5 günlük hava durumu
16 Nisan 2012, Pazartesi

Sağlık Haberleri

Açık kalp ameliyatı yapan cerrah nesli tükeniyor!

Açık kalp ameliyatlarının tarihe karışacağını iddia edenlere karşı çıkan cerrahlar da var. Prof. Dr. Melih Us; yeni nesil cerrahların bu ameliyatları görmeden yetiştiğini, 15 yıl sonra açık kalp ameliyatı yapacabilecek cerrahların ise çok zor bulunabileceğini söylüyor

Kalp cerrahisi konusunda her gün yeni bir adım daha atılıyor. Hatta cerrahlar ve kardiyologlar bile bu adımları izlemekte zorlanıyor. İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde yeni bir yapılanmanın olduğunu söyleyen Prof. Dr. Melih Us, kalp cerrahisiyle ilgili soruları yanıtladı:

Açık kalp ameliyatları tarih mi olacak?
Tam tersi; kalp cerrahisi yıldız olacak. Bizler açık kalp cerrahisiyle yetiştik. O zaman açmadan damar ve kapak takmak yoktu. Ama günümüzde yeni cerrahlar; açık kalp ameliyatını görmeden yetişiyor. 15 yıl sonra açık kalp ameliyatı gerektiğinde, bunları kim yapacak bilmiyorum.

ÖĞRETİM ÜYESİ OLSUN
15 yıl sonra açık kalp ameliyatına gerek olmaz belki...
Şu anki uygulamalar ve stentler; hastalara vakit kazandırıyor ama artık yaşam süresi uzadığı için, açık kalp ameliyatlarına olan ihtiyaç artacak. Üstelik bu vakalara daha önce stent takıldığı için, açık kalp ameliyatı yapmak daha zor olacak.

Amerika'da kalp kapakçığı değiştirme ameliyatları artık kapalı olarak yapılıyor. Bu yöntem neden Türkiye'de az uygulanıyor?
Şu an Türkiye'de 207 merkezde kalp cerrahisi yapılıyor. Bunların yüzde 60'ı İzmir, Ankara ve İstanbul'da gerçekleşiyor. Her yıl 333 bin koroner ve 196 bin by-pass ameliyatı yapılıyor. Bunlar büyük rakamlar! Bu Türkiye'nin ne kadar tecrübeli olduğunu gösteriyor. Türk kalp cerrahları, en az Amerika'daki meslektaşlarımız kadar başarılı. Bahsettiğiniz yöntemse; kasık bölgesinden atar damara girilerek, kalbin aort kapağına suni kapak yerleştirilmesi... Bu ülkemizde de uygulanıyor. Ancak açık kalp ameliyatına göre daha basit olmasına rağmen, yeni teknolojik aparatlar kullanıldığı için maliyeti daha yüksek. Ayrıca bu kapakların; ortauzun vadede sonuçları henüz belli olmadığı için, sınırlı hasta grubunda kullanmakta fayda var!

Akıllı bir hasta, kalp ameliyatı olacağı hastaneyi seçerken neye dikkat etmeli peki?
Kardiyoloji, girişimsel radyoloji ve kalp damar cerrahisinin aynı yerde olması gerekli. Doktorlarını ve hastaneyi internetten araştırabilirler. Doktor seçiminde öğretim üyeleri tercih edilmeli. Çünkü onlar devamlı konferanslara katılırlar ve her yeniliği takip ederler.

ROBOT BULAŞICI HASTALIĞI OLANLAR İÇİN İDEALDİR!
Robot artık kalp cerrahisinde çok kullanılıyor. Sizce hangi durumlarda daha uygun?
Kalp cerrahisi son derece yetenek gerektiren ve hataya yer olmayan, ince bir iştir. Robot ise, kapak ameliyatı ve doğuştan rahatsızlıkların tedavisinde, biraz daha kaba bir müdahale olduğu için rahatlıkla kullanılabilir. Ancak kalbi besleyen damarların ameliyatında, 1-2 mm'lik damarlara bypass yaparken tercih edilmemesi gerekir. Robot, hastanın bulaşıcı hastalığının olması gibi özel durumlarda kullanılabilir. Robot cerrahisine alternatif olarak; kapak ve doğumsal kalp hastalıklarında, 8-10 santimlik minik kesiklerle bu ameliyatları yapmak mümkün. Her ne kadar robot cerrahisinde gelişmeler yüz güldürse de, kalp cerrahisinde kullanım oranı çok düşüktür.

AMERİKALILAR'IN KALBİ BİZDEN BÜYÜK
İmkanı olanlar by-pass ameliyatı için yurt dışını tercih etmeli mi?
Damar değişimini yurt dışında yaptırmak çok gereksiz. Çünkü onlarla bizim anatomik yapımız çok farklı. Amerikalı hastaların by-pass yapılan damarlarının çapı 2-2.5 milimetre, bizimki ise 1-1.5. Onlar daha iriler ve kalpleri de büyük. Amerikalılar'a by-pass yapmak daha kolay. Bu nedenle açıkçası ben koroner by-pass cerrahisi için Türkiye'de olmayı tercih ederim. Biz son 10 yıldır gerçekten çok iyiyiz. Yardım sağlık ekibimiz de artık tam oturdu. Kalbi durduğu zaman kalbi çalıştıran arkadaşlarımız gerçekten çok başarılı.

HIZINDAN ÖNCE TECRÜBESİ ÖNEMLİ
Kalp cerrahının başarısı elinin hızında mı saklı? Ameliyatı ne kadar çabuk bitirirse, o kadar iyi mi yani?
Cerrahın elinin hızlı olması, dolayısıyla ameliyatın kısa sürmesi; hasta için oluşabilecek komplikasyonların en aza indirilmesi açısından son derece önemlidir. Özellikle kalbi durdurduğumuz ameliyatlarda; kalp, makinaya ne kadar az bağlı kalırsa, yan etkiler de o kadar az olur. Ancak bence hızdan daha da önemli olan; beklenmeyen bir komplikasyon geliştiğinde, olayı yönlendirebilme yeteneği, yani tecrübedir.

AVRUPA'DAN DAHA İYİYİZ
Hangi tedaviler için yurt dışı tercih edilmeli?
Şu anda Türkiye'nin, kalp cerrahisi ve kardiyoloji alanlarında Avrupa'dan iyi olduğunu söyleyebilirim. Türkiye'deki cerrahlar çok tecrübeli. Gelişmekte olan bir ülke olduğumuz için; kapakçık sorunu olan çok genç yaşta hastamız var. Avrupa ve Amerika'da ise yaşa bağlı kapak yetmezliği sorunu daha çok görülüyor. Bu nedenle kapakçık ameliyatı için yurt dışına gitmek çok hatalı olur.

Yazarın Önceki Yazıları
Çişini tutamayan çocuk büyüyemiyor! ( 12.04.2012 )
İdrar kaçıran erkeğe botoks ( 11.04.2012 )
Pedli annelerin nedeni ( 10.04.2012 )
Yetişkinlerde tuvalet sorunu ( 09.04.2012 )
İlaç ile geçici, şokla kalıcı seks ( 05.04.2012 )
İktidarsızlığa yüz ütüsüyle son ( 04.04.2012 )
Tuz kısıtlaması tiroide davetiye çıkarıyor! ( 03.04.2012 )
Tiroid ameliyatlarının %90'ı gereksiz! ( 02.04.2012 )
Gençleşmek için iğne yerine ütü ( 29.03.2012 )
'Şeytani kaş' erkeği kadınsı hale getirir ( 28.03.2012 )

kalan karakter 460

ayşe ayşe

cok sevdiğim arkadasımın annesi cok rahatsız 4 damarı tıkalı 2 defa anjiyo oldu ve şeker kolesterol tansıyon hastası doktorlar amelıyat etmekten korkuorlar ne yapmamız gerekıyor ve bugunlerde burnu kanamaya basladı her doktora guvenmıyoruz acıl cevap lutfen

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.05.2013 14:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Kolon kanserine karşı elma ve zerdeçal
Saç boyalarındaki alerji riskine dikkat!
Kırmızı şarap ve köri diş lekesi nedeni
Cilde kahve telvesiyle peelıng yapın!
Alerjik nezlenin sonucu işitme kaybı
Antidepresan almak depresyona çare mi?
Polipi olana yılda bir kolonoskopi şart
Karizmatik olmanın faturasını ödüyorlar
Bahar aylarında rastlanan hastalıklar
Çişini tutamayan çocuk büyüyemiyor!
Dinmeyen kulak çınlaması
İdrar kaçıran erkeğe botoks
Güne poğaça ile başlamayın
Pedli annelerin nedeni
Yetişkinlerde tuvalet sorunu
Doğru makyajla ışıldayan gözler
Prostat kanserine umut: Boswellia
Sebzelerin vitaminini nasıl artırabiliriz?
Kaliteli uyku için vücuda uygun yatak
Göz biçimine göre makyaj
Kansere doğal silah resveratrol
Bolca kuruyemiş ve baklagil yiyin
İlaç ile geçici, şokla kalıcı seks
İktidarsızlığa yüz ütüsüyle son
Tuz kısıtlaması tiroide davetiye çıkarıyor!
Okul olgunluk testi yaptırın
Tiroid ameliyatlarının %90'ı gereksiz!
HPV aşısı erkeklere de yapılır
Bahar yorgunu olmayın!
Peeling için 8 neden
Aspirin kanser riskini azaltır
Soğuktan yıpranan cilde bahar bakımı
40 yaşından sonra yılda bir kez kontrol şart
Hamburger seven çocukta astım riski artıyor
Gençleşmek için iğne yerine ütü
'Şeytani kaş' erkeği kadınsı hale getirir
Fabrikasyon botoksun sonu maske yüz
Botoks hataları nasıl düzeltilir?
Sağlıklı beslenmek sandığınızdan daha kolay!
Aspirin yeniden gündeme geldi
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Yeni DiziYeni Diziatv 20:00
Günün Filmi
Kiss Kiss Bang BangKiss Kiss Bang BangCNBC-e 22:00
geri
ileri