X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dis hekimlerinin tercihi köprü yerine implant
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dis hekimlerinin tercihi köprü yerine implant

Ağzında eksik dişi olanlar eskiden köprü yaptırarak sorunlarını çözerdi... İmplant tedavisi çıktıktan sonra köprü protezinin tahtı sallandı. Diş hekimleri, "Köprü mü yoksa implant mı?" sorusuna "İkisinin de yeri ayrı ama implant iyidir" yanıtını verdi

Eksik dişlerin yerine 'çivi' gibi takılan implantlar, klasik köprülerin pabucunu dama attı... Aralarında Prof. Dr. Türker Sandallı'nın da bulunduğu pek çok uzman diş hekimi, "Köprüyle implantın yeri farklı" dese de; kendileri için her zaman implantı tercih edeceklerini söylediler. İşte, uzmanların tercihleri...

PROF. DR. TÜRKER SANDALLI
Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı
HASTANIN DURUMUNA GÖRE TEDAVİSİ DEĞİŞİR
Bence önce çok iyi teşhis koyup sonra iyi bir tedavi planlaması gerekir. Hastalarımda, yerine göre implant, yerine göre köprüyü tercih ediyorum. Eğer çekim yapılan tarafta, ön ve arkada hastanın sağlıklı dişleri varsa tabii ki implant tercih edilir.
Ön ve arkada sağlıksız dişler ve renk değişikliği varsa köprüyü tercih ediyoruz. Arka taraftaki azı dişlerinden birkaç tanesi çekilmiş ve en arka bölgede köprü ayağı olarak kullanılacak diş kalmamışsa tedavi tercihim implanttan yana oluyor.
Bu konuda çok büyük bir tehlike olduğunu da belirmek isterim... Artık bütün dünyada diş hekimleri, kanal tedavisi ile kurtarılabilecek dişleri çekip implant yapmaya başladı. Biz fakülte olarak buna karşıyız. Kurtarılabilecek dişlere implant yapılmamalı!
Şu anda benim ağzımda ne köprü var, ne de implant ama yaptıracak olsaydım; ön ve arka dişlerim de sağlam olsaydı kestirmeden implant yaptırırdım.

DT. MERT KÖKDEMİR
Caddebostan Diş Kliniği

ÇÜRÜK VARSA KÖPRÜ DAHA ETKİLİ OLUYOR
İmplant ve köprü için aynı elverişli şartlar varsa, implantı tercih etmek daha doğru olacaktır. Ancak bazı durumlarda, eksik dişin olduğu bölgeye komşu dişlerde (köprü ayağı olarak kullanılacak dişlerde) büyük çürükler olabilir. Böyle bir durum varsa implant cerrahisi yerine köprüyü tercih etmek hasta için daha konforlu bir çözümdür.

Benim ağzımda herhangi bir köprü veya implant protezi yok. Henüz çürük dişim bile yok. Herhangi bir dişimi, herhangi bir sebepten dolayı kaybetmiş olsaydım kesinlikle implantı tercih ederdim...

kalan karakter 1000

fdfdfdfs fdfdfdfs

aynı dertten muzdaribim köpek dişlerim yok benimde yeri de küçücük gülemiyorum bile

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.02.2014 15:45
esmermelek esmermelek

merhaba bu konuyla ilgili büyük bir sorunum var 22 yaşındayım sağ, sol köpek dişlerimin arkasındaki dişlerim çekildi alt çenede aynı şekilde şimdiyse arkadakiler hafif öne kaydı ama aradaki boşluk duruyor yani ne bir diş sığıyor araya ne de dişlerim sağlıklı diye köprü yapmıyor doktorlar ne yapmalıyım ben artık boşluksuz estetik dişler gülüşler istiyorum... bunun çözümü yokmudur?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 25.11.2012 01:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.