X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kolon kanserine karşı özel adımlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kolon kanserine karşı özel adımlar

  • Giriş Tarihi: 11.1.2013

Kolon kanseri; yaşam biçimi ile yakından ilişkilidir. Bu hastalıktan korunmak için meyve, sebze tüketmeye özen gösterin. Ayrıca yapılan araştırmalar; düzenli egzersizin kanser riskini yüzde 50 azalttığını göstermektedir

Kolon kanseri (kalın bağırsak ve rektum) tüm kanserlerin sadece yüzde 15'ini oluşturur ancak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kanser ölümlerinde ikinci sırada yer almaktadır.

RİSK FAKTÖRLERİ

Kolon kanseri için risk faktörleri; diğer kanser türlerindekilerle benzerlikler taşımaktadır:
Aile Öyküsü: Birinci derecedeki akrabalarda kolon kanseri varsa veya kişi hastalığa daha önce 50 yaşın altında yakalandıysa, risk önemli derecede artıyor.
Kişisel Polip Öyküsü: Polip; kolon ve rektumun iç duvarındaki hücrelerin aşırı büyümesidir. Poliplerin bazı türleri kolorektal kanser riskini artırır. Bu poliplerden birisinin veya birkaçının kansere dönüşmesi ise çok büyük bir tehlikedir.
Diyet: Tüm kolon kanserlerinin yüzde 80 ila 90'ına sağlıksız beslenme neden olmaktadır. Izgara edilmiş ya da kızartılmış etler yolu ile alınan hayvansal yağlardan zengin bir diyet, kolon kanseri riskini artırabilir. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenme ise bu kanser türüne karşı koruma sağlar.
İnflamatuVar Bağırsak Hastalığı: 20 yıldır ya da daha uzun bir süredir kronik inflamatuvar bağırsak hastalığı olan insanlar, kolon kanseri riskine sahiptir.
pelvik radyasyonuna maruz kalma: Kalın bağırsaklarına daha önce radyasyon tedavisi uygulanmış kişilerde, kolon kanserine yakalanma ihtimali daha yüksektir.
Sigara kulanımı: Sigara içen insanların, içmeyenlere göre; kolon kanserinden ölme olasılığı yüzde 30 ila 40 daha fazladır.
Obezite: Çok aşırı kilolu olmak, hastalığa yakalanma riskini artırır.
Yaşam biçimi: Yüksek oranda alkol kullanmak, kolon kanseri riskini artırmaktadır. Egzersiz yapmayan ve fiziksel aktivitesi fazla olmayan kişilerde hastalığın daha sık görüldüğü bilinmektedir. Yapılan araştırmalar; düzenli egzersiz yapmanın kolon kanseri riskini yüzde 50 azalttığını göstermektedir.

50 YAŞ ÜZERİNDE OLANLAR RİSKLİ
Kolorektal kanser oluşma olasılığı, yaşla birlikte artmaktadır. Kolorektal kanseri olan 10 kişiden 9'u; 50 veya üzerindeki yaşlardadır. Fakat hastalık yüksek risk grubundaki insanlarda; 20'li yaşlarda da görülebilir.


#Sayfa#

HALSİZLİK VE AĞIRLIK KAYBI İŞARET OLABİLİR
Eğer 40 yaşın üzerindeyseniz, ailenizde bir kolon kanseri öyküsü varsa veya kolon kanserini akla getirecek herhangi bir semptoma sahipseniz; her yıl kanser taraması yaptırmalısınız. Ayrıca aşağıdaki belirtilere de dikkat etmelisiniz:
Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik
İshal, kabızlık ve bağırsakta boşalma olmamış hissi
Kan gelmesi (parlak kırmızı ya da siyah)
Normalden daha ince biçimde dışkılamak
Genel karın bölgesi rahatsızlığı (sık gaz ağrıları, şişkinlik, doluluk...)
Bilinmeyen nedenden dolayı ağırlık kaybı
Sürekli halsizlik
Anemi
Kusma; özellikle bağırsak hareketlerinde azalma ile birlikte görülürse, bu bağırsak tıkanmasının belirtisi olabilir.

BU HASTALIK NASIL SAPTANIR?
Feçes (dışkı) gizli kan testi (FOBT); dışkıdaki gizli kanı yansıtır. FOBT; kolorektal kanserli hastaların yaklaşık yüzde 25'ini teşhis eder.
Sigmoidoskopi; sigmoidoskop adı verilen esnek ve ışıklandırılmış bir aletle, rektumun ve aşağı kolon bölgesinin incelenmesidir.
Işıklandırılmış bir aletin kullanıldığı kolonoskopide; tüm kolon inceleniyor. Bu yöntem, kolon kanserinin teşhisinde en duyarlı olan görüntüleme tetkiğidir fakat aynı zamanda da en pahalı olanıdır.
Çift kontrast baryum tetkiği de bu kanser türünün görüntülenmesinde yeterli olabilir.