X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Lenf bezlerinin şişme nedenleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Lenf bezlerinin şişme nedenleri

İki haftadır dirseğimde ve koltuk altımda giderek büyüyen iki şişlik ortaya çıktı ve ağrıyor. Görenler "Lenf bezi şişmesi" diyor. Neden olmuştur acaba? D.M./Manisa

Lenf bezlerinin büyüme nedenleri konusuna geçmeden önce şu uyarıyı yapmak istiyorum; gerçek bir lenf bezi büyümeniz varsa sebebi büyük ihtimalle en basit olanıdır.

KEDİ TIRMIĞI HASTALIĞI
Lenf bezleri, genellikle yakınlarında bir yaralanma, mikrobik hastalık ya da tümoral oluşum geliştiğinde büyür. Hangi lenf bezlerinin büyüdüğü, hastalığın anlaşılmasına da yardım eder.
Boyunda, çene altında ya da kulak arkasındaki lenf bezleri; sıklıkla soğuk algınlığı, grip gibi bir üst solunum yolu hastalığı olduğunda şişer.
El ve koldaki enfeksiyonlar da koltuk altındaki lenf bezlerini şişirir. Meme kanseri ve lenfoma da buna sebep olabilir.
Dirsekteki şişme ise bazı özel hastalıklarda görülür. Evde kediniz varsa ondan geçen bir hastalık, dirsekte ve koltuk altında şişlik yapar ve buna 'kedi tırmığı hastalığı' denir.


***
Fazla kilo uykuda nefes keser

Kocamın horlarken nefesi kesiliyor ve bir müddet sonra patlar gibi şiddetle nefes almaya başlıyor. Bu gecede birkaç kez tekrarlıyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz? Y.N./Trabzon

Eşinizin rahatsızlığına büyük olasılıkla uyku apnesi neden oluyor. Uyku apnesi; sizin de tarif ettiğiniz gibi değişik nedenlere bağlı olarak hastanın 10 saniye, bazen de daha uzun süreler nefessiz kalmasıdır. Seyrek olarak beyin sapındaki organik hastalıklara bağlı görülse de çoğunlukla sebep şişmanlıktır. Hastalar, ünlü Charles Dickens romanının kahramanına benzedikleri için bu tabloya 'Pickwick Sendromu' da denir. Bu hastalarda, şişmanlığa bağlı solunum yolu daralmaları vardır. Kandaki karbondioksit artışı da solunum durmasını uyarır. Asıl yapılması gereken kilo vermektir.
***
Gevşek kalp kapağı ve spor

Oğlumda Mirtal Valv Prolapsus var. Genç olduğu için yaşıtları gibi spor yapmak istiyor ama ben endişeliyim. MVP'li birinin spor yapmasında sakınca var mı? S.K./İzmir

Mitral Valv Prolapsusu (MVP); kalpte bulunan dört kapaktan biri olan mitral kapağın, genellikle doğumsal olarak gevşek olması ile seyreden bir klinik durumdur. Sorunuza dair Amerikan Çocuk Hastalıkları Akademisi'nin tavsiyeleri ise şöyledir:
Eğer çocuğunuzda mitral kapaktan kanın geri kaçtığına dair belirti yoksa ve ailede MVP'ye bağlı ani ölüm hikayesi bulunmuyorsa ek bir teste ihtiyaç olmadan spor yapabilir.
Çocukta çarpıntı, kalp ritminde düzensizlik ve bayılma varsa spora başlamadan önce bir kalp uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

kalan karakter 1000

hkn hkn

İyi günler
2 hafta önce sağ kasıkta 2,sol kasıkta 1 tane beze oluştu ve sağ kasıktaki ağrılıydı.Ağrısı geçti fakat şişlikleri duruyor şu anda.Hastanede ultrason çektirdim ve doktor önemli birşey olmadığını söyledi.Ama ben tatmin olmadığım için size sormak istedim.Ultrason sonuçlarım şöyle;
Sağ inguinal bölgede 10 mm,8 mm ve sol inguinal bölgede 10 mm boyutlarında konturlu ovoid LAP mevcuttur.

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır3
cevapla 27.02.2013 13:08
ayse ayse

kulağımın arkasında bi şişme oldu ve gribim şuan nedenini merak ediyorum inş griptendir bazı internet sitelerinde kanser filan diyor çok korktum ya

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 20.07.2012 18:17
Emre Emre

ben de 10 yaşımdayım ve lenf bezlerim şişti. doktora gidince annem sordu nesi var diye? bir gün sonra
kan istediler meğerki kabakulakmışım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.02.2012 08:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.