5 günlük hava durumu
11 Ocak 2013, Cuma

Sağlık Haberleri

soğuk morarma

El ve ayaktaki lar hastalık habercisi

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati : 11.01.2013  12:19
    Güncelleme : 11.01.2013 

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özçelik, kış aylarında soğuğa bağlı olarak el ve ayaklarda görülen ların başka hastalıkların habercisi olabileceğini bildirdi.

Özçelik, ta uzun süre kalmanın vücutta ciddi hasarlara yol açtığını belirtti. Genetik yatkınlığı olanlar ve özellikle romatizmal hastalığı olanların soğuk havalarda dışarıda çok fazla kalmaması gerektiğini vurgulayan Özçelik, ''El ve ayaklarda soğuğa maruz kalma sonucu sürekli bir siyonize durum ortaya çıkar. Bunlar kontrol edilmediği takdirde ciddi ülserlere de neden olur. Soğuğa bağlı artan hastalıkları olanların eldiven ve çorap kullanmaları gerekir. Bu tip yatkınlığı olanlar soğukta uzun süre kalmamalıdır. Soğuğa bağlı el ve ayaklardaki başka hastalıkların habercisi olabilir'' diye konuştu.

El ve ayaklarda morarmanın özellikle kadınlarda daha sık görüldüğünü dile getiren Özçelik, sigara içenlerde soğuk reaksiyonlarına daha fazla rastlandığını kaydetti.

KAR YANIKLARI SOĞUKTAN DEĞİL UV'DEN KAYNAKLANIYOR

Prof. Dr. Özçelik, kış mevsiminde, özellikle soğuk havanın etkili olduğu yerlerde birçok deri hastalığının ortaya çıktığını belirterek, ''Kar ve soğuk, insan vücudunu ve deriyi etkiler. Kar, hava kapalı bile olsa güneş gibi etki gösterip ciddi yanıklara, yüzde ciddi pigmentasyona neden olur'' dedi. Ultraviyole ışınlarının (UV) deride birçok olayı başlattığını belirten Özçelik, şunları kaydetti:

''UV ışınları sağlığımız için çok önemlidir ama deride birtakım hasarlara da yol açabilir. Kışın özellikle çobanlarda ve kayakçılarda gördüğümüz kar yanığının nedeni soğuk değil UV ışınlarıdır. Kışın kar üzerinden yansıyan UV ışınları, yazın güneşli havalarda görülenden daha fazladır. Çünkü kar güneşten gelen UV'yi yüzde 100 yansıtır ve UV dozu ikiye katlanır. Bu da derimizde hasara neden olur. Özellikle de güneşli havalarda karda yürürken çok dikkat etmek gerekir. Kayakçılar güneşli günlerde kayak yaparken çok dikkatli şekilde korunmalıdır. Özellikle kışın karda yürüyenler ve kayakçılar, yerden UV ışınlarının yansıması gözlerinde hasara neden olacağı için güneş gözlükleri takmalı ve yaz günlerinde olduğu gibi koruyucu güneş kremlerinin de kullanılmasında fayda vardır.''

KIŞIN ATOPİK EGZAMALAR ARTAR

Kardan yansıyan UV ışınlarının yaz aylarında olduğu gibi ışık duyarlılığı artan hastalıkları da alevlendirdiğini aktaran Özçelik, ''Kolajen doku hastalıkları, romatizma gibi birtakım hastalıkları da artırabileceği unutulmamalıdır'' dedi.

Sedat Özçelik, kış aylarında deri bakımının önemine dikkati çekerek, ''Özellikle Sivas gibi bölgelerde kış aylarında havanın nemi sıfıra yakındır. Bu da deride kurumalara neden olur. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda dikkat etmek gerekir. Atopik egzamaların daha çok arttığı görülür. Yaşlılarda kışa bağlı kuru egzamalar veya kış egzaması dediğimiz egzamalar sık sık görülür. Bu nedenle kışın özellikle deriyi besleyici ve nemlendirici kremlerin daha fazla kullanılması önerilir'' diye konuştu.

Etiketler : ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Komşuluk bitti obezite arttı
Gizli ötanazi mi yapılıyor?
Tek reçeteyle 6 aylık ilaç
Düşük ilacıyla kürtaja gerek kalmayacak
Doğuştan dişin ömrü 3 ay oldu
Kürtaj yaptıran doğum kontrolüne koşuyor
Kolon kanserine karşı özel adımlar
Hüzünlü ayrılıklar kalbinizi vurabilir
Soğuklarda nasıl beslenmeli?
Üç haftadan uzun süren öksürüğe dikkat
Parkinson sessizce ilerliyor
Kalp çarpıntısının nedeni ritim bozukluğu
Lösemi tedavisinde yeni umut
Ezber bozan kanser açıklaması
Fazla hijyen hasta ediyor
Kış depresyonundan korunma yolları
Pasif içicilik bunama nedeni
Yağ, sperm sayısını düşürüyor
Çalışan anne adayları dikkat
Soğuk algınlığını hafife almayın
Gazlı içecekler depresyon riskini artırıyor
Erkeklerde "ince hastalık" daha fazla
Tüm dünya yapay zekaya hazırlanıyor
Mantarın yararı var mı?
Ölümcül salgın: Obezite
Yüksek topuk sağlığı bozuyor
Soba zehirlenmelerine dikkat!
Diyabet görme duyusunu etkiliyor
Varisten korunma yöntemleri
Bitki çaylarına talep arttı
Vücut yedek parçalarına bakanlık onayı
Özel hastaneler reçete rekortmeni
Bu çatal zayıflatıyor
HPV ve obezite, kanseri artırdı
Soğuk hava eklem ağrılarını tetikliyor
Büyüme hormonu hafızayı güçlendirir
Karın rengine aldanmayın
Cep telefonu kalbi ne kadar etkiliyor?
Meğer şifa kaynağıymış
Sinsi bel ağrısına dikkat
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Yerli DiziYerli Diziatv 20:00
Günün Filmi
Zaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan SorularZaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan SorularCNBC-e 22:00
geri
ileri