye başladığımda 17 yaşımdaydım. Endüstriyel tasarımcı değilim ancak kafamda canlandırdığımı tasarlayacak birikime sahibim.

- Hangisi sizin için daha öncelikli: Mekân, mobilya ya da eşya tasarımı?
- Müşterilerin genellikle kısıtlı bilgisi ve çok beklentisi olur. Bu da mekân tasarlarken zamanın çoğunu anlatıma ayırmayı gerektirir. Bu durum bazen yaptığım işten memnun olmamı zorlaştırıyor. Ben müşterileriyle ilişki konusunda genellikle başarılıyım ama yapıtlarımın kendi istediğim gibi olmalarını arzuladığım bir dönemdeyim. Bu sebeple bugünlerde kendi tasarımlarıma odaklandım.

- Puro kutusunu tasarlamak sizin fikriniz miydi, yoksa sipariş üzerine mi yaptınız?
- Benim fikrimdi. Kendim için bir puro kutusu bakarken en iyi markaların bile yeni bir tasarımı denemediklerini fark ettim. Hepsi aynı, dikdörtgen bir kutu şeklinde. Hayal kırıklığına uğradım ve değiştirmek istedim. Purolar kesinlikle aynı kiç kutularda saklanmayı hak etmiyor.

- DeLight aslında yeni bir ürün değil... -
Bu puro kutusunu tasarlayıp geliştirmem 2007-2008'de oldu. 2009'da da tanıtımına başlandı. Robb Report dergisinde yer alınca tekrar dikkat çekti. Şu anda ikinci ve üçüncü kutular üzerinde çalışıyorum. Onlar da bu yıl sonuna kadar hazır olacak.

- DeLight'ı tasarlarken neleri göz önünde bulundurdunuz?
- Puro içmek dünyevi bir malzemeyle uhrevi bir deneyim, bana sorarsanız. Ben de bu durumu yansıtmak istedim. Antik Çin paralarının yuvarlak olması, cenneti sembolize eder. Paranın ortasında ise kare bir boşluk vardır, bu da dünyayı temsil eder. Bu benim puro kutum için de muhteşem bir şekildi.

- Bu puro kutusunun bu kadar meşhur olacağını düşünmüş müydünüz?
- Bu kadar büyük bir ilgi beklemiyordum. Ancak bu benim kutularla ilgili düşüncelerimin de doğru olduğunu gösterdi. Robb Report dergisinin Amerikan versiyonunda ürün yer alınca Arnold Schwarzenegger'ın bir arkadaşı Başkan Schwarzenegger'e hediye etmek üzere sipariş verdi.

- Nerelerden satın alınıyor bu kutular?
- Satışını sadece ben yapıyorum, böylece ürünün orijinal olduğu anlaşılıyor. 300 adet üretilen her bir DeLight puro kutusu, altında yer alan metal bölmede seri numarası ve sahibinin ismiyle alıcıya ulaştırılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da doğdu, Almanya'da büyüdü, Şangay'da tasarlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz