5 günlük hava durumu
02 Eylül 2012, Pazar

Sağlık Haberleri

Kanser tedavisinde alternatif tıp riski

Kanser tedavisinde alternatif tıp riski

Tamamlayıcı ve alternatif tıbba olan ilgi her geçen gün artıyor. Ancak tedavi amaçlı bitkiler, reçeteli ilaçlarla kullanıldığında olumsuz etkiler yaratabiliyor. ABD'de her yıl 100 bin kişi bu yüzden hayatını kaybediyor

Son yıllarda, tamamlayıcı ve alternatif tıbba ilgi (tamamlayıcı ve alternatif ilaç) sanayileşmiş toplumlarda hızla artmıştır. Amerika'da kurulan Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi; alternatif tıbbı şöyle tanımlıyor: Çeşitli tıbbi ve sağlık bakım sistemleri, uygulamaları ve ürünlerinden oluşan bir grup. Bu yöntemde; biyolojik temelli tedaviler, bitkiler, yiyecekler ve vitaminler gibi doğada bulunan maddeler kullanılmaktadır. Bitkisel ilaçlar arasında besin takviyeleri, diyete ek olarak alınan herhangi bir ürün (vitaminler, mineraller, antioksidanlar, bitkisel ürünler, metabolitler ve diğer ürünler) fitotıp (terapötik etki elde etmek için bitkiler ya da bitki parçalarının kullanılması) yer alır.

RİSKLİ BİR YÖNTEM
Amerika'da toplam nüfusun yaklaşık üçte birinin, geçtiğimiz 12 ay içerisinde bitkisel tedavi kullandığı tahmin edilmektedir. Bu bireylerin çoğunluğu, bitkisel ürünleri rutin olarak kullanmaktadır. Yaklaşık 15 milyon erişkin; reçeteli ilaçlarla bitkisel ilaçları kombine etmiştir. Nüfusun daha büyük bir bölümünün tıbbi tedavilerle kombine olarak, bitkisel tedaviler kullandığı bir dönemde; bitki-ilaç etkileşimleri giderek önem kazanan bir risktir. Bitkiler, reçetelenen ilaçlarla potansiyel etkileşime girdiği zaman; bu ilaçların özelliklerini bozarak, olumsuz etkileşimlere yol açmaktadırlar. Amerika'da yılda 100 binden fazla ölüm; ilaç etkileşimlerine bağlanmakta ve ölüm sebepleri arasında ilaç etkileşimini 4 ila 6'ncı sıraya yerleştirmektedir. Bunların büyük bir kısmının bitki kullanımı ile ilişkili olabileceği öne sürülmektedir.

KANSERLİLER KULLANIYOR
Çoğu antikanser ajanının, terapötik aralığının ne denli dar olduğu göz önüne alındığında; medikal onkolojide, olası yan etkili ilaç etkileşimlerinin anlaşılması konusunda giderek artan bir gereksinim ortaya çıkmaktadır. Kanser hastaları arasında alternatif tıp kullanımı, genel popülasyona göre daha yaygındır. 1990'ların sonunda, araştırmalar alternatif tedavilerin kanser hastaları tarafından yaygın olarak kullanıldığını göstermiştir.

ANTİKANSER İLAÇLARI VE BİTKİSEL TEDAVİLER
Bitkilerin; antikanser ilaçlarla kombine kullanımı her iki maddenin de etkisini artırabilir ya da azaltabilir ve klinik olarak önemli etkileşimlerle sonuçlanabilir. Uzun süreli ilaç tedavilerinin doz ayarlaması zorlaşabilir ya da istenmeyen toksisiteler ortaya çıkabilir. Bitkisel preparatlar; konvansiyonal antikanser ilaçlarla çeşitli anotomik ve fizyolojik bölgede etkileşime girerek, ilacın eliminasyon (elenme) hızını ya da absorbe edilen miktarını değiştirebilir. Bu durumda çoğunlukla söz konusu ilaçların değişmiş farmakodinamik etkileşimler ve intrensek toksisite de gösterdiği anlaşılmıştır.

EMİLİMİ ETKİLER
Bu bitkiler; antikanser ilaçlarla kombinasyon halinde verilmediğinde, farmakokinetik her açıdan etkilenebilir: absorpsiyon (emilim hızı ya da oral biyoyararlanımda değişiklikle sonuçlanır), distribüsyon (çoğunlukla proteine bağlanma değişikliklerine bağlıdır), metabolizasyon ve ekskresyon (boşaltma).

MABET AĞACI ZARARLI MI?
Son yıllarda yapılan çalışmalarda, birçok bitkisel preparatin (önceden hazırlanan) ilaç; metabolize eden enzimler ve ilaç taşıyıcıları ile kapsamlı biçimde etkileşime girdiğini göstermektedir. Bu yüzden, antikanser ilaçların yaygın olarak kullanılan bitkiler ile olası farmakokinetik etkileşimleri incelenmektedir. Ginkgo (mabet ağacı) ile alprazolam ve dekstromtofan; saw palmetto (sabal meyvesi) ile alprazolam ve deksromtorfan; St John's wort (sarı kantaron) ile omepraozol, oral kontreaseptiler, takrolimus, teofilin, verapamil ve waffarin arasındaki potansiyel olarak önemli etkileşimler olduğu en son yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Yazarın Önceki Yazıları
Kansere karşı yeşil çay ( 31.08.2012 )
Sofranızı renklendirin ( 26.08.2012 )
Kanserle mücadelede antioksidan şart ( 24.08.2012 )
Danışmadan asla vitamin kullanmayın ( 19.08.2012 )
Kahve cilt kanseri riskini azaltıyor ( 17.08.2012 )
Birçok hastalığın çaresi: Safran ( 12.08.2012 )
Kemoterapi ile oluşan ağız yaralarını iyileştiriyor! ( 10.08.2012 )
Sarımsak altı farklı tümör ile savaşıyor ( 05.08.2012 )
Meme kanserinden deve dikeni ile korunun ( 03.08.2012 )
Huş mucizesi ( 29.07.2012 )

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Bacaklardaki morluklara dikkat!
Kanserle mücadelede antioksidan şart
Meme implantlarında 10 bin kilometre bakımı
Yüz nakli neden İstanbul'da yapılmıyor?
'Acil hasta' kavramı yüz naklinde yoktur
Dört ayaklı dostlarımız güzelleşiyor
Yüz naklinde mükemmellik tehlikeli ve gereksizdir!
Dünyadaki ilk yüz nakline üniversite izin vermedi
Danışmadan asla vitamin kullanmayın
Dökülen saçlar için süt ve ceviz tüketin
Deodorantlar tehlikeli mi?
Hatır için değil istediğiniz için yiyin
Üretim miktarı değil kalitesi daha önemli
Bebekler için en sağlıklısı organik pamuklu kıyafetler
Makyaj için aldığınız ürünlere dikkat edin!
Güne doğal kahvaltıyla başlayın!
Padişahlar ne tuz kullanırdı ne de çatal
Kahve cilt kanseri riskini azaltıyor
Egzersizden 2 saat önce karbonhidrat
Dinlenmiş mideyi aniden yormayın
Ailece kahvaltı yapıp ziyarete sonra gidin
Önce yemekleri görün sonra tabağa alın
Sıcaklarda alışveriş çılgınlığı artar
Ünlü isimlerin güzellik sırları
Bakımla ilgili merak edilenler
10 adımda kusursuz pedikür
Kalp hastası ılık duşu tercih etmeli!
Migren ataklarına karşı saçınızı ıslatın
Kalp hastaları denizde sırtüstü yüzsün!
Vücudunuza kulak verin
Kolay uygulanabilir 10 trend
Birçok hastalığın çaresi: Safran
Yazın kilo aldıran 6 temel neden
Antidepresan hayata engel
Asitli içecek ve çay suyun yerini tutmaz
Sağlıklı bir yaşam için organik gıdalar şart
Bol tarçın kullanın ve maydanoz yiyin
Sahurda yemek yedikten sonra hemen yatmayın
Ramazan'ı bitki çayı içerek rahat geçirin
Kemoterapi ile oluşan ağız yaralarını iyileştiriyor!
TELEVİZYONDA BUGÜN
geri
ileri