5 günlük hava durumu
15 Temmuz 2010 Perşembe

Saç dökülmesine çinko birebir

Şeker hastasıyım, sürekli saçlarım dökülüyor. Çinko hapı almanın saçlarda olumlu etki yaptığı söyleniyor. Sizce bu kanı doğru mu? H.B./Adana
Dana ve koyun eti gibi proteinler; karaciğer, böbrek ve deniz ürünleri gibi besinler, çinkodan zengin gıdalardır. Bunlar vücutta insülinin temel yapısını oluştururlar. Ayrıca hücre enzimlerine yapısal destek verirler. Deriyi sağlıklı ve sağlam kılarlar. Yani saçlı derinin yapısal düzenini sağlayıp, saç çıkmasını artırabilir ya da saç dökülmesini azaltabilirler.

YARALAR İYİLEŞMEZ!
Çocuklarda çinko eksikliği, büyümeyi yavaşlatır ve yaranın iyileşmesini güçleştirir. Bu nedenle kandaki çinko düzeyi ölçülmelidir. Çinko düzeyi düşük olanların, çinko içeren tabletler ya da yukarıda belirttiğimiz gıdalardan zengin beslenmesi gerekmektedir.

Demir eksikliğinde şurup için
30 yaşındayım. Üç aydır halsizlik ve yorgunlukla boğuşuyorum. Gittiğim doktor, bunun nedenini demir eksikliğine bağladı. Demir eksikliği neden olur? M.G./Ankara
Demir, kandaki alyuvarlarda hemogloboin şeklinde bulunur. Hemoglobin alyuvarlar aracılığıyla dokulara ve organlara oksijen taşınmasında görev alır. Ayrıca iskelet kasında miyoglobinin yapı taşını oluşturur. Vücut için vazgeçilmez bir elementtir. Metabolizmada kimyasal reaksiyonlara arabuluculuk eder. Bu amaçla birçok enzimin yapısını oluşturur. Eksikliğinde kansızlık gelişir. Bu, 'demir eksikliği anemisi' olarak adlandırılır.

YORGUNSANIZ

Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, yutma zorlukları, karında gaz ve şişkinlik gibi şikayetler gelişir. Bu tarz şikayetleri olan, çabuk yorulan ve güç kaybeden kişilerin, kan demir bağlama kapasitelerine baktırmaları yararlı olur. Demir eksikliği, daha çok ağızdan alınan demir perperatlarıyla önlenir. Tablet ya da şurup şekilleri de vardır. Ağır demir eksikliğinde iğne de yapılabilir. Ancak kalçadan yapılan iğne demirin daha uzun süre ve fazla miktarda verilmesi, karaciğerde birikmesine yol açarak; siroza neden olur.

KANDA DEMİR BİRİKİRSE

Bu nedenle demirin iğne şeklinde yapılması mutlaka hekim kontrolünde olmalıdır. Ağızdan alınan demir ilaçlarında, bağırsakların demir bariyeri nedeniyle vücudun ihtiyacından fazlası emilmediğinden birikime yol açmaz. Bu gibi kişilerin soya fasülyesi unu, böbrek, karaciğer ve balık yemesi önemlidir.

Aşıyı doktora yaptırın!
Eylül ayında Uzakdoğu'ya seyahat planım var. Seyahat öncesinde grip aşısı yaptırayım mı? H.T./İstanbul
Aşı,gripten korunmak amacıyla yararlı olabilir. Ancak her aşı gibi bu aşıda da alerjik reaksiyonlara bağlı döküntü, baş ağrısı, kas ağrıları, eklem ağrıları hatta akciğer enfeksiyonları ve buna bağlı nefes darlığı, öksürük, balgam gibi şikâyetler gelişebilir. Ayrıca binde bir ihtimal de olsa ensefalomiyelit ya da miyokardit gibi reaksiyonlar da ortaya çıkabilmektedir. Hatta grip aşısına bağlı akut miyokard enfarktüsü ya da kalp krizi, kaslarda erime ile seyreden, öldürücü olabilen rabdomiyoliz gelişebilmektedir. Bu nedenle uzun yolculuklara çıkmadan önce eğer grip aşılar yaptırmanız şartsa, mutlaka bir hekim kontrolünde yaptırmanız önemlidir.kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

İnternet bağımlılığına dikkat
'Doğru' parfüm için alışveriş tüyoları
ABD'de By-Pass'ı tercih eden kalmadı
Kadının cazibe sırrı:kırmızı ruj
Yaz yenilikleri
Aşırı sinirden sonraki dört gün çok tehlikeli
Bağımlılık hali sakıncalı!
Çocuğu arabada bırakmayın
Kalp yetmezliğinin yüzde 15'i şişmanlıktan
Mangal kanser nedeni mi?
Tatil öncesi toplantı yapılmalı
Üç yıl içinde kalp krizi geçirebilirsiniz!
Güneş sonrası bakım şart!
Kadınlara özgü kramplar ne anlama geliyor?
'Elma tipi' şişmanlık ölüm riski taşıyor
Türkiye'de üç kişiden biri hipertansiyonlu
Abartılı spor depresyona zemin hazırlar
Aspirinle birlikte aldığınız balık yağı hapı zararlı
Yaz mevsimine özel alçı
Yüzemeyen çocuk enfeksiyon kapar!
Bebeğinizin ayak gelişimini izleyin
Nedenini bilmek önemli!
Esmerler 15 sarışınlar 30 faktörlü krem kullansın
Yalova'dan organ bağışına destek
İkizleri kıyaslamayın!
Balayında havuz keyfi sistite yol açıyor
Hamburger astım yapıyor!
Klimalı ortamda saat başı bir bardak su için
Su içmeyenlere öneriler
Bulimia ve anoreksiya ilaçsız da çözülebilir
Yeni ürünler
Hedefler şaştıysa 35 yaş krizi kaçınılmaz
Balerin gibi yürüyen çocuk spastik olabilir!
Zonanın nedeni hepatit aşısı!
Kabızlığın çözümü lifli beslenmek
Günde 2 bardak süt haftada 2 kez balık şart
Aniden soğuk suya girmeyin
Rahatsızsanız bunu konuşun!
Kısalmayan pantolon tedavi gerektiriyor!
Çocuğa kulak tıkacı takın!
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol