Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Masal diyarı Bled

Giriş Tarihi: 16.8.2009

Yüzde 70'i milli park ve yeşil alanlardan oluşan Slovenya'nın en önemli turistik bölgesi, Triglav Milli Parkı. Park içinde bulunan Bled ve Bohinj Gölleri eşsiz doğal güzellikleri ve alternatif tatil imkânlarıyla ziyaretçilerini büyülüyor

Farklılık arayan bir gezgin için Avrupa'daki ideal ülkenin adı Slovenya. Doğal güzelliklerinin reklamını pek de fazla yapmayan ülkenin hâlâ bakir bir doğal güzelliği sahip olmasının sırrı da burada saklı. Başkent Ljubljana'dan sadece 70 km uzaklıktaki Triglav Milli Parkı, Julian Alpleri'nin birbirinden güzel zirvelerini, kayak merkezlerini, seyri doyumsuz yeşil düzlükleri ve iki muhteşem göl, Bled ve Bohinj'i içine alıyor. Triglav Milli Parkı'nda yapılacak dağcılık, kayak, bisiklet, binicilik, golf, yüzme, kano, yelken, trekking gibi aktiviteler için merkez bölge ise Bled Kasabası. Bled, aynı adı taşıyan gölü ile ünlü olan fantastik bir kasaba. Nüfusu 12 bin civarında. Bled'in en önemli özelliği sadece seçkin turistlerin rağbet ettiği bir tatil bölgesi olması. Yaz aylarında Bled Gölü'nde yapılacak tüm doğa sporları ve yüzme yarışlarına ev sahipliği yapan kasaba, kış aylarında ise uluslararası kongrelerin, ayrıca kayak ve kış dağcılığı sporlarının üssü haline geliyor. Bled Gölü, etrafını 40 dakikada dolaşabileceğiniz küçük bir göl. Bu güzergâhta gezi parkları, yürüyüş ve bisiklet yolları bulunuyor. Ayrıca Sloven kano takımları için bu göl çok uygun bir antrenman alanı. Su sporları karşılaşmalarının çoğu bu bölgede yapılıyor. Kasaba, yeterli sayıda otel ve pansiyona sahip. Alp tarzı evlerde son derece geniş ve konforlu pansiyonlarda en fazla 20 Euro ödeyerek kalabiliyorsunuz. Triglav Milli Parkı'nda bulunduğunuz sürece iyi vakit geçirmenin yolu araba kiralamak. Slovenya'da araba kiralamak pahalı değil. Günlüğü 35 avroya araç kiralamak mümkün. Araba kiralamanın bir diğer avantajı da, Slovenya'ya yakın AB ülkeleri Avusturya ve İtalya'ya birkaç dakika içinde ulaşabilmek. Sınır gibi bir sorun olmadığı için Bled Gölü'nden 20 dakikada İtalya'ya, 15 dakika'da da Avusturya'ya geçiş yapabiliyorsunuz.

99 BASAMAKLI ADA
Slovenya'nın sahip olduğu tek ada Bled gölünün ortasında bulunuyor. Adanın önemli bir özelliği de arkeologların tarihöncesi zamana ait insan kalıntılarına rastlamaları. Kiliseden önce ada üzerinde Slav mitolojisindeki bereket ve aşk tanrıçası Ziva adına inşa edilmiş bir tapınak bulunuyormuş. Bled Adası'ndaki kilisenin 99 basamağı bulunuyor. Sloven âdetlerine göre damat gelini kucağına alarak basamakların sonuna kadar çıkarıyor. Ayrıca ada dilekte bulunmak isteyenlerin çokça rağbet ettiği bir mekân. Bled Adası'na geleneksel gezi kayıkları ile ulaşılıyor. Bled Kasabası yemekleri tek kelimeyle olağanüstü. Her türden ızgarayı büyük bir özenle yapan Bled aşçılarının bana göre en favori yemeği sarımsak çorbası. Ayrıca yine sarımsak soslu kalamar tava yiyenler, Bled kasabasına bir daha gitmek isteyecekler. Türk damak zevkine hitap eden yemek sayısı çok fazla. Mönülerde bulunan her yemek son derece lezzetli. İlginç olan nokta, Slovenya restoranlarında genel bir standardın bulunması. Restoranların hepsi temiz, geniş ve yemek fiyatları hemen hemen aynı. Bira her yerde 2 avronun altında. Gelen ana yemekler son derece doyurucu. Restoranlardan tıka basa yemiş şekilde en fazla 20 avro vererek çıkıyorsunuz. Bled kasabasında ve Slovenya'nın genelinde kahvaltı kültürü yok. Restoranlar ve barlar sabah kahvaltısı vermiyor. Kahvaltıyı çay ve fırından aldığınız kruvasanlarla geçiştirmeniz gerek. Bu arada tiryakilerine söylemek gerek, ülkede siyah çay çok az var, demleme çay hiç yok.

FOTOĞRAFÇI MEKÂNI
Bled Gölü'ne yarım saat uzaklıktaki Bohinj kasabası Avrupa'nın en iyi kayak merkezlerinden biri olma yolunda. Ünlü Vogel Kayak Merkezi'ne gidişte Bohinj kasabası, üs olarak kullanılıyor. Yaz aylarında ise tıpkı Bled Gölü gibi su sporları merkezi haline geliyor. Göl çevresinde mevsim boyunca kano yapanlar ve balıkçıları görmek mümkün. Bohinj Gölü, özellikle fotoğrafçılar için eşsiz bir cennet. Bölge özellikle Avrupalı doğa fotoğrafçılarının gözde mekânlarından. Ayrıca bütün bu dağlık bölge, ziyaret etmeye değecek küçük köyler ve kasabalardan oluşuyor. Bölge aynı zamanda slot makieneleri de olan 'casino'larıyla ünlü. Bölgede yazın ortalama sıcaklığın 16 derece civarında olduğunu da hatırlatmak lazım.

GEREKLİ BİLGİLER
Avrupa Birliği'ne yeni üye olan ülkeye giriş Schengen vizesiyle yapılabiliyor. Ülkeye giriş son derece sorunsuz. Kapıda sadece kalacağınız yerin adresi isteniyor. Davetiye sorunu yok. Hemen hemen herkes İngilizce'yi anlaşacak kadar biliyor. Ancak Slovence dışında konuşulan en yaygın dil Almanca

NASIL GİDİLİR?
İstanbul'dan Ljubljana'ya uçuş yaklaşık iki saat. Bled kasabası, Ljubljana'dan bir buçuk saat mesafede. Havaalanından kalkan otobüsler sizi Ljubljana merkezindeki otobüs garına 20 dakikada götürüyor. Oradan saat başı kalkan otobüsler yaklaşık bir saatte sizi Bled kasabasına ulaştırıyor. Bohinj Gölü Bled kasabasına yarım saat uzaklıkta.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Masal diyarı Bled
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz