5 günlük hava durumu
13 Mart 2013, Çarşamba

Sağlık Haberleri

morluk bebek şişme hemofili

lerin vücutlarındaki lara dikkat

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati : 13.03.2013  12:03
    Güncelleme : 13.03.2013 

Ailesinde hastası olan annelerin, lerinin vücutlarında lar, eklemlerinde olması durumunda mutlaka hekime başvurması gerektiği bildirildi.

Ulusal Konseyi ve Türkiye Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar, 1988 yılından beri hemofili hastalığı ile ilgili araştırmalar yaptığını, hastaların takip ve tedavisiyle uğraştığını söyledi. Hastalığın en çok dikkati çeken yönünün; kontrol edilemeyen kanamalarla seyretmesi olduğunu ifade eden Zülfikar, likten itibaren görülmeye başlanan hemofili belirtilerini şöyle sıraladı:

''Yeni doğan bebeklerde göbek kordonunun bir hafta içinde kolayca kuruyup düşmesi beklenirken, bunun düşmemesi, kanda bir pıhtılaşma bozukluğu belirtisi olabilir. Bebeklerden doğumlarının 3. veya 4. günlerinde tarama testi amacıyla kan alınan topuk veya benzeri yerlerdeki kanamanın durmaması hastalığın belirtilerindendir. Bebek emeklemeye başladığında vücudunda oluşan lar, eklemlerdeki ve diş etlerindeki kanamalar hastalığın dikkati çekici belirtileridir.''

Zülfikar, söz konusu belirtiler görüldüğünde annelerin derhal hekime başvurması gerektiğini dile getirerek, ''Bir anne bebeği olduğunda, ailesinde hemofili hastası varsa bunu mutlaka hekimiyle paylaşmalı'' dedi.

GEN DEĞİŞİKLİĞİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Hemofilinin tedavisinde sağlam insanın kanından elde edilen faktörlerin kullanıldığını vurgulayan Zülfikar, şunları kaydetti:

''Hastalıktan tamamen kurtulma diyebileceğimiz bir tedavi henüz yok. Hastalık genetik bir bozukluk sonucu ortaya çıktığı için ancak gen değişikliği yaparak kalıcı sonuca ulaşılabilir. Gen değişikliği ile ilgili dünyada çalışmalar sürüyor. Belli ölçüde başarı elde edildi ama henüz istenen düzeyde değil. Bugün için hastalığın tedavisi ilaçlarla yapılmaktadır. Eğer düzenli tedavi olunursa hastalarımız hayatlarını çok rahat devam ettirebilirler. Tamamen geçmese bile şikayetler yavaşlatılabilmekte, hastalığın etkisi azaltılabilmektedir.''

Zülfikar, toplumda görülen hastalığın önemli kısmının genetik yolla geçtiğini, Türkiye'de kayıtlı yaklaşık 7 bin 500 hemofili hastası bulunduğunu bildirdi.

DENEYİMLİ PERSONEL SAYISI AZ

Hastalara bakım olanaklarının Türkiye'nin her yerinde yeterli seviyede olmadığını aktaran Zülfikar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hastalar düzenli ilaç alsalar bile, bunları takip edecek, bu konuda deneyimli sağlık personeli yeterli değil. Bu konuda derneğimiz yıllardır uğraşıyor. Hekimlerin yetiştirilmesi için programlar yaptık. Hemşireler için de sempozyumlar düzenliyoruz. Hemşire ve doktorlarımızın sayısını artırıyoruz ama fizyoterapistlere, bu konuyu iyi bilen diş hekimlerine, iyi tahlil yapacak laboratuvarlara ihtiyacımız var'' diye konuştu.

Etiketler : , , ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Baldıran otuna dikkat
Sakın dondurucuda saklamayın!
Eşek sütü kanser hastasını iyileştirdi
Ağız kokusuna son!
AIDS'te patlama yaşanıyor
Pankreas kanserine karşı kudret narı suyu
Obezitenin tek sorumlusu ekmek değil
84 yaşında kalp aort kapağı değiştirildi
Eski nişanlım başkasıyla birlikte
'Kolesterol yalan' diyen sigarayı masum ilan etti
Bacaklarınız yaza hazır mı?
Rahat bir menopoz için altın öneriler
Kalpte kısa devreye dikkat
Dişeti hücrelerinden diş üretildi
Yeni giysileri giymeyin
Hangi saatte ne içmeli? SAĞLIK
Türkiye'de bir ilk
Hamilelikteki aşırı kilo hastalık olarak dönüyor
Kistli sivilceler vücutta daha kalıcı oluyor
İyimserlik öldürür
Hastalığınızı uzaktan izleyin!
Bu diyet kanser davetçisi
Erken teşhis mümkün mü?
Karnında makas unutuldu
İnsanlığı bekleyen büyük tehlike
Yemekle birlikte çay tüketmeyin
Bazı gıda takviyeleri sağlığı tehdit ediyor
80'lik çifti ameliyat bile ayıramadı
Korkutan böbrek hastalığı istatistiği
Diyetin zararı
Organ bağışı vasiyete giriyor
Bebeğinizin burnunu açık tutun
Kanserle mücadelede mantarın önemi artıyor
Yüzünüzü yaza hazırlayın
Sosyal medya iştah açıp kilo aldırıyor
İş yerinde çalışırken sağlığınızı kaybetmeyin
Katı gıdalar obez yapıyor
Karnından bu çıktı!
Böbrek hasarı kalbi vuruyor
Hastalık kalkanı besinler
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Alemin KıralıAlemin Kıralıatv 20:00
Günün Filmi
SeslerSesleratv 00:00
geri
ileri